| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in universuri paralele?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

S-ar putea sa existe miliarde de alte universuri, dar noi sa nu ne putem da seama de asta. La fel de bine, s-ar putea sa existe doar universul nostru, dar sa fie atat de mare incat sa nu putem niciodata sa il masuram exact. Cat timp nu avem dovezi pentru alte universuri, putem doar sa presupunem. Daca ar fi sa ghicesc, as zice ca mai exista multe universuri. Spun asta pentru ca, noi oamenii, de cand am inceput sa descoperim cu ajutorul stiintei pe ce lume traim, nu am facut altceva decat sa ne dam seama treptat cat de mici suntem. La inceput, credeam ca Pamantul e singura lume, si ca toate se invart in jurul nostru. La acea vreme nici nu stiam ce e aia o planeta. Apoi am descoperit ca mai exista si alte lumi care impreuna cu Pamantul orbiteaza Soarele. Dintr-o data, ne-am simtit importanta redusa. Apoi am sperat ca macar Soarele e centrul universului, ca sa ne simtim totusi binisor. S-a dovedit mai tarziu ca nici Soarele nu e unic, si ca e doar una din miliardele de alte stele din galaxie. Pe vremea aceea, inca nu se stia ca Soarele e o stea. Asa ca am vazut ca sistemul nostru solar nu este nici macar centrul galaxiei, d-apoi al Universului. Apoi am crezut ca galaxia noastra e singura din Univers, dar in anii 1920 am aflat ca traim doar intr-una din miliardele de galaxii raspandite prin tot cosmosul. Ne-a mai ramas apoi speranta ca poate nu mai exista alte sisteme solare, si ca totusi suntem unici cumva. Nici de data asta nu ne-a mers, pentru ca in anii 1990 s-au descoperit primele planete din afara sistemului nostru solar. In zilele noastre suntem pe cale sa descoperim al doilea Pamant, adica o planeta care sa semene foarte mult cu Terra. Asa ca nu m-as mira sa aflam mai tarziu ca suntem si mai mici si neinsemnati de atat, adica nici macar Universul nostru nu e unic, si ca mai sunt poate miliarde de alte universuri. Intrebarea e, se va opri vreodata tendinta asta, sau la un moment dat vom gasi ceva atat de mare incat sa nu mai existe nimic care sa-l depaseasca? Mi-e greu sa-mi imaginez asa ceva, dar asta nu inseamna ca nu poate exista. Totusi, eu as miza pe posibilitatea unui cosmos mult mai mare decat Universul observabil din prezent.

| PedoBarbie a răspuns (pentru sublime89):

Bine punctat.

| IvanMihai a răspuns (pentru PedoBarbie):

Nu cred în universurile paralele, poate există...
doar că nu le putem observa, ştiinţa are de-a face cu ceea ce putem observa şi verifica, deci în opinia mea teoria universurilor paralele nu este ştiinţă este filozofie!

| hypothesis a răspuns (pentru sublime89):

Eu gandesc, daca ar exista un Dumnezeu care ne-ar fi creat, ne-ar fi facut macar deosebita placere de a ne centra undeva. laughing

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Bine gandesti. Nu stiu ce rost ar fi avut sa ne faca atat de mici, aruncati undeva acolo la marginea unei galaxii obisnuite (doar una din sutele de miliarde de galaxii), in jurul unei stele obisnuite (doar una din sutele de miliarde de stele din galaxie), si pe o bucata de roca pe care noi o numim planeta Pamant (doar una din sutele de miliarde de planete doar din galaxia noastra). Sa nu mai spunem ca am aparut in ultima secunda cosmica. De aceea, cand ii vad pe unii cum spun ca Universul exista pentru noi, ma mir ca mai pot exista oameni care sa mai gandeasca asa in secolul 21. Asta arata importanta educatiei stiintifice, care ne lipseste atat de mult si noua romanilor. Daca nu esti educat in privinta locului pe care il ocupi in timp si spatiu, e atat de usor sa crezi absurditati si sa traiesti toata viata ca un ignorant. Dar noi continuam sa nu-i invatam pe copii la scoala niciun pic de astronomie, evolutionism sau alte stiinte importante, care sa le deschida ochii si sa afle cum au ajuns aici. Alegem in schimb sa-i indoctrinam cu povesti biblice din care aflam ca pamantul e plat, ca are doar 6000 de ani, si ca femeia se trage dintr-o coasta de barbat. Atat timp cat vom fi orbi in fata acestei enorme absurditati, Romania nu prea are cum sa progreseze.

