| SaStiiCaAmUitatCumMaCheama a întrebat:

Hey TPU…. In ultimele zile m-am tot gandit la ce se intampla dupa ce mori. Adica e probabil sa nu existe Dumnezeu…(nu sunt ateu)… si sa nu existe raiul. Inainte sa te nasti nu vedeai nimic, nu gandeai(sa numim asta inexistenta). E probabil ca dupa ce mori sa ai o stare de inexistenta… Ajutor(daca a chef de hate du-te altundeva)

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu esti ateu mergi cu povestea religiei tale. Eu personal cred ca se stinge becul si gata. happy

| RAY a răspuns:

Vom afla asta cu toti

| WaterDrop a răspuns:

Asta patesti atunci cand incerci sa gandesti.ti-ai facut`o cu mana ta! Nu exista raspuns.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bun. Te-ai gandit. Si?

| Mclaren12 a răspuns:

Ca nu exista raiul si zeul evreiesc, asta este sigur, nu probabil.
Si tot ce zic oamenii ce va fi dupa moarte sunt doar teorii pe care alti oameni nu pot face decat sa le creada sau nu. Nimeni nu poate dovedi indubitabil ca dupa moarte se termina tot si nu mai esti constient de nimic. Clar nimeni nu poate dovedi ca dupa moarte te duci in rai sau iad, etc. Prin urmare oameni precum crestini sau atei nu fac decat sa creada in ce vor altii ca ei sa creada. Nimic nu poate fi afirmat cu certitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa ai indoieli, decat sa crezi totul ca un robotel si sa nu iti pui tot felul de intrebari.
E si normal sa ai asemenea indoieli daca tu nu ai trait ceva care sa iti indice cu claritate ca lucrurile stau intr-un anumit fel.
Degeaba vine un om si iti spune tot felul de lucruri si iti spune ca acelea sunt adevarate si poate chiar si sunt, dar tu nu iti poti da seama de adevarul din acele lucruri decat traindule
pe propria ta piele. Incearca sa te gandesti mai mult la originea ta, gandeste-te la tine, de unde provin anumite lucruri din tine. Puneti tot felul de intrebari, contrazicete singur. Incearca sa gandesti cu inima.
Chiar si la intrebarea cu moartea, dedicai timp acestei intrebari gandeste-te la ea, la ideile ce iti vin legate de ea, la ceea ce tu cunosti pana acum despre ea. Ca sa ajungi la anumite raspunsuri nu este usor, mai ales pentru un om care nu este obisnuit, ai putea avea parte chiar si de raspunsul cel corect dar sa nu il poti recunoaste, pentru ca tu nu esti obisnuit cu provenienta acestuia. Cine a spus ca nu exista raspuns greseste, raspunsuri exista la orice si chiar si un copil mic ar fi in stare sa ajunga la unele raspusnuri chiar cu usurinta daca este indreptat in directia ce.a buna, chiar daca altii cu toata experienta lor de viata nu au ajuns la acestea.
Doresteti, insista pentru ceva mai mult. Cere, crede ca daca chiar iti doresti, candva vei si primi. Pune in practica unele raspunsuri la care ajungi, traieste-le, vezi daca chiar sunt adevarate sau trebuie sa mai cauti.
Incearca sa iti asculti inima, incearca sa intelegi de unde vine acest glas al inimi, daca il mai poti inca auzi, invata sa il deosebesti, sa faci deosebirea intre el si lucrurile ce nu tin de el.
Te-ai putea axa pe Isus, pe ce a facut, pe ce a spus. Isus insusi a fost un exemplu viu despre cum ar trebui sa fie cineva ce alege calea lui Dumnezeu. Dar ce inseamna sa alegi calea Lui? Prin calea aceasta tu il cunosti tot mai mult pe Dumnezeu, cunosti motivul multor lucruri, incepi sa cunosti tot mai multe lucruri cu adevarat tainuite, lucruri greu de imaginat, incepi sa intelegi lumea asta si poate alte lumi. Omul mereu se va putea bucura de ceva nou. Incearca sa intelegi lucrurile legate de Isus, pune chiar tu in practica unele lucruri si incearca sa afli raspunsul. Gandeste-te la ce mai inseamna alte lucruri de acolo (lucruri ce se afla in Evanghelii) incearca sa privesti dincolo de exterior si chiar daca nu poti intelege acum, incearca sa iei morala doar. Incearca sa asociezi ceea ce afli cu Dumnezeu, gandeste-te la cine este Dumnezeu, cum este El, la calitatile sale.
Ai spus ca ai indoieli in legatura cu existenta lui Dumnezeu atunci gandeste-te de ce ar exista un Dumnezeu si daca ar exista de ce da si daca nu ar exista de ce nu.

Un om ce isi doreste putin va primi putin. Un om ce este de-a dreptul aprins sa cunoasca si chiar in stare sa sacrifice anumite lucruri ce nu ii aduc vreun folos, pai va si cunoaste prin dorinta si insistenta de care da dovada.
El va avea parte de tot felul de ocazii si chiar de oamenii care sa ii sara in ajutor.

Acum depinde de tine de cat de pornit esti sa afli anumite lucruri, despre scopul acestora si chiar despre Cel de la care aceste lucruri pornesc.

