| CostinAlamariu a întrebat:

Https://youtu.be/7ub0TCJxwwY

Ce înțelegeți din asta? Ce părere aveti?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Îmi mențin părerea că Nietzsche e cel mai pătrunzător filosof ateu.
Ceea ce vrea el să zică - așa cum interpretez eu citatul - că dorința de egalitate ("will to equality") apare în urma unui complex de inferioritate și a geloziei. Te gândești "X e mai bun/deștept/frumos ca mine. De ce nu poate să fie toată lumea ca mine?". E un mecanism psihologic interesant.
Am citit mai demult și abordarea altui filosof, care considera că dorința de egalitate apare ca o continuare a egoismului. Gicu vrea o lume populată de un milion de Gicu, toți să fie ca el, nimeni să nu difere în vreun detaliu. Nu cred că viziunea asta o contrazice neapărat pe a lui Nietzsche, deoarece gelozia și răzbunarea își au rădăcinile în mândrie, până la urmă.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că primul răspuns merită funda happy

| CostinAlamariu explică (pentru sabin89):

Tu ai primul raspuns si n-ai zis nimic substantial

| sabin89 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Al meu e al treilea. Înaintea mea au răspuns Kronstad și arick111

| CostinAlamariu explică (pentru sabin89):

Mie nu îmi apare decat raspunsul tău.

| Natasha789 a răspuns (pentru arick111):

This app is a very good app, I always use it, but my opinion whatsapp fm
.

| Natasha789 a răspuns (pentru Natasha789):

This app is a very good app, I always use it, but in my opinion fm WhatsApp.https://fmwhatsappdownload.net/

| instap a răspuns:

Https://iinstapro.net/ Hello Everyone! If you’re looking for best Instagram modification for Android, Insta Pro APK is the way to go. Created by SamMods, this new version of Insta Pro outshines other Instagram mods with its enhanced features and improved performance.

| instap a răspuns (pentru instap):

Hello Everyone! If you’re looking for best Instagram modification for Android, Insta Pro APK is the way to go. Created by SamMods, this new version of Insta Pro outshines other Instagram mods with its enhanced features and improved performance. https://iinstapro.net/

| amandaluxe12 a răspuns:

This statement invites interpretation and opinion. It encourages thoughtful reflection, prompting one to consider and articulate their understanding or perspective on the subject at hand, fostering meaningful dialogue and engagement. https://fmapps.org

| Nirob77 a răspuns:

Greetings! Delighted to have you here at InstaProApps.net, your ultimate destination for acquiring Insta Pro effortlessly. Our article entails vital insights on Insta Pro – its significance, unique attributes, top features, and a comprehensive guide on installing and downloading the Insta Pro APK. https://instaproapps.com/