| OOOLEOOO a întrebat:

In societatea moderna a fi curat inseamna sa porti pe piele sute de substante chimice?

Poate dedici putina atentie ca sa veizi ce contine un aliment pe care il achizionezi, dar ai putin timp pentru a te intreba ce contine samponul cu care faci dus? Ai fi sursprins daca ai citi si cateva substante toxice?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Problema cand te iei dupa deviza "Put deci exist.", este ca nu te prea poti integra in societate.
Sapunul are substante toxice daca sunt ingerate, insa pentru piele nu reprezinta un factor de risc real, asta daca nu esti un conspirationist indarjit.

Cum spunea si Mada0611, samburii de cirese contin cianura, asa cum usturoiul contine arsenic, substanta ce se presupune ca l-ar fi ucis pe Napoleon.

| Mădă0611 a răspuns:

Stii ca samburii de mar si cei de cirese contin cianura? Majoritatea plantelor contin substante toxice.
A fi curat inseamna sa porti cat mai putine bacterii rele. Transpiratia miroase din cauza lor, nu altceva, respiratia la fel, cam tot ce miroase urat e plin de bacterii, mirosul urat e felul prin care creierul ne spune ca ceva nu e sanatos pentru noi, asta nu inseamna ca acel ceva chiar miroase urat.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Cam cate samburi ucide o persoana sa stiu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai stiu laughing, am multe documente pe aici si search-ul mi-a murit, oricum, gasesti pe net, erau multi, foarte multi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu ma spal, imi place sa put.

| Duucu a răspuns:

Ma doare undeva.Alte produse mai bune nu sunt și decăt să put mai bine le folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea mea e de ce majoritatea femeilor (pentru ca pe barbati nu prea pare sa-i intereseze) au adoptat aceasta filozofie natural = bun / artificial = rau. Majoritatea otravurilor pe care le cunoastem sunt naturale. Veninul, tutunul si alcoolul apar in urma proceselor naturale. In schimb un aparat auditiv, un computer, un scaun cu rotile, sunt artificiale.

Natural NU INESEAMNA si sanatos sau bun asa cum artificial nu inseamna neaparat daunator. Ar fi bine sa se produca un sampon care sa contina un aditiv special care mareste inteligenta si il face pe individ sa refuze mentalitatea de turma pentru ca de asta se pare ca au oamenii cu adevarat nevoie.

| Dilavia a răspuns:

Eu citesc de fiecare data ce contin produsele de ingrijire corporala. Este adevarat, sunt multe substante toxice. Ma rezum la a alege produse cat mai naturale, desi sunt constienta ca si acelea au substante toxice, dar nu avem noi nici o putere. Asa este in societatea moderna. Trebuie sa acceptam... -_-

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dilavia):

"Asa este in societatea moderna. Trebuie sa acceptam... -_-"
Serios? Şi dacă îţi dovedesc contrariul?
Aşa este societatea modernă pentru că tu accepţi ceea ce ţi se impune. Dacă nu ai accepta nu ar fi aşa.N-am nici un motiv s-o accept. N-am venit pe lume să mă iau după ceilalţi.Am venit să fac ce vreau şi să mă ghidez după propriile mele legi fără să accept ceea ce vor ceilalţi să accept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci pune mana si poarta in si canepa,vara, lana iarna, spala cu sapun de casa, facut cu pelin de mai, si albeste cu lesie cum faceau bunicile noastre odata.calca cu fierul ala cu jeratic de ciocalai, si al naibii sa fie, care are ceva de comentat.

| dandiana1904 a răspuns:

De fiecare data cand intram intr o parfumerie căutam neaparat ca pe parfumul pe care il cumpăr sa scrie "apa de parfum" deoarece știam eu ca doar toata lumea spune ca aceea e mai buna si bineînțeles ca intr-o zis m am documentat despre apa de parfum si apa de toaleta: diferența: apa de toaleta e doar pentru cei care se spală înainte sa o folosească; apa de parfum poate fii data si peste transpirație ( acoperă mirosul)...vis a vis de substantele toxice si despre ce conține fiecare produs cred ca toata lumea ar trebui sa știe despre beautypedia e un site unde printre multe alte sfaturi despre cum sa ai grija de corpul tau, este si un doctionar care are detalii despre aproape fiecare substanta pe care o conține produsele cosmetice si dacă este buna pentru noi. ( site-ul este in engleza)