| YoyoXender a întrebat:

Hey, am o întrebare, densitatea oțelului este mai mare de cât cea a fierului? Adică dacă oțelul este mai greu decât fierul asta vreau să știu.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Toate sunt oteluri, fier este numa ala din zacamant, ala din care se obtine otelul.
Deci orice tabla, fier cum zic oamenii vezi este de faot otel nu fier, fier asa zic oamenii dar nu este corect.

| NLS a răspuns:

Densitatea fierului (ca element chimic) este 7860 kg/m3

Otelul este un aliaj de fier si carbon (carbon sub 2.2%, caci peste aceasta valoare devine aliajul numit "fontă" ), uneori alaturi si de alte elemente, ca: mangan, crom, nichel, molibden, vanadiu.

Exista nenumarate variante de oteluri, in functie de numarul elementelor din aliajul respectiv, si raportul acestora.

Si ca sa iti raspund la intrebare, exista atat oteluri cu densitatea mai mica decat cea a fierului (7860kg/m3), cat si oteluri cu densitatea mai mare de 7860kg/m3.
Insa variatia densitatii e in general mica, ~ 2-3%.

| zilog a răspuns:

Nu intelege nimeni ce vrei