floresdemayo
| floresdemayo a întrebat:

Îți asculți inima sau rațiunea?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Cate putin din amandoua.
Viata nu are culoare daca esti mereu rational si nu iti urmezi si inima din cand in cand...cu toate ca probabil o sa iti aduca numai necazuri

62 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Ma fac chirurg si psihiatru.Numai ca sa va bag in cap ca puteti sa va luati fie dupa ratiune, fie dupa vocile de lepriconi ce va urla in cutie.Bineinteles,nu inainte sa va scot inima si sa v-o pun la ureche.S-o auziti,ce frumoase triluri scoate.Dar mai ales,ca sa incercati sa scoateti ceva inteligebil din vocea ei, ascunsa in pozitie fetala, de cei gretosi, asemeni mie, saturati de clisee. laughing

| floresdemayo explică (pentru Dumnezău):

În cazul ăsta, cred că e mai bine să te faci gropar laughing!

| MindFreak a răspuns:

Din moment ce inima e un organ si nu vorbeste cred ca iese din discutie...

| DakotaRoyse a răspuns:

Atunci când inima o ia razna, raţiunea.

| Zazu a răspuns:

E,pe dracu! Tre sa fii frivol si egocentrist sa iti asculti ratiunea; narcisist, pervers si introvertit.
Eu sunt al naibii pe invers, imi ascult inima.

| floresdemayo explică (pentru Zazu):

Așa să faci! Și eu fac la fel... Uneori însă mă "contrariază" atât de tare încât aș vrea s-o scot din piept!

| Zazu a răspuns (pentru floresdemayo):

Sa n-o scoti, las-o acolo unde ii e bine!

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Dupa ce o scoti trimite inima la mine sa ti-o linistesc.

| floresdemayo explică (pentru Hombre):

kiss

laughing laughing laughing laughing

time out

| Cruciuliță a răspuns (pentru floresdemayo):

Aici e distractie pe cinste!
dar cu L...ce faci?

| Cruciuliță a răspuns (pentru Hombre):

Tu crezi ca n-are cine sa i-o linisteasca laughing?

| floresdemayo explică (pentru Cruciuliță):

Adică cu L..iniștea interioară happy?
E broken heart...

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Vulpoi batran lasa fata in pace!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Fiară ce esti, se vede ca gelozia îti scoate maleficul in faţă, nu trebuie sa te abati nici cum de la "iubesteţi aproapele", fata are probleme cu inima si stii ca am pricepere in oblojirea ei, si apoi e loc pentru toti trei in jacuzzi. Fii mărinimoasă si pacifistă, numai asa vei fi vrednica in slujirea lui Isus si portile raiului iţi vor fi vesnic deschise.

| floresdemayo explică (pentru Hombre):

Vai, iată-te! Cine-mi păzește mie inima!
Dar cine ti-a spus că ar avea nevoie de oblojire? A mea e chiar fericită, a fost o glumă aluzia de mai sus! Asa-i place lui Danutz sa glumeasca, dar tu nu-l stii. El e unul din "leii" care păzesc intrarea in palatul meu happy
Dar de inima ta de ce n-ai grijă, măi Hombre? Eu zic că a ta e mult mai neliniștită. Și suferă rău! Eu stiu si din vina cui. Întrebarea e: dar tu stii? Pentru că eu stiu laughing!

| EmaS a răspuns (pentru floresdemayo):

Si Ema stie!

| floresdemayo explică (pentru EmaS):

laughing laughing laughing

Știu că știi!

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Leul cu care te lauzi ca-ti pazeste intrarea in palat e usor de corupt, ii vâr o capra sub nas si mi te livreaza chiar el :)) si daca ii mai dau si un ţap intra in comunitatea gay imediat =)) si mi te lasa la discretie. Vreau sa aflu si eu cine i-a rupt inima lui Hombre, fac cinste, abonament gratuit in jacuzzi la balaceala.
http://www.youtube.com/watch?v=wxtmOkImO7A

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Prea curata si nevinovata, roaga-te pentru sufletul meu.
http://www.youtube.com/watch?v=obfXMBHjsTY&feature=player_detailpage

| floresdemayo explică (pentru Hombre):

1 Te înseli. El știe ce pățește dacă trădează, nu-i mai vorbesc cu săptămânile don't tell anyone
2. Nu e gay laughing, are chiar "căpriță" acasă. Si un ied!
3. Poate să mă lase că... nu vin eu shame on you!
4. Cui îi faci cinste abonamentul laughing? Alte oferte?
5. Cine ti-a zdrobit inimioara?! Păi cum, nu stii? Gândeste-te, noaptea-i luungă...
Asteptăm să ne expui tu o "succesiune" de nume...

