| Elena97M a întrebat:

Cand va fi urmatoarea Eclipsa de soare? dar cea de luna? :d Ms. :*

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Ce aud doamne, deci pentru unii eclipsa de luna e mai rara decat cea de soare(ma refer la persoana care a zis ca in 2011 vom avea eclipsa de soare si abia in 2135 o eclipsa de luna). Si cand ai pus intrebarea cred ca te refereai la eclipsele vizibile pe teritoriul romaniei, uite aici un link folositor http://www.astro-info.ro/eclipse.php#2010
cele vizibile in romania tot eclipse de soare(vezi mai jos tabel) http://www.astro-info.ro/eclipse/se2100.html
cele de luna pe teritoriul romaniei(vezi mai jos tabel) http://www.astro-info.ro/eclipse/le2100.html
exlipse de soare in urmatorii ani:
- 11 iulie 2010 – vizibila total in Chile, Argentina si sudul Polineziei;
- 13 noiembrie 2012 – vizibila total in centrul Peninsulei Cape York, Australia, Noua Zeelanda;
- 20 martie 2015 – vizibila total in Insulele Feroe, nordul Oceanului Atlantic si Polul Nord;
- 9 martie 2016 – vizibila total in Indonezia, Micronezia si insulele Marshall;
- 21 august 2017 – vizibila total in Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, nordul Kansas-ului, Missouri, Sudul statului Illinois, Kentucky, Tenesse, sudul Carolinei de Nord, Nordul Georgiei si Carolina de Sud;
- 2 iulie 2019 – vizibila total in centrul Argentinei, Chile, arhipelagul Tuamotu;
- 14 decembrie 2020 – vizibila total in sudul statului Chile, Argentina si Polinezia;
- 4 dembrie 2021 – vizibila total numai in Antarctica;
- 8 aprilie 2024 – vizibila total in Mexic, centrul Statelor Unite, si estul Canadei;
- 12 august 2026 – vizibila total din oceanul Arctic, Groelanda, Islanda si Spania;
- 2 august 2027 – vizibila total in Maroc, Spania, Algeria, Libia, Egipt, Arabia Saudita, Yemen si Somalia;
- 22 iulie 2028 – vizibila total in Austalia si Noua Zeelanda;
- 25 noiembrie 2030 – vizibila total in Botswana, Africa de Sud si Australia;
- 30 martie 2033 – vizibila total in estul Rusiei si Alaska;
- 20 martie 2034 – Vizibila total din Nigeria, Camerun, Ciad, Sudan, Egipt, Arabia Saudita, Iran, Afganistan, Pakistan, India si China;
- 2 septembrie 2035 – vizibila total in China, Korea, Japonia si oceanul Pacific;
- 13 iulie 2037 – vizibila total in Australia si Noua Zeelanda;
- 26 decembrie 2038 – vizibila total in Australia, Noua Zeelanda si sudul oceanului Pacific;
- 15 decembrie 2039 – vizibila total din Antarctica;
- 30 aprilie 2041 – vizibila total in Angola, Congo, Uganda, Kenya, Somalia;
- 20 aprilie 2042 – vizibila total in Malaezia, Indonezia, Insulele Filipine si nordul Pacificului;
- 23 august 2044 – vizibila total in Groelanda, nordul Canadei si statele Dakota de Nord si Montana din SUA;
- 12 august 2045 – vizibila total in sudul Statelor Unite, Haiti, Republica Dominicana, Venezuela, Guyana, Guyana Fraceza, Suriname si Brazilia;
- 2 august 2046 – vizibila total in Brazilia, Angola, Namibia, Botswana, Africa de Sud, sudul Mozambicului;
- 15 decembrie 2048 – vizibila total in Chile, Argentina, Namibia, Botswana;
- 30 martie 2052 – vizibila total in centrul Oceanului Pacific, Mexic, Statele Unite si centrul Oceanului Atlantic;
- 12 septembrie 2053 – vizibila total in Maroc, Algeria, Tunisia, Libia, Egipt, Arabia Saudita, Indonezia;
- 24 iulie 2055 – vizibila total in Africa de Sud;
- 5 ianuarie 2057 – vizibila total in sudul Oceanului Atlantic, sudul Oceanului Indian;
- 26 decembrie 2057 – vizibila numai in Antarctica;
- 11 martie 2059 – vizibila in centrul Oceanului Pacific, Ecuador, Peru si Brazilia;
- 30 aprilie 2060 – vizibila total in Gana, Togo, Benin, Nigeria, Niger, Ciad, Libia, Egipt, Turcia, Kazakhstan si Rusia;
- 20 aprilie 2061 – vizibila total in Kazakhstan si Rusia;
- 24 august 2063 – vizibila total in China, Mongolia, Japonia si centrul Oceanului Pacific;
- 12 august 2064 – vizibila total in centrul Oceanului Pacific, Chile si Argentina;
- 17 decembrie 2066 – vizibila total in Australia, Noua Zeelanda si sudul Oceanului Pacific;
- 31 mai 2068 – vizibila total in Australia si Noua Zeelanda;
- 11 aprilie 2070 – vizibila total in Sri Lanka, Myanmar, Thailand, Laos, Vietnam si Insulele Filipine;
- 23 septembrie 2071 – vizibila total in Mexic, Columbia, Venezuela, Guyana, Suriname, Guyana Franceza, Brazilia;
- 12 septembrie 2072 – vizibila total din Rusia;
- 3 august 2073 – vizibila total in Chile si Argentina;
- 16 ianuarie 2075 – vizibila total in Chile, Argentina, Paraguay si Brazilia;
- 6 ianuarie 2076 – vizibila total numai in Antarctica;
- 22 mai 2077 – vizibila total numai in Australia;
- 11 mai 2078 – vizibila total in Mexic si S. U. A;
- 1 mai 2079 – vizibila total in SUA, Canada si Groelanda;
- 3 septembrie 2081 – vizibila total in Europa Centrala, Tucia, Syria, Irak, Kuveit, Quatar, Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudita si Oman;
- 24 august 2082 – vizibila total in Indonezia, Noua Guinee, si sudul Oceanului Pacific;
- 27 decembrie 2084 – vizibila total in sudul Oceanului Atlantic si Oceanul Indian;
- 11 iunie 2086 – vizibila total in Namibia, Botswana si Africa de Sud;
- 21 aprilie 2088 – vizibila total in Mauritania, vestul Sahara, Mali, Algeria, Tunisia, Grecia, Turcia, Rusia, Kazakhstan si China;
- 4 octombrie 2089 – vizibila total in China si centrul Oceanului Pacific;
- 23 septembrie 2090 – vizibila total din Canada, Groelanda, Regatul Unit al Marii Britanii, Franta;
- 15 august 2091 – vizibila total in Antarctica;
- 27 ianuarie 2093 – vizibila total in Australia;
- 16 ianuarie 2094 – vizibila total in Antarctica;
- 2 iunie 2095 – vizibila total in Namibia, Africa de Sud, Botswana, Zambia, Mozambic si Madagascar;
- 22 mai 2096 – vizibila total in Indonezia, centrul Oceanului Pacific si Insulele Filipine;
- 11 mai 2097 – vizibila total in Alaska si Russia;
- 14 septembrie 2099 – vizibila total in Canada, Statele Unite si centrul Oceanului Atlantic;
- 4 septembrie 2100 – vizibila total in Madagascar si centrul Africii.

