| redutzu a întrebat:

Hello.
Am și eu o întrebare puțin mai ciudațică, dacă aveți chef de glume, nu-i ok, sa va spun câteva lucruri iar după vă dați cu părerea după ce citiți tot, întrebarea este la sfârșit.

Sunt pasionat de lucruri paranormale, ce pot fi făcute cu puterea minții sa zic așa.
Am practicat magia și încă practic magia cea cu cărțile de joc, din trucuri am dat-o in trucuri mult mai reale, cu impact ce au treabă și de iluzionism.
De 3 ani jumate fac asta, doar că în ultimă vreme nu am mai avut timp sa las și pentru asta... dar vreau că din vara să mă reapucwinking
am încercat și Telekinezia, nu prea mi-a placut, am văzut că sunt mai multe aerokinesis, Pyrokinesis și cred că mai sunt câteva.

Dar întrebarea mea este urmatoarea exista tot ce tine de puterea minții, fiind foarte antrenat creierul sa vindeci o persoana?! Sa ii iei puțin/mai mult din durerea ei, știu că îți poți lua durerea singur, dar asta cu persoana sa o iau cuiva, daca se poate sau sa-mi dați materiale sau ceva să mă informez, documentez. As fi foarte recunoscător. Sper că ați prins ceea ce vreau.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Toate chestiile desore care scrii se fac cu puterea lui satan si aduc blestem peste viata oricui le practica.A fi mai fericit daca ti-ai cere iertarevpentru ce ai facu in trecut, ai cere cuiva rugaciune de eliberare.

| sabin89 a răspuns:

Ce-ar fi să te ocupi cu lucruri mai serioase, mai omeneşti...Zic şi eu.

| RxTx a răspuns:

Si eu am puteri paranormale dar as vrea sa merg la o scoala oficiala clara nu mistica
Cu profesori sa stau in banca si sa invaț

La vasta de 12 ani am putut misca o sticluță de esență de rom câțiva centimetri doar cu puterea minții

| Violleta2022 a răspuns:

Poate iluzuonism, magie, escrocherie dar nu realitate, ca nu poti cu puterrea mintii tale sa vindeci altii, ca nu esti Dumnzeu si nici extraterestru, deci nu poti lua durerea nimanui si nici vindeca pe nimeni.
Ce vrei tu nu este documentat pentru ca nu este real si nici posibil.

Omul se poate auto-vindeca numai cu mintea si dorinta lui, nu a altui, asta in situatia in care nu implicam medici ori medicatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Citește nuvela Petruța de Cărtărescu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar întrebarea mea este urmatoarea exista tot ce tine de puterea minții, fiind foarte antrenat creierul sa vindeci o persoana?!
Da, citește nuvela Petruța de Cărtărescu.

| T0T a răspuns:

Dacă te-ai ocupat de magie, ai observat că toate sunt doar trucuri care se bazează pe păcălirea creierului prin iluzie (așa cum fac și tehnicile moderne de animare, de exemplu).
Dacă poți face lucruri incredibile cu puterea minții? Sunt mărturii că s-ar putea, însă nu e un fapt recunoscut, probat serios în mod public. Până la proba contrarie, pentru noi, ăștia din popor, rămâne simplă pseudoștiință.

| Holiday a răspuns:

Daca ar functiona chestiile astea, n-ar mai exista arme, ar fi inutile. S-ar razboi "gandalfii" astia intre ei.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, trucurile cu cărți de joc și iluzionismul în general nu au absolut nimic de a face cu paranormalul. Sunt niște trucuri perfect explicabile, care respectă întru totul legile fizicii.

Ceea ce vrei tu nu a fost niciodată demonstrat științific, iar cei care au pretins că posedă aceste "puteri" au fost contraziși ori de câte ori au acceptat să se supună unor experimente controlate.

| Brizbriz a răspuns:

Oficial magia reala (nu iluzionism) NU exista
chiar daca in trecut erau femei arse pe rug doar D'AIA, insa pe vremea aia magia era oficial NUMAI lucratura diavolului (se considera ca nu exista magie fara sa il aiba pe diavol in spate)

totusi, oficial nu exista magie, dar tot oficial exista fizica cuantica, care spune ca lumina e o particula daca nu e observata si o unda, daca e observata, care e dfinitia PURA a magiei (modificarea realitatii cu puterea mintii)

revenind la vindecare, tot oficial, testele finale ale unui medicament se fac NUMAI (altfel nu sunt valabile) cu 50% placebo, pentru ca, creierul poate sa vindece de unul singur, fara nici un medicament

| oglindasultanului a răspuns:

Telekineza nu functioneaza, pentru ca se intampla gandurile in capul tau, nu este afectata materia reala cand tu gandesti. Decat spiritele din ea pot fi miscate. Cand tu gandesti ceva, vietatile sunt afectate, este totul conectat in mod "spiritual". Sunt energii, prin culori diferite trec anumite energii. E o lume"mica" si un mod de gandire f diferit. Multi raman pe ideea cu "spirite" neintelegand lumea microscopica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi faci vraji daca-ti spun ce cred despre magie.

| Smmo a răspuns:

Nu merge sa te tii si de magie si sa faci rugaciuni etc. Magia (nu ma bag sa zic ce ascunde la nivelurile mai putin superficiale) pune baza pe puterea mintii si dezvolta egoul, in timp ce partea religioasa pune baza pe puterea lui Dumnezeu si pe scaderea egoului. E clar ca nu merge sa le practici in acelasi timp. De asta spune Iisus ca nu poti sluji la doi stapani. Presupun ca ai habar de viata sf Ciprian.

In plus spui ca ai depresie, dar te ocupi cu chestii care duc spre boli. Chiar daca au o spoiala atragatoare sau interesanta, nu sunt lucruri bune sub ele.

Durerile altora sa zicem ca le-ai putea lua, e dragut ca vrei sa faci asta, in crestinism este un dar asta, dar pe urma te incarci tu cu probleme mai multe decat ai si nu e usor. Incearca sa le duci pe ale tale si daca peste asta poti sa ajuti un om cu lucruri din astea banale cu o vorba, cu bani, cu medicamente, cu ajutor fizic e mai ok. Sa dea Dumnezeu sa alegi ce este bine.