| Nilsson a întrebat:

În romanul distopic 1984 de G. Orwell, superstatul dictatorial Oceania ne este prezentat ca fiind în conflict cu Eurasia și în alianță cu Estasia, iar tot aparatul de propagandă este construit ca să sublinieze acest conflict în conștiința publică.

O dată la câțiva ani, rolurile se inversează iar Estasia devine inamicul și Eurasia aliatul.
Propaganda este astfel readaptată, și toate registrele istorice sunt modificate ca și cum aceasta ar fi fost dintotdeauna realitatea.

Întrebare: nu vi se pare că se întâmplă exact la fel la o scară mai mică în retorica autorităților?

Pelirinajele de Sf. Parascheva, Dimitrie și Andrei au fost interzise pe motiv că e risc mare de infecție, deși ar fi participat doar câteva mii de persoane (și în aer liber), adică nici 0, 1% din populația României.

Dar acum în pragul alegerilor trebuie să uităm că pelerinajele la secțiile de votare sunt periculoase, deși teoretic te-ai aștepta să vină întreaga populație cu drept de vot la urne, unde totul se desfășoară în spații închise.

Și mai e ceva interesant: până recent știam cu toții că copii mici sunt extrem de bolnăvicioși, mai ales când e vorba de viroze respiratorii.
Acum nu se spune că noul coronavirus nu îi afectează și nici nu sunt transmițători, deci pot fi exceptați de la purtarea obligatorie a măștii.
Dar motivul real pentru care sunt exceptați este faptul că sunt prea mici să înțeleagă de ce le punem botniță.
Ei știu una și bună, când văd că masca le face rău o aruncă cât colo și dacă mai insiști cu ideea încep să zbiere ca niște demonizați, așadar în practică este imposibil să îi faci să se conformeze și de asta au fost exceptați, ca să nu îi revolte pe părinți (în situația asta putem spune că copiii sunt mai inteligenți decât adulții).

Aș mai putea găsi multe exemple.
Pe voi nu vă deranjează toată această manipulare grosolană?

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Mă deranjează. Dar, ținând cont de faptul că sunt înconjurat de tâmpiți care au un televizor în loc de cap, am preferat să devin mai puțin combativ. Mai ales că în ultimii ani îmi vin mereu în minte cuvintele lui Țuțea. Nu mă zbat decât pentru binele familiei mele. Restul populației poate să moară în rahat, dacă oamenii sunt atât de cretini încât să voteze aceleași scursuri umane, iar, și iar, și iar...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu frate e spre binele nostru sa votam pnl si sa stam in casa

| geoor a răspuns:

Câte degete vezi Nilsson?