| lolium a întrebat:

In cazul reflexelor monosinaptice si polisinaptice, de cine este reprezentata calea aferenta? dar cea eferenta? este vorba de prelungirile unui SINGUR neuron sau de prelungirile mai multor neuroni?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Reflexele medulare somatice in functie de numarul de sinapse de pe traseul arcului reflex se clasifica in:
1.monosinaptice ->cu o singură sinapsa intre neuronul senzitiv situat in gg. spinal si neuronul motor situat la nivelul coarnelor anterioare ale maduvei spinarii
In reflexele monosinaptice sunt implicati numai 2 neuroni( unul senzitiv din ganglionul spinal si altul, motor, din coarnele anterioare ale maduvei.Calea aferenta (senzitiva)este formata din prelungirile neuronului senzitiv din ganglionul spinal.
Calea eferenta (motoare) este formata din prelungirile neuronului motor situat in coarnele anterioare ale maduvei

2. polisinaptice-> cu mai multe sinapse din cauza ca, pe traseul medular, prezinta un numar variabil de neuroni intercalari (activatori si inhibitori)
Prin urmare, arcul reflex polisinaptic include un numar variabil de neuroni intercalari, situati intre neuronul somatosenzitiv si cel somatomotor. Vezi aici "reflexe nociceptive-polisinaptice" :
http://ro.scribd.com/......n%C4%83rii

| lolium explică (pentru alessia5158):

Mersi mult

| alessia5158 a răspuns (pentru lolium):

Pentru putin.

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E naspa sa-ti dai seama cind ai numai un neuron atrofiat.Nu te pot ajuta...ramine tot google.