| anonim_4396 a întrebat:

Hey! imi poate da cineva exemple de transformari pe care le sufera animalele ca adaptare la mediul de viata in functie de factorii abiotici? (scuzati categoria) FUNDA

1 răspuns:
| WhatheWow a răspuns:

Avem multe exemple in acest sens dar eu o sa ma rezum doar la citeva.
1. Elefantul face parte din dintr-o rasa de mamuti care, sub influenta factorilor abiotici a suferit modificari corporale adaptindu-se mediului in care traieste. A scapat de blana si i-au crescut urechile fiind puternic vascularizate pentru racirea singelui.
2. Liliacul, o specie de mamifer rozator, datorita unui trai in lipsa de lumina si-a pierdut capacitatea vizuala, dezvoltindu-si un sistem de ecolocatie pentru orientare.
3. Balenele au avut ca stramos comun un lup ce traia pe uscat, asemenea celor de azi iar din lipsa de hrana a fost nevoit s-o caute in apa. Aici, in decursul a milioane de ani s-a adaptat disparindu-i piciarele, adaptindu-si respiratia, disparitia blanii etc.