| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

De ce ii indeamna Iisus pe oameni in mod repetat sa isi omoare copiii? e moral asa ceva?

citatele sunt de pe www.bibliapentrusceptici.ro
"Iisus spune în Noul Testament că legea din Vechiul Testament trebuie urmată:
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
Marcu 7: 9-10
(http://bibliapentrus...ici.ro/marcu-7/)
Şi iar îi acuză că nu îşi ucid copiii când grăiesc de rău pe părinţi:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."
3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
Matei 15:1-4
(http://bibliapentrus...ci.ro/matei-15/)"

15 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Astea-s lucruri pe care n-o sa le auzi niciodata la biserica, asa-i?
Imi place si cum ne invata Isus sa ne batem sclavii, chiar daca sunt nevinovati.
Luca 12:47-48: "Robul acela care a stiut voia stapanului sau si nu s-a pregatit deloc si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri. Dar cine n-a stiut-o si a facut lucruri vrednice de lovituri va fi batut cu putine lovituri". Deci sclavii trebuie batuti in orice situatie. Cat de "putine" vor fi loviturile alea, cred ca lasam stapanul sa decida. Dar le putem spune lucrurilea astea crestinilor cat de mult vrem. Imaginea lor despre Isus va ramane la fel, pentru ca asta vor sa creada, indiferent ce ar scrie in biblie sau care ar fi dovezile. Ei sunt ca si fanii lui Trump, care l-ar fi votat tot pe el chiar si daca acesta ar fi impuscat pe cineva in plina strada. Daca vrei cu adevarat sa idolatrizezi pe cineva, nimic n-o sa te opreasca.

| Clorox a răspuns:

Chiar dormi mai bine daca stii raspunsul? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că isus este un criminal la fel ca și taică-su (doar în biblie sunt criminali pentru că în realitate nu există). Biblia promovează neîncetat crimele sângeroase. Este o carte negativă din toate punctele de vedere, nu are nimic bun în ea.

| gabitzagab a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este o carte a iubiri, trebuie sa o citesti ca sa o poti intelege, ai citit-o? de ce tragi concluzia ca Isus i criminal si Dmz la fel? pentru ca si-a dat viata pentru tine si pentru ca te Iubeste si are grija de tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabitzagab):

Sincer să fiu, nu am citit biblia. Am citit doar pasajele unde dumnezeu ucide și multe alte pasaje care se află în contradicție.
Documentează-te mai bine și nu mai privi doar părțile "pozitive" ale bibliei.
http://bibliapentrusceptici.ro/......in-biblie/
http://bibliapentrusceptici.ro/contradictiile-bibliei/
Apropo, isus este un caracter furat din mai mulți Zei antici, precum Odin, Set, Krishna etc. Dacă vrei într-adevăr să vezi care-i treaba cu creștinismul citește site-ul ăsta: http://crestinismulexpus.blogspot.ro/
Apropo, îți recomand și documentarul ăsta care este foarte tare și explică destul de clar la început care-i treaba cu religia creștină: https://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8

| gabitzagab a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru ce mi-ai trimis dar sa stii cas facute de oameni si nu au nici o baza reala a ceea ce scrie, pentu mine nu are nici o importanta, dar ca sa ajungi sal cunosti pe isus trebuie sa ai o experienta cu el doar asa il vei cunoaste, sa stii ca tu meriti mai mult decat ceea ce citesti si privesti si iti recomand sa citesti biblia pentru a putea face comparatie cu ceea ce miai trimis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabitzagab):

Dude, principala bază din care acei oameni și-au luat informațiile este chiar biblia. Dacă o citesc, nu o să descopăr decât confirmarea a ceea ce ți-am dat, plus multe alte grozăvii, deci să spui că biblia nu este o bază reală este absurd. Nu vreau să te jignesc, dar pentru tine aceste informații nu au nicio importanță pentru că tu nu vrei să scapi de cancerul creștin, te-a acaparat prea tare. Dar firește, fiecare gândește cum vrea și cum poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o asemenea porunca in Biblie. Ceea ce dvs sustineti, este o aberatie care nu are suport biblic. Fie intrebare dvs, va este impusa de catre cineva, fie este rezultatul propriei imaginatii

| BogdantheDreamer a răspuns:

In cele 10 porunci nu scrie asta. E simplu. Tot ce ai de facut este sa urmezi cele 10 porunci si vei fi mantuit.
Poate sa fi un anti-social sa nu respecti aceste "reguli de moralitate".

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Ce ai citat tu acolo este o blasfemie deoarece contrazice porunca numarul 6.

Sunteti foarte naivi, probati veridicitatea comparand cu originalul. Stim bine ca situri gen "asta" promoveaza cautatul nodului in papura!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru BogdantheDreamer):

Insasi Iisus ii indeamna sa ucida, verifica biblia.

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

In Biblie:

Inchinare la alt dumnezeu: pedeapsa cu moartea.
Inchinare la un idol: pedeapsa cu moartea.
A lua numele Domnului in desert: pedeapsa cu moartea.
Muncit sambata: pedeapsa cu moartea.
Blestemat pe proprii parinti: pedeapsa cu moartea.

Se vede ca n-ai citit Biblia.

| MinionDodo a răspuns:

Iisus crede ca parintii is mai importanti decat copiii stii? Dar nu ii asa, hai sa ne razvratim impotriva Lui

| BogdanMx a răspuns:

Salut.

Pentru inceput trebuie trebuie subliniat ca Biblia nu este scrisa in duhul lumesc. De aia exista atatea secte sau oameni care o citesc si spun prostii, pentru ca ei nu cauta raspunsurile la sfintii ce au dobandit intelepciunea cea inalta de la Dumnezeu si interpreteaza cum vor ei ce scrie in carte; dupa mintea los inchisa din cauza pacatelor.

Cand nu intelegi ceva, citeste explicatiile Sfintilor Parinti, care au parasit pacatele si prin rugciune si post au primit intelegerea cea inalta.

In cazul in care nu vrei sa asculti de ei, si in mandria ta, te lauzi ca si tu poti sa intelegi, atunci interpreteaz-o dupa mintea ta inchisa de patimi, spre a ta pierzare.

Numai bine.

| Shindan a răspuns:

Minti ca un nerusinat si scrii adevarul trunchiat si cum iti convine.nui cazul sa raspund unui mincinos.Stau si ma cujet ca tu care omori adevarul esti mai criminal decat cei cesi jertfeau copii zeului noroc.