| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteţi spune trăsăturile unei persoane care are caracter flegmatic?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Daca sunteti flegmatic, inseamna

''1. sunteti calm si cu sânge rece;
2. sunteti consecvent si cumpănit în orice activitate;
3. sunteti prudent si chibzuit;
4. stiti să asteptati;
5. sunteti tăcut si vă displace trâncăneală;
6. vorbiti linistit si cumpătat, cu pauze, fără a afisa emotii strindente, cu cele mai discrete gesturii si mimică;
7. sunteti retinut si răbdător;
8. duceti lucrul început la bun sfârsit;
9. nu vă irositi puterile pentru fleacuri;
10. urmati cu strictete graficul vietii si al muncii;
11. vă controlati cu usurinta pornirile;
12. sunteti putin sensibil la critică si laudă;
13. nu sunteti răutăcios, aveti o atitudine îngăduitoare fată de săgetile care vă sunt adresate;
14. aveti interese si relatii constante;
15. vă includeti cu greu într-o activitate si treceti cu greu la alta;
16. îi tratati pe toti în mod egal;
17. vă place acuratetea si ordinea;
18. vă acomodati cu greu la conditii noi;
19. sunteti inert, nepăsător;
20. aveti stăpânire de sine; atunci sunteti un flegmatic pur ''

Sursa : http://adevar.wordpress.com/2008/02/25/temperamentul-unui-flegmatic/

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Intra pe Google si tasteaza "tipuri de temperament".

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ştiu că există fel de fel de păreri pe Google, dar mă gândeam că cineva cunoaşte o persoană cu acest caracter şi îmi poate descrie cum se comportă. Mulţumesc oricum pentru ajutor!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Sa stii ca niciodata nu vei intalni o persoana care sa prezinte TOATE caracteristicile unui anumit tip de temperament. Cu totii avem caracteristici predominante pentru un anume tip, dar si caracteristici din celelalte tipuri. De-aia te-am trimis pe Google. Acolo gasesti caracteristicile dominante pentru fiecare tip de temperament in parte. Dar...e pura teorie.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru ardnaxur1961):

In functie de caracteristicile atribuite fiecarui tip de temperament, consider ca eu sunt flegmatica. Doream sa stiu daca mai pot afla si alte lucruri in afara de ceea ce scrie pe Internet. Iti multumesc inca o data pentru timpul acordat intrebarii mele.

| NoChanceForUs a răspuns:

Persoana flegmatică este o persoană care flegmează mult, posibile probleme hipersecrețiale ale glandelor salivare.

| BebeStrumf a răspuns:

Flegmaticul este linistit, calm, imperturbabil, cugetat in tot ceea ce face, pare a dispune de o rabdare fara margini. Are o putere de munca deosebita poate obtine performante deosebite mai ales in muncile de lunga durata si este foarte tenace, meticulos in tot ceea ce face. Fire inchisa, greu adaptabila, putin comunicativa, prefera activitatile individuale.

http://www.referatele.com/......le-com.php

| Dreamer a răspuns:

Trasaturi: inalt, frumos, manierat, gentleman...dar tot i se scurge flegma din cap happy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Aveţi păreri interesante happy

| CosmicKarma a răspuns:

Flegmaticul scuipa pe jos, cum ii spune si numele. Elimina, pe perioade mai lungi de timp, flegmatism bicolor, fie verde, fie galben.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru CosmicKarma):

Te contrazic! Nu e galben si nici verde; e portocaliu! laughing

| ShotYouDown a răspuns:

Flegmaticul este un om calm, echilibrat cu reactii mai lente.

| tweetym a răspuns:

O persoana cu caracter flegmatic este o persoana calma, linistita, caracterizata prin echilibru si stapanire de sine, este o persoana cu un sistem nervos foarte puternic. In unele regiuni termenul de "flegmatic" este folosit sub forma de insulta, desemnand o persoana care este "cu nasul pe sus".