| Slevyn a întrebat:

In cazul in care teleportarea este inventata, si testata chiar si pe oameni, persoana teleportata va fi tot ea atunci cand va ajunge la destinatie? Adica o persoana teleportata din punctul A va fi aceasi cu cea din punctul B? Poate teleportarea sa teleporteze si constiinta acelei persoane, sau persoana rezultata este doar o clona, iar cea teleportata moare?

9 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Nu se poate sti, e ca si cum ai intreba "cand vom putea calatori in trecut si ne vom omori pe noi mai tineri, ce o sa se intample?".Nu se stie nici macar daca ne vom putea teleporta sau daca vom putea calatori in trecut.

| shhhs a răspuns:

Daca o luam din punct de vedere religios e posibil ce spui tu. Daca luam din punct de vedere stiintific, asa ceva nu e posibil, avand in vedere ca teleportarea ar fi testata deja.

| relian a răspuns:

Nu.Raspunsul este ca nu o sa fii tot tu cel initial.Dar ca persoana tot tu vei fi nu o sa observi nici o schimbare.Teleportarea presupune o descompunere a unei persoane pina la nivel de atomi a tot ceea ce reprezita un organism cu tot cu sentimente trairi si asa mai departe, apoi o inregistrare acestor date si o rearanjare in alt loc (unde se doreste sa fie acea persoana) cu atomii ca si corpul initial dar din alt loc.Adica atomii initiali din care erai facut nu sant tot aia.Nu te face praf te pune in sacosa si te trimite la constanta si acolo te rearanjeaza din acel praf.Deci totul se copie odata cu dezintegrarea corpului si amintiri si trairi si absolut tot. Poti spune ca este clona din toate pctele de vedere.Teleportarea nu are nimic in comun cu ce spunea cineva pe aici cu calatoria in timp.Nu vad ce are a face scula cu prefectura.

| relian a răspuns:

Am spus ca teleportarea se realizeaza cu alti atomi decit esti tu initial folosind un singur dispoztiv sau 2.In filme teleportarea se realizeaza cu un singur dispozitiv prin dezintegrarea orgnismului, a unui lucru etc, trimiterea atomilor la locul dorit si rearanjarea lor acolo.Cum se face asta nu explica in filme.Eu nu stiu daca poti trimite particule cu masa in acest fel. Poti trimite particule energetice si poate si particole cu masa.Ca urmare aia in film asa fac, adica tot tu esti el initial doar ca te descompune la nivel de atom sau ceva mai mic si apoi te rearanjeaza altundeva.Ai 2 posibilitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deocamdata,exista doar experimental.Si da, exista un "transport" total.Dar inca nu pe oameni.Numai bine.

| a3e6u9 a răspuns:

Oricum tu nu mai ești tu, de la secundă la secundă ești altcineva. Unde a dispărut copilul care am fost? Eu nu mai sunt el.

Nu înțeleg de ce se țin oamenii cu atâta tărie de "eu", ca și cum ar însemna ceva, toți suntem "eu".

| Bruninhos a răspuns:

Cauta si citeste despre experimentul Philadelphia, iti va fi de mare folos!

| Curiosity a răspuns:

Gandurile sunt rezultatul unor reactii energetice. Daca teleportarea va fi posibila, atunci constiinta va insoti subiectul, indiferent de targetul aplicat.

| nibiru901 a răspuns:

Intrebarea ta este mai mult filozofica, decat stiintifica, pentru ca noi suntem cea ce suntem datorita STRUCTURI atomilor, deci daca acei atomi sunt clonati in aceeasi structura... da tot noi suntem!