| crysstyann a întrebat:

In porunca a cincea dumnezeu spune :cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ca sa iti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamant. Intrebarea mea este copiii care au fost abandonati de parinti sau iau dat pe la orfelinate care au crescut singuri mai trebuie sa respecte aceastaa porunca?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da.Asa cum si Dumnezeu ii iubeste pe toti neconditionat, si pe cei buni si pe cei rai, tot asa si copiii abandonati trebuie sa ii iubeasca pe cei care le-au dat viata.Sa incerce sa ii inteleaga ca poate nu au avut conditii sa ii creasca, sau sa incerce sa afle care au fost adevaratele motive pentru care i-au abandonat.Cu siguranta ca si parintii au suferit cand au fost nevoiti sa ia o asemaenea hotarare.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Harciog
Ai perfecta dreptate!

| harciog a răspuns:

Fumaretule mai lasa naibii tigarea breeeee, ca e in contradictie cu ce predici matale breeee frumaretule breee...

| wales a răspuns:

Cele 10 porunci din VT sunt arătate de Domnul Isus în NT concentrate doar în două porunci:

'' Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta și cu tot cugetul tău; și pe aproapele tău ca pe tine însuți.'' Luca 10:27.

Practic trebuie să iubim pe toată lumea, dacă vrem s ăfim asemenea Lui Isus trebuie să facem ca El, iar El nu a făcut diferențe.

| miradoniz a răspuns:

Da,dar nu pentru ca e porunca de la Domnul, ci pentru ca asa se vor simți ei mai bine

| miradoniz a răspuns:

Dublu posthee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ei avem noi o porunca.sa nu oropsiti pe femeia vaduva si copilul orfan,fiindca sant sub directa ocrotire a domnului,neavand alt ocrotitor.o sa ramai uimit cate femei vaduve sant inselate de bani,si bunuri,sant furate,iar copii orfani, pusi la munca si neplatiti chiar si batuti, de multi nesocotiti.si apoi cred ca parinte este acela care te creste,te educa, si este langa tine toata viata, nu cel ce a dat din c.r de doua ori, si vrea sa se numeasca parinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

binecuvinteaza Doamne spusele fumarateului si da-i Doame viata vesnica in lumea celor drepti! Dooooaaaaamneeeeee miluieeeesteeeeeeeeeee!