| MoMoScumpik a întrebat:

Hey TPU.Cine imi poate spune, o alta teorema a lui pitagora, in afara de: Într-un triunghi dreptunghic, pătratul lungimii ipotenuzei este egal cu suma pătratelor lungimilor catetelor. Daca ati putea sa-mi dati si demonstratia, ar fi super.

Răspuns Câştigător
| ci0c0lata a răspuns:

Patratul lungimii unei catete este egal cu patratul llungimii ipotenuzei si patratul lugimii celeilalte catete
sau intra aici : http://www.matematica.com.ro/......a1552.html
funda?:o3

| Lightning1997 a răspuns (pentru ci0c0lata):

Ai spus aceeasi teorema,doar ca ai inversat, sa stii ca e aceeasi, si nici macar nu e corecta nu are cum patratul lungimii unei catete sa fie egal cu al ipotenuzei.
plus ca aici nu se fac teme

| MoMoScumpik explică (pentru ci0c0lata):

Probabil ca tu vroiai sa scrii reciproca teoremei lu pitagora, chiar daca nu e corecta.Nu-i nimic, m-am descurcat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum aici nu se fac teme, iti dau un indiciu. Mai este si teorema lui pitagora generalizata. O gasesti in cartea de geometrie, succesuri.