| zuzica a întrebat:

Ce este bine de urmat in viata : inima sau ratiunea?

20 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pe amandoua in procente egale!

| Razvan a răspuns:

Ratiunea si din cand in cand inimahappy

| anad a răspuns:

Este bine sa iti asculti inima(ea te face fericit ) dar, din cand in cand, sa iti intrebi si ratiunea (te va feri de dezamagiri).

| monyk a răspuns:

Buna, trebuie sa le imbini pe amandoua, pentru ca trebuie sa iti urmezi inima, dar si ratiunea, eu mi-am ascultat inima si am facut ce mi-a spus ea, si am facut o mare greseala, nu mi-am ascultat deloc ratiunea, dar de asemenea, trebuie sa iti asculti si ratiunea...

| daii a răspuns:

Ambele.Numai sa le urmezi cu cap.adica sa stii cand urmezi ratiunea si cand inima.

by daiiwinking

| jenny a răspuns:

Inima.viata e prea scurta si trebuie sa-i dam inimi ce cere... dar trebuie sa ne ingrijim si de suflet.

| broscutsaaa a răspuns:

Amandoua. happy

| Kitty a răspuns:

Cred ca trebuie sa gasim un echilibru intre cele doua, asa ar fi cel mai binehappy

| 20pamy a răspuns:

Atata timp cat esti sincer cu tine si cu cei din jur, e bine sa faci ceea ce simti, adica ce-ti spune inima... dar tb sa actionam si rational (macar 30%).

| theodoraafi a răspuns:

Cred ca amandoua. dar bine gandite inaintehappy

| zuzi_4846 a răspuns:

Daca vrei sa treci strada, ar fi bine sa iti urmezi ratiunea. Daca vrei sa "vezi pe trotuarul celalalt", ar trebui sa iti urmezi inima. Daca vobim despre sentimente, urmeaza-ti inima. Ratiunea ne transmite numai idei nu si emotii, tresariri, fiori tc.

| iris_7882 a răspuns:

Pe amandoua dar ai grija sa stii cand sa o folosesti pe una si cand sa o folosesti pe cealalta pentru a nu suferi!

| Mony_4137 a răspuns:

Umpik din amandouatongue

| th3mirr0r a răspuns:

Si inima, si ratiunea, trebuie sa fie in echilibru; daca nu-s, problemswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti raspund printr-o cugetare: " Inima isi are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste". (Blaise Pascal)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amindoua trebuiesc urmate dar pe fiecare in domeniile ei si pentru a nu pierde pe nici un front nu trebuiesc amestecate ca te duce la pierdere sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ratiunea.ca orice organ care vede, cere, si cere mai mult decat se poate.ma uit la mine.de cate ori vad pe strada picioare lungi sau fuste scurte, inima imi bate repede si ma fac palid la fata, fiindca sangele se duce in jos in alta parte a corpului. da ratiunea le pune la punct imediat.si-mi zice; hai acasa, la sotie ca ai treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima este nespus de inselatoare.Desi,este greu, ratiunea trebuie sa aiba intaietate.

| adriana75 a răspuns:

In viata nu trebuie urmat nimic.Insusi cuvantul trebuie, este un imperativ absolut. Povestile cu inima sau ratiunea sint de cand lumea, sint pentru prosti, pe bune.In viata, cauta sa fii tu insuti, cauta sa-ti auzi chemarea interioara, intuitia, forul tau interior. Odata ce ai putut asta, restul vine de la sine.Adica,nu mai esti nevoit sa gandesti, oare ce sa fac, sa ascult inima, sau sa dau crezare ratiunii.Pe bune, astea sint pentru robotei, pentru oamenii fara echilibru, pentru oamenii ce sint usor de manipulat.Cu astfel de oameni, sti pe ce buton sa apesi; sa apesi butonul cu inima, sau butonul cu ratiunea, si persoana va reactiona conform asteptarilor tale.Este o forma de manipulare pentru mase, pentru prosti.Atunci cand esti intreg, cand ti-ai gasit armonia, si viata ta nu e cladita din aparente, vorbe, sau sugestii efemere, nu trebuie sa alegi, pur si simplu plutesti, esti fluid, curgi prin existenta, nu schiopatezi, nu galopezi.Cand esti in dizarmonie cu viata, cu ceilalti, cu mentalitatea despre viata, atunci esti scindat intre inima si ratiune, altfel esti un tot ce valseaza cu viata, nu un schiop ce bajbaie dupa luminita care sa-i lumineze cararea.

| adina123456 a răspuns:

Sincer, parerea mea e ratiunea pentru ca inima se poate insela