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut nu.

| RainmakerX a răspuns:

Da,la cat de vast este acest univers asa ar putea exista si altele. (Nu ar putea, exista la sigur) Omenirea este inca un mic copil pentru a putea confirma aceasta afirmatie.

| PedoBarbie a răspuns:

Da.

| Alcyon a răspuns:

Nici nu cred, nici nu pot spune ca-s convinsa happy E doar o teorie extrem de sf.

| MskDesign a răspuns:

Totul are un inceput si un sfarsit! Chiar si Dumnezeu, vazand categoria la care ai pus intrebarea, nu este etern sau atotstiutor.

| AvalohAlyn explică (pentru MskDesign):

Aici trebuie sa te contrazic, in toate religiile Dumnezeu sau Creatorul este etern si atotstiutor.Omul nu este..intradevar.

| MskDesign a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Gresesti tu!
Dumnezeu sau oricare alt personaj al unei carti,au fost creati de noi, cei care existam si nu de altcineva.Din punctul oricarei religii, zeul lor, este atotstiitor si atotputernic.Te intreb care este diferenta intre Buda, Allah si Dumnezeu?

| IvanMihai a răspuns (pentru MskDesign):

Iti spun eu care este diferenta intre Buda versus Allah/Dumnezeu! Buda a fost OM!

| MskDesign a răspuns (pentru IvanMihai):

laughing
Si eu extraterestru laughing

| IvanMihai a răspuns (pentru MskDesign):

Iei totul în derâdere! Buda a fost OM nu zeu! Allah/Dumnezeu sunt zei!

| MskDesign a răspuns (pentru IvanMihai):

Nu iau nimic in deradere! Iau viata asa cum este! Daca tu crezi in Dumnezeu sau Allah, nu este o problema a mea, ci iti urez succes in viata pe care ti-ai aleso.

| AvalohAlyn explică (pentru MskDesign):

Asta crezi tu ca esti ateu, dar pentru cei care cred intr-un Creator Dumnezeu sau Allah este o fiinta SUPERIOARA noua! Un Creator.Si Budha a fost om nu zeu.

| IvanMihai a răspuns (pentru MskDesign):

Nu, nu cred în Dumnezeu/Allah. Am fost budist pentru o periodă de timp! Ce crezi despre budism?

| MskDesign a răspuns (pentru IvanMihai):

O alta minciuna desfranata, precum si celelalte religii existente.

| IvanMihai a răspuns (pentru MskDesign):

Părerea ta...

| MskDesign a răspuns (pentru IvanMihai):

Si ma bucur de aceasta parere.

| syd2 a răspuns (pentru MskDesign):

Teoriile tale sa le lamuresti babelor de la "pereiezdul" de la "Zgurita" ce incerci sa-i demonstrezi acestui baiat, ca esti esti un pui de ateu sinchisit care se crede mai suprem daca face misto de alte religii, sa stii ca ii stuchesc in fata pe de astia care tin cu teoriile lor despre maimute, du-te la zoo si sarutale pe botic fiindca cred ca nu poti gandi mai mult decat un primat, ca si acela dar are afirmatii mai bune. Poate ma voi duce la biserica
si ma voi ruga la Dumnezeu sa-ti daie oleaca de minte inainte ca sa vii si sa arunci cu teoriile tale de maimuta pe acest site pe langa faptul ca nici nu incerc sa-mi exprim opinia constructiv prin argumente deoarece ce ar intelege un "dalbaiob" ca tine. Creat de om ai fost tu eu am fost creat de Dumnezeu, cred ca nu-ti ajung vreo cateva circumvolutiuni pe creier.Si inca ceva iti urez succes pe acest traseu de viata "pagan" ca esti un "bleaghi"
si nimic mai mult.
Semnat Putin Vodka 228.

| dragos38 a răspuns (pentru IvanMihai):

Eiiiiii,scuze ca intervin, dar cred ca MskDesign): are dreptate acest Budha se pare ca nu a existat ci a fost creat, nu de o singura persoana ci de mai multe datorita conditilor de viata din vremea aceea, intemeietorul acestei doctrine se pare ca a fost un indian Siddarta Guatama, dar si autenticitatea acestui personaj este foarte discutabila, deoarece biografia lui care abunda in elemente fantastice a fost scrisa abia in sec. 1 e.n. adica la 500 de ani dupa moartea lui.In schimb Confucius da, a existat -a fost un filozof chinez din antichitate numele lui era Kun-futzi, cunosctut in occident sub numele latinizat de Confucius a trait la sfarsitul sec 6 si inceputul sec. 5-lea i.e.n. este creastorul unei doctrine etice-politice -potrivit unor afirmatii ale sale, el considera cerul, zeitatea suprema -creatorul universului si a randuielilor pamantesti ''M.E.,, Istoria credintelor si a ideilor religioase''

| dragos38 a răspuns (pentru IvanMihai):

Iar Dumnezeu inseamna,, domnul zeu'' si daca chiar exista o ceva o inteligenta universala este deasupra tuturor religilor, si deasupra tuturor rahaturilor care se petrec pe aceasta planeta.

| RobertMoon a răspuns:

Nu cred, probabil aș crede dacă m-aș uita prea mult la desene, ceea ce nu e cazul la 24 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Nici macar nu stiu ce sunt alea.