| Dorotheea21 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=uD4izuDMUQA

Oare asa se va termina?
Se mai poate intampla ceva?
Si daca poate cineva sa imi traduca in romana sau intr-o cifra acel; 2 thousand trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, years.
Multumesc. :)

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Un trilion e un milion de milioane adică un unu urmat de 12 zerouri. Cu 12x 0 pentru fiecare trilion, poți deduce tu numărul.

Pe scurt da, cam asa ne așteptăm să moara universul, dar pana nu aflam ce e cu materia și energia întunecată nu o sa știm sigur.

| doctorandus a răspuns:

Intre SUA si Marea Britanie trillion, billion, etc. inseamna numere diferite.

| Dorotheea21 explică (pentru doctorandus):

Am vazut acum in dictionare ca aici se foloseste trilion ca un miliard de miliarde, scris si ca 10^18.
Ramane un numar pe care nu il pot citi sau intelege dar iti multumesc pentru precizare. happy

| Nilsson a răspuns:

Vom trăi și vom vedea happy

| Dragosdoar a răspuns:

2 thousand trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, trillion, years.

Se traduce fara numar mai ca pe romaneste

| Dragosdoar a răspuns:

Mi se pare ca am vazut documentarul mai demult pe dicovery, sau poate asta e altul similar cu ala? Nu stiu, eu zic ca nu se va termina.O zic si eu mai ca ca un prost dc vrei sa ma numesti asa pentru ca universul se extinde la infinit

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

De ce as vrea sa iti spun ca esti prost?
Nu o sa se intample asta. happy