| anonim_4396 a întrebat:

Situatie rapida de viata si de moarte.
Sunteti intr-o statie de metrou, medie ca aglomeratie. Un om pica pe sine de pe peron.
Din punctul meu de vedere, sunt doua senzatii, sau poate mai multe dupa voi:
1. Te-ai simti responsabil pentru moartea acelei persoane daca nu actionezi
2. Nu cunosti persoana, deci nu ai nicio obligatie sau vreo vina.
Ce ati face in cazul asta? V-ati risca viata incercand sa faceti o fapta buna sau credeti ca ati incurca mai rau situatia? Cum ati proceda?
(mutati intrebarea daca n-am nimerit categoria)

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In niciun caz, nu as face cascadorii demne de un film de actiune. Asta-i cert!
Sunt situatii in care trebuie sa iei rapid o decizie( daca poti, uneori ramai blocat), deci conteaza si o secunda in plus sau in minus. Da, as incerca...in limita vitezei mele de reactie.

| thegatekeeper a răspuns:

Ma indoiesc ca as actiona, oricat de mult mi-ar placea. Cel mai probabil, instinctul de supravietuire si propria mea frica ar invinge, din pacate.

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Probabil m-as bloca pe moment si cineva ar ajuta acea persoana inaintea mea. Depinde si cat de repede sau cum reactionezi.Altii reactioneaza din instinct la situatii de genul, altii din spirit civic.

| Inferno a răspuns:

Cred ca, sub impulsul a doua forte, a instinctului de supravietuire si a responsabilitatii, as actiona cu stangacie.

| Exilee a răspuns:

Greu de spus intrebarea. Trebuie luate in calcul si viteza cu care se se deplaseaza metroul, DISTANTA la care se afla victima, dar si de distanta la care m-as afla eu fata de ea. Daca distanta este acceptabila ( in sensul ca POT FACE CEVA), atunci instinctiv (transmitandu-se niste impsulsuri catre sistemul nervos) as putea sa actionez si sa ne salvam chiar pe amandoi.
Dar teoretic este aproape simplu. In realitate nu este asa!
Chiar daca acel instinct l-am obtinut, ar trebui sa fie ceva mai puternic decat un orgoliu pe care l-as afisa in randul martorilor.
Dar personal, nu nu m-as risca daca conditiile ar fi aproape imposibile.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Esti pe acelasi peron, astepti acelasi metrou, se afla la o distanta fata de tine cat sa vezi cu usurinta ceea ce se intampla. Si trenul nu stii cand vine. Asta adauga suspans in luarea unei decizii.

| MaliciousDeath a răspuns:

Here,have some feels: http://i.imgur.com/S3GnPis.gif
Probabil ar fi unul din putinele cazuri in care reflexele mele rapide ar fi bune la ceva. Daca nu se vede trenul si as fi foarte aproape de el, cred ca n-as ezita in a-l ajuta.Doar cred.Din moment ce n-am fost intr-o astfel de situatie, pot doar sa presupun.

| mODIN a răspuns:

As incerca sa o salvez.

| Vans a răspuns:

Eu de obicei stric tot, deci mai bine nu mă bag, numa dacă-s 100% că aş putea ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am timp o fac, ii intind o mana, daca nu, treaba lui.Nu imi risc viata pentru a duce alte vesti proaste si la mine acasa.
M-as simti vinovat ca ala sa urle acolo pe o perioada mai mare de timp si eu sa nu fac nimic. Daca se petrece brusc nu vad ce vina as avea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spirit civic. Ca puteai sa faci o fapta buna in loc sa stai pasiv si sa contribui la incident.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Contribuiam la accident daca: ii dadeam de baut, il impingeam pe sine, ii ziceam vreo doua de-l lasam bezmetic.Pasivitatea nu cred ca are vreo vina aici, doar n-o sa stau acum si sa privesc toata lumea pe strada si sa incep sa anticipez accidente.

| Darius392 a răspuns:

In cazul asta as incerca sa il salvez, dar nu chiar pana in situatia sa imi pun mie viata in pericol, desi daca nu l-as salva, m-as simti vinovat, chiar daca nu cunosc acea persoana...
Funda?

| anonim_4396 explică (pentru Darius392):

Nu

| EarsOfAFox a răspuns:

Pică el, pică. Dar n-ai specificat dacă trenul urmează să staționeze la peron. Așa, dacă mai e destulă vreme, apucă și mecanicul să observe(se reduce oricum și din viteză la staționări), deci e timp destul să strige ăla după ajutor și să-i ofere cineva o mânuță. Evident, eu n-aș face-o decât dacă respectivul are o masă corporală cel mult egală cu a mea. Aș ruga pe altcineva, altfel mă trage și pe mine pe șinele morții!

| anonim_4396 explică (pentru EarsOfAFox):

Esti aproape de varianta mea: as fi cerut ajutorul cuiva care se poate descurca, in prima faza, stiind ca am 17 ani si 52 de kile, insa macar ma simt cu un punct in plus ca am miscat un deget.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar dacă e sinucigaș? Doar cei mai mulți așa sfârșesc călcați de tren!

| anonim_4396 explică (pentru EarsOfAFox):

Poti si tu sa observi pe cineva cand sare voit sau cand se impiedica... sau cand e impins de altul.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, pai tocmai de-aia zic. Sinucigasii se arunca evident in fata trenului de cum e aproape, atat de spontan ca n-apuci sa realizezi ce se intampla. Poate unii se arunca din timp laughing ca sa fie salvati si sa apara la stirile de la 17:00 big grin