| AlexanderChristianFenty a întrebat:

De catre cine a fost scrisa biblia? si de cate ori a fost readaptata(reeditata)

Răspuns Câştigător
| ceaschi a răspuns:

Poi cred(nu stiu sigur) ca noul testament a fost scris de apostoli ion luca matei si marcu, stiu ca sau mai descoperit si alte evanghelii ale altor apostoli ca si iuda, dar vaticanul din cate stiu nu le prezinta, evident ca e ceva ce nu le place pe acolo.

3 răspunsuri:
| bobbytronic a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraică
De acolo o sa iti faci o idee despre Vechiul Testament; cat despre Noul Testament, cele 4 Evanghelii au fost scrise de catre niste "scribi" pornind din jurul anului 50 pe baza relatarilor oamenilor care mai erau in viata.
Majoritatea apostolilor erau analfabeti, singura mai "luminata" din toata puzderia de personaje ale Noului Testament este Maria Magdalena.
Acum, legat de interpretari, avand in vedere ca Biblia este o scriere de peste 5000 de ani in totalitatea ei VT+NT a suferit nenumarate interpretari si traduceri pierzandu-se astfel in multe situatii intelesul initial

| Maruu a răspuns:

Vechiul Testament a fost scrisa de Apostoli si in Noul Testament nu mai stiu dar stiu ca Dumnezeu lea dictat

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Cineva spunea că sunt mai multe diferențe între manuscrisele (copiile cărților biblice) decât cuvinte în Noul Testament. Aceste cărți sunt copiile copiilor ale altor copii la puterea 33.