| Inferno a întrebat:

Imi puneam intrebarea, intre un profesor universitar ce preda matematica si o florareasa, care credeti ca ar raspunde mai repede daca sunt intrebati tabla inmultirii?

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Profesorul de matematică e obișnuit cu lucruri mult mai complexe, și sunt șanse mai mari să se piardă la tabla înmulțirii decăt florăreasa, care e o femeie ce probabil abia a învățat-o.
La fel e și printre elevi, în băncile școlii. Elevii foarte inteligenți au obiceiul să uite baza unei materii, să se descurce la exercițiile de nota 10, însă să n-aibă habar de lucruri simple.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Profesorul ar trebui sa raspunda fara probleme, indiferent de factori, in schimb florareasa sigur se va incurca la numerele pare si la cele cu zecimale.

| Polaris a răspuns:

Păi asta-i deja de alt nivel, e genul de bătălie grandioasă și legendară în urma căreia se hotărăște soarta sufletelor tuturor oamenilor.

| ZEU93 a răspuns:

De raspuns cred ca ar raspunde florareasa prima dar nu si corect laughing

| TheAce a răspuns:

Cunosc o ''florareasa'' (e designer florar) care are certificat de format or, cred astfel ca n-are sens sa judecam oamenii dupa coperta. Acestea fiind spuse, ar trebui sa dea raspunsurile concomitent, tabla inmultirii find un instrument pe care il stim pur si simplu, la care nu mai trebuie sa ne gandim (un reflex ne-conditionat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiu ca vrei sa fie o intrebare filosofica, dar in realitate profesorul va raspunde

| Inferno explică (pentru suntserios):

Daca ai sti cati profesori universitari aabandoneaza rezolvarea exercitiului in momentul in care intervine partea de aritmetica ai ramane surprins.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă te referi la florăresele de la noi, care majoritatea poartă simultan 7 fuste înflorate, pun multe h-uri în cuvinte și au impresia că săpunul conține acid sulfuric sau ceva care le arde pielea oricum, cred că profesorul universitar.
Florăreasa e cel mai probabil să se încurce și la adunările simple și să rotunjească rezultatul doar ca să nu-și bată prea mult flegma de sub claia aia de păr năclăit care ar fi trebuit să fie creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Florareasa lucreaza cu bani si flori, 8 ore pe zi. 8 ore pe zi de calcule mintale pana cand aceste calcule devin o a doua natura. Orice vanzator iti va rezolva foarte repede exercitii simple, inclusiv tabla inmultirii.

Cu toate astea profesorul de matematica are un creier antrenat pentru asta. Calculele pentru un profesor de matematica nu mai sunt o a doua natura, ci prima. Un profesor de matematica va vedea algoritimi in orice, la fel cum vede un programator IT. Ajung sa perceapa viata in cifre.

Eu stiu ca tu vrei sa insinuezi ca florareasa, facand acelasi lucru la infinit, ar avea un avantaj in fata profesorului. Nu zic ca nu ai dreptate, dar prefer sa cred ca un profesor, un om care si-a dedicat viata calculelor matematice, se va descurca mai bine. Evident ca in final depinde de profesor si florareasa, sunt sigur ca exista florarese care ar putea face mai rapid anumite calcule de baza decat unii profesori de matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorul de matematica, evident.Am avut "florarese" in generala care nu stiau tabla inmultirii, dar, surprinzator, daca adaugai dupa fiecare cifra din ecuatie, cuvantul "leu/lei", reausea sa gaseasca o rezolvare aproape instantaneu.
Aasa ca, cei care fac calcule din placere si nu din interes, pot evolua.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu are legatura cu meseria pe care o practica, depinde de individ