| YellowShoes a întrebat:

Hey...care e treaba cu acel cutremur care va veni si va fi mai mare ca cel din 77? E adevarat?

11 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Cutremurele sunt aleatorii. Normal ca au loc in anumite regiuni mai des decat in altele dar asta nu inseamna ca le poti si prezice. sigur e posibil sa aiba loc. Dar e imposibil sa se stie cand sau unde exact

| Andrei7520152 a răspuns:

Why can't we predict earthquakes - bbc - http://www.youtube.com/watch?v=QPIte9Z5VEE

| sublime89 a răspuns:

Nu se poate sti exact cat va fi de mare. E posibil sa fie mai mic decat cel din 1977. Oricum, un cutremur relativ mare va veni in curand, pentru ca astea se intampla ciclic o data la cateva decenii.

| ErrorFound a răspuns:

Un specialist care a studiat peste 1000 de cutremure a studiat zona Vrancei si ne-a asigurat ca va veni un cutremur de magnitudine mare. Probabil iarna asta.

*Cel putin asa am inteles*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit si nu-ti bate capul.E mai bine sa nu te gandesti.Traiesti toull pe moment, doua sau trei minute cat tine si gata decat sa stai cu frica in san cine stie cati ani, pana vine "ala" mare.E posibil sa nu mai vina. Trebuie doar sa stii sa te protejezi in caz de cutremur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel din 77 nu a fost chiar asa de puternic (7.2 grade), dar a durat foarte mult, aproape 1 minut. De asta a facut atatea nenorociri.
P.S. sunt doar presupuneri. Cutremurele nu pot fi prezise.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nimeni n-are de unde sa stie cand va veni un cutremur si mai ales ce intensitate va avea. Se pot face doar speculatii.

| Adryan17 a răspuns:

Nu te stresa de trecut, pentru ca e istorie. Nu-ti face griji pentru ziua de maine, deoarece e un mister. Traieste clipa si prezentul, pentru ca e o binecuvantare.
Daca e adevarat sau nu, o sa aflam. Pana atunci multa bafta.

| justyoung9 a răspuns:

Pur si simplu s-au facut niste estimari pe baza datelor actuale, insa numai cel de sus stie exact cand va fi un cutremur...

| Andreea_Monica_1978 a răspuns:

Pai de atunci cel mai mare a fost cel din noiembrie, de 5.6 grade, dar multi zic ca o sa urmeze multe cutremure sad

| vanatorul2011 a răspuns:

Va fi pe la sfarsitul lui octombrie doar atat stiu si eu dar va fi de 7, 8