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dragul meu ma rog pentru tine! Http://www.youtube.com/watch?v=_3rsFooJ2Ag&feature=g-vrec

| floresdemayo explică (pentru Hombre):

Credeai că nu se roagă nimeni pentru tine?
http://byandu.files.wordpress.com/2011/11/aleluia.jpg :))

| Musique a răspuns:

Ambele.
În general, gândesc fără să țin cont neapărat de sentimente.

| foxsilver a răspuns:

Simt ceea ce gandesc, si gandesc la ceea ce simt.

| oliviaaa a răspuns:

Ratiunea. inima e falsa.

| IAOIADNAA a răspuns:

Uneori inima, alteori ratiunea mai mult ratiunea

| OnuOnulică a răspuns:

Pai cred rațiunea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ratiunea,ca am si eu o varsta!

| R0R0 a răspuns:

Inima

| PedoBarbie a răspuns:

Pe amândouă.

| DDCC a răspuns:

Ascult ceea ce mă face pe mine fericit. Nu trebuie să ignor rațiunea însă prima care vorbește este inima. Ce rost are dacă nu mă bucur pentru cei din jur, când le văd zâmbetul pe față? Să-mi ascult inima nu înseamnă după mine doar să mă îndrăgostesc, poate de cine nu trebuie, ci și să îmi ajut prietenii și alte persoane ce au nevoie de ajutor, asta îmi place cel mai mult, simt că trebuie să realizez asta, simt adânc în inima mea. Nu îmi pot închipui cum aș fi dacă m-aș baza doar pe rațiune. Ce să facem în lumea asta dacă nu lăsăm uneori sentimentele să curgă? Cu rațiunea putem rămâne cu banii și altele și la ce oare ne ajută banii după ce murim? Ne trăim viața după cum ne place fiecăruia, fie în bani, fie în dragoste pentru cei dragi, fie în suferință, depinde și de ce ne rezervă ea. Chiar de inima mă trădează nu îmi pare deloc rău pentru ceea ce fac ci doar pentru persoanele pe care le pot răni fără să vreau.

| reihiuke a răspuns:

Ce inseamna sa-ti asculti inima sau ratiunea? Fiecare va intelege altceva din ce ai intrebat tu.

| reihiuke a răspuns:

Din acest motiv, nici nu poti compara raspunsurile. Pot 2 persoane sa spuna ca inima, iar fiecare va intelege altceva din ceea ce a spus, iar tu care citesti, vei intelege ceva total diferit de cei 2. Apoi, nimeni nu da explicatii, ce inseamna ca-si asculta inima sau ratiunea si de ce. Ma intreb cu ce te ajuta raspunsurilehappy

| floresdemayo explică (pentru reihiuke):

Te întrebi cam multe, nu crezi? Un nerod își pune mai multe întrebări decât poate da răspunsuri un înţelept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ratiunea,ca inima m-a adus numai in belele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ambele.Trebuie sa existe o strinsa legatura.Altfel,se alege praful de tot ce cladesti.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut momente când îmi ascultam inima. Am avut momente când îmi ascultam rațiunea. Am avut momente când era război între cele două. Acum îmi ascult inima.

| Victor453 a răspuns:

Inima

| casablanca40 a răspuns:

Personal eu imi urmez instinctele. Nu gandesc, doar fac alegeri aleatorii, incercand sa substrag fara ratiune alegerea cea buna.As putea spune ca sunt adeptul antroposofie, conceptie fundamentata de Rudolf Steiner. Antropofosia considera ca in natura Universului sunt inscriptionate adevaruri obiective, iar omul se afla in posesiunea unor simturi suprasensibile si poate atinge aceste adevaruri. Se spune ca Goethe putea prezice momentul in care va ploua cu 4-5 ore inainte. Din punctul meu de vedere din orice situatie poti sa iesi cu bine daca iti pastrezi calmul si nu porti ranchiuna asupra alegerii facute. Considera alegerea facuta o normalitate, o nevoie care ajuta la dezvoltarea ta ca om.

| dodicuta a răspuns:

Ratiunea

Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Inima e un muşchi, ce pompează non-stop sânge prin tot corpul.
Singurea şi unica opţune e raţiunea.
De ascultat îmi ascultă doctorul inima cu stetoscopul.

| The1smartiest a răspuns:

Inima e un jucator la noroc, capul e afacerist.

| TheCuteOne a răspuns:

Ambele, depinde de situație.

| TCosmin a răspuns:

Imi ascult inima rationala.

| YourDreamGirl a răspuns:

Ratiunea

| AlexTroll a răspuns:

Depinde de situatie happy