| anonim_4396 a întrebat:

Voi care credeti ca sunt cele mai mari mistere ale universului? Va place sa va uitati la documentare cu si despre univers?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, îmi place. Mult.

Cele mai mari mistere ale Universului?
Legile fizicii? Găurile negre? Femeia?hee hee

| RAY a răspuns:

Cred ca cea mai importanta e cum a aparut universul? ca apoi stim evolutia lui,dar aparitia lui ramane un mister,aparitia vieti pe pamant e iar un mare mister,cel mai mare mister e creierul nostru asta e misterul care niciodata nu il vom afla,cum poate crea creierul constinta,subconstina si tot mecanismul sentimente,emoti,ratiune, creativitate, inteligenta e incredibil, sunt destule mistere, da imi place mult, desigur ca si femeia e un mister trebuie sa recunosc asta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi place. Dar pana la urma raman mistere.

| sublime89 a răspuns:

S-ar parea ca noi suntem cel mai mare mister din Univers. Pentru fiecare specie inteligenta din univers, cel mai mare mister ar fi tocmai propria lor specie. Creierul uman e cel mai complex lucru pe care il cunoastem din intregul univers. Si nu e o coincidenta ca tocmai de el ne folosim pentru a incerca sa intelegem tot ce exista, adica universul, si inclusiv creierul.

| UnBroken2016 a răspuns:

Cel mai mare mister se afla pe planeta noastra. Fata de alte raspunsuri de mai sus, pe mine ma fascineaza mintea omului. De ce unul se naste din oameni prosti si e inteligent, altul din oameni inteligenti si e prost. Cum de unele boli se vindeca singure ( efectul placebo ). Cum persoanele care sufera de Alzheimer ( care uita mai toate ) au momente de luciditate si pentru o scurta perioada de timp isi aminteste absolut tot, mai putin timpul in care a fost bolnav.

| Dorotheea21 a răspuns:

Usor. happy
Unii se intreaba cum a aparut.
Altii, de ce.
Si unii, si altii, cum o sa se sfarseasca.
Mai sunt detalii, ca: ''Exista viata extraterestra?'' ''Universul are/nu are un designer?'', si cam atat cu misterele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubesc sa urmăresc.
Misterele care le ascund universul ne depășește imaginația.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masina timpului, universuri paralele, lucruri facute sa se intample. Ma uit foarte rar.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da,imi place sa ma uit la documentare despre univers. Iata cateva mistere:
https://www.youtube.com/watch?v=LSpk8p7mWHM

| HandaSei a răspuns:

Uite un video care să-ți pună și mai multe întrebări... =))

https://www.youtube.com/watch?v=uq7oi0H-vAc

Și da, nu în exces, dar îmi place destul de mult să mă documentez despre asta! ^.^

| Rozzovela a răspuns:

Normal ca...Toata lumea vrea sa stie ce se intampla si cum functioneaza lucrurile. Mereu am fost atrasa de noi informatii si sa privesc documentare.
Marea majoritate a oamenilor au fost dornici de a sti din totdeauna

| FaraNume77 a răspuns:

Viata. Si altele.

| MrUniverse a răspuns:

Cred că cel mai mare mister este CUM A ÎNCEPUT TOTUL.
Dacă știm asta, știm (aproape) tot.
Și da, ador documentarele despre Univers, m-aș putea uita la ele toată viața. : )

| ShadowSought a răspuns:

Salut!

O sa tinzi sa crezi ca am raspuns la misto, dar nu e cazul:

Universul este, dupa cum e stiut azi, lung in orice directie cam cat ii ia luminii sa calatoreasca 46 miliarde de ani.

Daca te gandesti cat din ce e in el va reusi o singura fiinta umana sa afle intr-o viata de om, eu unul spun ca Cel mai Mare mister legat de univers este De Ce ne fascineaza pe noi, oamenii atat de mult incat sa fiim topiti dupa el desi nu vom sti niciodata decat o mica picaturica cu ce se intampla de fapt acolo.

Stii de ce e cel mai mare mister asta?

Deoarece daca poti sa afli ce mecanisme psihologice te fac sa-ti placa universul, si inveti cum sa apesi intrerupatorul in minte, ori poti sa faci sa nu te mai intereseze universul, ori poti sa gasesti curajul sa iti dedici o viata si o cariera explorarii spatiale.

Secretul e ca pe univers nu-l intereseaza misterele lui. Pe NOI ne fascineaza.

Dar daca vrei ceva din univers... gaurile negre. Deoarece nu ar trebui sa existe conform legilor fizicii clasice.

Deci in clipa in care aflam adevarul despre ele se va schimba intreaga noastra stiinta umana definitiv si irevocabil.

Restul e doar bolovani, stele, gaze, nori, materie neagra, energie neagra si radiatie.

Dar gaurile alea nu au logica.

Cheers!

| UnXeeN a răspuns:

Universul este infinit si niciodata nu o sa poti sa il cunostii indeajuns...
Cele mai mari mistere? Cred ca acestea doua, Daca exista viata pe alte planete asa zisii "extraterestri".Si al doilea, Daca se poate calatori in timp...