| EvangelineDS a întrebat:

Ignoranta este o binecuvantare?

26 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Daca ignori ceea ce e superfluu, da. Altfel e doar prostie.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da. Ignorantii sunt mai fericiti. Daca nu te intereseaza prea mult ce se intampla in jurul tau, nu observi toate lucrurile rele: prostia, nesimtirea, etc.

| WR104 a răspuns:

Un lucru bun dar totul are o limita pe care daca o depasesti ai incurcat-o.
Ignoranta este de obicei o binecuvantare si o intalnesti in general la genul de oameni pe care nu vrei sa-i intalnesti de fapt.

| 4b a răspuns:

Poate fi mama fericirii sau originea tuturor relelor...multe roluri mai arewinking
Sanatate

| Musique a răspuns:

Da.Nepăsarea și nebăgarea de seamă sunt singurele sentimente în urma cărora nu suferi.

| ReiVaN a răspuns:

Daca eram putin mai prost, eram fericit.

| San_Iuli_1995 a răspuns (pentru ReiVaN):

Prost- Individ ce nu poate lua singur decizii.

| RAY a răspuns:

Pentru prosti da, pentru cei deschisi la minte nu

| M25M a răspuns:

Depinde si de context, insa in genere ignoranta este un mijloc de a fi mai fericit, mai multumit de lumea care crezi ca te inconjoara.

| KristalPop a răspuns:

În cele mai multe cazuri da.

Pentru că nu-ţi mai faci atâtea probleme nedându-ţi seama de necazuri, de realităţile vieţii, nerealizând care sunt adevăratele probleme din jurul tău.

| Delicacy a răspuns:

N-aş spune " binecuvântare", mai bine o "necesitate".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, este o alegere. Alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se pare.

| Hevnoraak a răspuns:

Da,este o biencuvântare să fi ignorant e cel mai mai liniștititor lucru din viață.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Hevnoraak):

Prostia este o binecuvantare iar ignoranta e un semnal de alarma.
Prea multa ignoranta conduce spre prostie.

| valentino52 a răspuns:

Da, este.

| Maomau a răspuns:

Da! Mai ales pentru preoti si biserica!
Pentru orice om normal la cap, bineinteles ca nu!

Răspuns utilizator avertizat
| Against a răspuns:

In cele mai fericite cazuri, da big grin

| PinkPanter a răspuns:

Depinde,dar in general da

| Prunela a răspuns:

Da.Fericirea e indirect proportionata cu inteligenta.

| Aniquel a răspuns:

Cred ca da.

| Sarai a răspuns:

Mmm e prea mult spus binecuvantare... dar eu una nu as putea trai fara ea ...mai ales in lumea in care traim happy

| RazvanVlad a răspuns:

Pentru unii, este pentru altii nu

| Bijutierul1 a răspuns:

Daca vrei sa fi un nimeni fi un ignorant, cine isi doreste sa fie un nimeni? din punctul meu a fi ignorant este un blestem.

| FireOfSerenity a răspuns:

Da

| Aristodemos a răspuns:

"A stii, inseamna ati chinui sufletul cu buna stiinta " nu mai retin numele autorului, dar are o parte de adevar, cu cat stiim mai multe cu atat, ne vom pune mai multe intrebari asupra unei probleme cea ce o complica, dar nu cred ca este o binecuvantare, mai bine mort decat ignorant.

| Dumitru73 a răspuns:

Daca nu te intereseaza ce se intampla in jurul tau, da.