Nu fi lenes, cu lenea mori de foame happy

| 6684464 a răspuns:

"Adica e probabil sa nu existe Dumnezeu", deci nu esti crestin...
Pai, vei suferi pana la judecata(locuinta mortilor), la judecata vei fi judecat, despartit de Dumnezeu si vei suferi in continuare.
Suferinta este data de neputinta, singuratate si regrete(sunt crestini care cred ca nu este nimeni torturat vesnic).

| SaStiiCaAmUitatCumMaCheama explică (pentru 6684464):

Aici nu sta totul in crezut… adica sunt crestin dar mai am si indoieli ca fiecare…

| AC4S4 a răspuns (pentru SaStiiCaAmUitatCumMaCheama):

Nu se pune problema ca un crestin sa aiba indoieli asupra existentei lui Dumnezeu. In crestin traieste Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Pai cred ca este mai bine ca un om sa isi puna tot felul de intrebari si aiba indoieli, decat sa creada totul asa doar orbeste si sa nu prea gandeasca.
Doar credinta oarba nu il va conduce prea departe si golul necunoasterii nu ii va fi acoperit.Chiar daca el nu va fi prea constient de asta. Este adevarat ca la inceput credinta oarba ii este putin de folos dar daca omul va ramane tot legat de ea, el nu va ajunge niciodata mai sus.
Pe tine ce te face sa crezi ca credinta ta este ceea adevarata?
Il cunosti tu mai mult pe Dumnezeu decat alti oamenii? Au inceput sa iti fie dezvaluite anumite secrete despre aceasta lume care poate nu sunt scrise in Biblie, sau chiar sa afli mai detaliat unele lucruri din Biblie? Traind prin Isus, inseamna ca devi un copil al lui Dumnezeu si un copil de al Lui va avea mereu parte de multe lucruri, va cunoaste multe lucruri inca de pe aici de pe pamant. Un astfel de om nu va mai fi in noapte ci va vedea tot mai mult lumina zilei, va vedea lucrurile tot mai clar.
De unde sti ca lucrurile ce sunt scrise in Biblie sunt adevarate?
Dar ca ceea ce a propovaduit Isus este adevarat?
Ai trait ceva, ai avut parte de cineva/ceva, ai simtit ceva special,
ai simtit ceva care sa te faca sa vezi totul mai clar sau ai avut parte de ceva prin care iti era aratat cum ai putea sa te apropii mai mult de Dumnezeu, dar vise mai speciale?

| 6684464 a răspuns (pentru SaStiiCaAmUitatCumMaCheama):

Aici unde? Ca in crestinism sta.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intreba de experientele alor oameni referitoare la interactiunile lui Dumnezeu in viata lor, pentru ca, asa cum stim, fiecare om este unic in felul lui de a trai de unde si nevoia de a interactiona diferit pentru a i se descoperi intr-un mod desavarsit pentru el.
El ne spune ca se va lasa gasit de cine Il cauta si 2Tes. 2:11-12; deci depinde de tine cum anume interactioneaza Dumnezeu cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Cred ca am fost cam agasanta, imi cer scuze daca te-am deranjat, nu voiam neaparat sa stiu. Intentia mea a fost sa te fac pe tine sa te gandesti putin la asta. ´Ai dreptate ca fiecare este unic in felul lui de a trai si fiecare primeste dupa cum ii este dorinta. Un om ce se simte cu adevarat neimplinit cu viata aceasta si simte ca se stinge daca nu ajunge la unele raspunsuri nu cred ca va avea probleme in gasirea Lui, spre deosebire de un om care nu prea se omoara sa afle cu adevarat ceva. Si da, El se lasa gasit de cine il cauta, dar cand il gasesti vei primi o anumita certidutine ca lucrurile chiar stau asa, El iti va oferi aceasta.
De exemplu daca incerci sa afli mai multe despre Dumnezeu, despre calitatile sale, atributele. Trebuie chiar sa experimentezi anumite lucruri, chiar sa simti pe pielea ta cum se simt astfel de lucruri, pentru ca unele lucuri ce se afla in Dumnezeu trebuie sa le descopere si sa le faca parte din el si un copil de al Lui.
De exemplu, eu vreau sa aflu mai multe despre iubirea Lui, incep sa aflu anumite lucruri despre ea, aflu cat de cat de ce este in stare. Dar daca eu ma limitez doar la nivelul cunoasterii, la a imi imagina doar ce frumoasa este, eu nu voi sti niciodata cum este de fapt aceea iubire, eu nu voi sti cum se simte, cum iubeste Dumnezeu si daca ea chiar este atat de mare si daca ea chiar poate sa faca lucruri mari, daca ea chiar se aseamana cu o zi furtunoasa si nu cu o zi linistita in care nu se intampla mai nimic. Este ca si cum eu incep sa iti povestesc despre un anumit loc, iti povestesc despre tot ce se afla acolo, apoi vine un alt om si iti povesteste ca acolo de fapt se afla alte lucruri si nu cele despre care eu ti-am povestit. Tu poti afla ce se afla cu adevarat acolo doar mergand in acel loc si descoperindul.
Pentru a sti cu adevarat cum este o astfel de iubire din Dumnezeu, trebuie chiar eu sa incep sa o traiesc, sa ma concentrez pe ea pentru a o creste tot mai mult poate.
Omul trebuie sa experimenteze unele lucruri, chiar si ceea ce afla de la Dumnezeu, el trebuie sa puna in practica, sa simta. Doar asa omul va incepe sa il cunoasca cu adevarat pe Dumnezeu si sa il iubeasca tot mai mult si iubindul tot mai mult te poti pune tot mai mult in miscare pentru El si sa afli tot felul de lucruri.

| ibaal a răspuns:

Daca am stii cu siguranta ce se-ntampla dupa viata aceasta,probabil nu ne-am mai da atat de mult interesul.
Sau am face-o din falsitate laughing sa nu ardem in cazan.
Cine stielaughing
Imi place sa cred ca ne intoarcem tot aicilaughing
daca am facut rau, sa platim cu o karma rea, sau sa ne indreptam pacatele, daca am facut bine, sa ne bucuram si sa facem si mai mult bine.
Nimeni nu s-a intors sa ne zica sad