| ErrorFound a întrebat:

Http://imgur.com/vRvvWwL
ce reprezinta simbolul?

Răspuns Câştigător
| MrChange a răspuns:

Shiva, un Zeu hindus detinea un trident in mana. In legendele hinduse Shiva foloseste aceasta arma sacra pentru a lupta impotriva raului si raufacatorilor. Tridentul reprezinta zeitatea in cele trei aspecte de creator, pastrator si distrugator. In mitul grecesc, Poseidon a folosit tridentul pentru a creea sursele de apa in Grecia. Poseidon este reprezentat ca fiind zeul marii. Cand Poseidon a lovit pamantul in furie cu tridentul a starnit valuri gigantice si furtuni pe mare. In povestea romana, Neptun a folosit de asemenea tridentul pentru a creea noi organisme de apa si pentru a cauza cutremure. In Taoismul religios, tridentul reprezinta Treimea Taoista. In ritualurile Taoiste, un clopot trident este folosit pentru a invia prezenta zeitatii si pentru a convoca spirite. Tridentul reprezinta cea mai inalta autoritate a Cerului. Tridentul este simbolul sau sigiliul planetei Neptun in astronomie si astrologie.

5 răspunsuri:
| kteichd a răspuns:

Nu e un simbol pe care sa il fi vazut dar seamana cu un trident

| veryhonest a răspuns:

Un fluturas.

| dragos120 a răspuns:

Nu sunt sigur, insa din scrieri stravechi cred ca e simbolul universal al prostiei.

| ErrorFound explică (pentru dragos120):

Puncte in plus pentru originalitate si pentru ca nu-mi e simpatic posesorul tatuajului. xD