| BeT a întrebat:

Imperiul Roman a cucerit multe locuri de pe glob. Centrul a fost Roma iar statul de azi se numeste Italia.Intrebarea mea este:-De ce tocmai tara noastra poarta numele Romei?!? sint foarte curios!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca, dacii erau razboinici, dar nu si constienti de apartenenta lor la o tara fiindca erau triburi. dar un stat ca roma, un imperiu aveau notiuni si idei de genul si asta le-a adus simtul identitatii nationale, dupa ce deja se facuse amestecul imtre colonizatori si cuceriti.deci,unu-i decebal cel harnic, iar celalalt Traian cel drept.harnicia si9 stabilitatea, eroismul, impreuna cu legile drepte, si spiritul practic si constructiv au cladit aceasta tara. mai pune si influenta mercantila a negustorilor greci, priceperea mestesugareasca a tiganilor si manipularea politica venita si de la greci si de la turci, si iesse un popor original ca cel romanesc, cu influente de peste tot, cu bune si rele, dar care acum ne ocupa tot timpul.

2 răspunsuri:
| unu a răspuns:

Pentru ca ne numim români, de aici a venit si numele tarii. Dar asta poate fi dezavantajos atunci cand strainii cred ca Romania este patria Romilor

| Nişka a răspuns:

Deoarece dacii au suferit procesul de romanizare incepand cu anul 106, dupa al 2-lea razboi cu romanii...Totul tine de istorie.