| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica cineva cum se identifica cota unei carti? si a 2-a intrebare, ce este catalogul electronic al unei biblioteci? iar cand merg la biblioteca, trebuie sa intreb bibliotecara de acolo, ei sa-i cer cartea, sau trebuie sa mi-o caut eu in rafturile acelea, unde apar toate titlurile in ordine alfabetica? multumesc...

2 răspunsuri:
| syme a răspuns:

Cota este o anumita notatie specifica pentru a identifica mai usor cartea. De exemplu M 65 - M poate semnifica initiala numelui autorului si 65 faptul ca este a 65 carte din sectiunea respectiva. Insa notatiile pot fi si mai complicate.
Oricum, cota este scrisa pe carte daca este de la o biblioteca si nu trebuie sa o identifici in mod special.
Despre catalogul electronic - nu toate bibliotecile si-au introdus cartile intr-o baza electronica (desi tot mai multe biblioteci fac asta actual). Catalogul poate fi pus la dispozitie pe internet si atunci poti verifica daca un titlu exista ori nu in biblioteca.

Poti sa o cauti tu sau poti sa-i spui de ce carte ai nevoie. Poate la inceput nu vei fi familiarizat cu sectiunile, dar vei invata dupa cateva vizite. Poti la inceput sa ceri cartea si abia mai apoi sa ti-o cauti singur.

Succes.

| dof21 a răspuns:

Buna,
Totul depinde de baza lor de date.
Poate fi facuta pe domenii, pe scriitori, pe ISBN-ul cartii etc.
Iar catalogul electronic presupun ca este o baza de date on-line unde tu poti cauti cartile si stii direct unde trebuie sa mergi.
Seara placuta