12 răspunsuri:
| danco a răspuns:

11 iulie 2010. Cele de luna sunt mult mai dese. Cauta si tu pe net. Dar sa stii ca nu se vad toate in Romania. De ex. asta din iulie se vede undeva in emisfera sudica.

| ILied a răspuns:

Si in ziua mea 11 iulie!

| alexH a răspuns:

Andreea, poate invers.
Anonymous, depinde unde te referi. In Romania ultima data a fost in '99, nu cred ca dupa 12 ani vom avea alta. In 2011 poate in alte tari.
Parerea mea.winking

| andreeada a răspuns:

De soare in anul 2011 pe 22 februarie iar de luna cica in 2135 fara gluma asa spun specialistii! sper ca ti-am fost de foloskiss

| myshleanka a răspuns:

Doamne. Normal ca a intrebat de eclipsele de soare si de luna care se vad din romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand va fi eclipsa in 2010?(in vrancea ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmatoarea eclipsa de soare, va avea loc pe 4 ianuarie 2011,
aproximativ la ora 9:00

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 20 martie 2015 ora 10:51:30sec

| Gentiana a răspuns:

Eclipse vizibile din Romania intre 2010 si 2015.
http://www.astro-info.ro/imagini/SE2011Jan04P.GIF

| cristina a răspuns:

Cum spune andreea

| claudiu123 a răspuns:

Yahoooooooooooo eclipsa de soare de ziua mea 4 ianuarie :X:X:X:X