| andreeadragutza22 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste asemanari si deosebiri dintre pesti si amfibieni, va rog. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caută pe Google fiecare clasă în parte!
Pa, pa.

| ImGone a răspuns:

Si pestii si amfibienii traiesc in mediul acvatic, dar spre deosebire de pesti amfibienii pot trai si pe uscat respirand prin piele.Amfibienii cand sunt prematuri nu au picioare si nu seamanand mai mult cu un peste. Spre deosebire de pesti amfibienii au picioare si se pot deplasa si pe uscat, iar pielea acestora este necesar sa fie in permanenta umeda. Spre deosebire de amfibieni pestii sunt acoperiti cu solzi.
funditabig grin

| Lorє๔คnค a răspuns:

Pai, pestii fac parte din specia amfibienilor.Nu sunt 2 tipuri de specii diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemanare: si pestii si amfibienii pot trai in apa
Deosebire: amfibienii pot trai si pe uscat laughing)

| tonizza a răspuns:

Pai de ex si brostele sunt amfibieni, si ele pot trai si pe uscat si in apa, iar pestii doar in apa. iata!

| Robertzel_8132 a răspuns:

Amfibienii (broastele) pot respira si in apa dar si in mediu tererstru pe cand pestii pot respira doar in mediu acvatic. Sper sa te ajute...