| anonim_4396 a întrebat:

Intotdeauna cainele si-a facut datoria, atunci cand omul a avut grija de el, fie ca este vorba despre caini utilitari, cainii din curtile noastre, si chiar unii caini aflati fara stapan pe strazi.
S-a vorbit mult despre eutanasierea ( de fapt, uciderea) cainilor comunitari. Astazi CCR a hotarat ca uciderea acestora este neconstitutionala.
Intrebare: ce culoare are sufletul celui care ucide o fiinta care se uita in ochii tai in felul asta? http://www.diigo.com/item/image/24l85/w8o3

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

1. Oamenii vor ca să dispară câinii maidanezi, dar fără să-i omoare. Cu toate astea, nimănui nu îi pasă ce se întâmplă cu aceste patrupede după ce ajung pe mâna hinghierilor.
2. Cei cae au fost muşcaţi de câini,spun că exterminarea lor este benefică pentru populaţie. Cât de fraier şi raton poţi să fii, ca să te lasi muşcat de câini? Şi, câinii oricum muşcă doar omenii proşti.
3. Cei care calcă în căcat de căine,cred că este bine ca aceste animale să nu mai umble prin oraşe. Cât de idiot poti fi,ca atunci când tu calci în ceva ce nu-ţi place,să dai vina pe altul, doar pentru că tu nu te uiţi pe unde mergi?

Cu alte cuvinte, sunt contr exterminării câinilor vagabonzi (care tot ceea ce fac este din instinct) si pro exterminării oamenilor bolunzi şi care cred că dacă stau la oraş li se cuvine totul.

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Good point!

26 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Este lipsit de orice culoare si implicit de orice urma de suflet. Dar sa nu uitam, de multe ori, in spatele unei priviri covarsitor de umila, se poate ascunde un instinct bolnavicios. Asta nu inseamna ca ucidem, asta inseamna ca devenim circumspecti datorita faptului ca suntem peste animale, ca ratiune. Ne protejam de animale, protejandu-le.

| harciog a răspuns:

Dar ce culoare are sufletul unui ciine mare de tot chiar daca era comunitar, ca am incercat sa le inteleg starea de goniti de colo colo si i-am acceptat in aceeasi padure si el in loc sa-mi fie recunoscator ii invita pe toti la cina de cite ori ma duceam noaptea pe acolo? Chiar si asa am incercat sa-l tolerez pina a devenit indraznet de tot si a declansat animalul din mine.Ce culoare au avut sufletul lor atunci cind am scos un copil rupt pe care parintii il trimisesera cu gunoiul cind s-a intunecat? Ce culoare are sufletul alora care au ucis femeia aia in Bucuresti?

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Are culoarea sufletului celor care trebuia sa se ingrijeasca de ei, nu sa-i ignore din caldura fotoliului de parlamentar, atat pe ei cat si pe noi oamenii de rand.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si daca ei au papat banii destinati ingrijirii lor, acum noi ceilanti trebuie sa ne lasam mincati? Fratioare iti spun sincer ca a tolera asa ceva inseamna a le da curaj de a se salbatici si a ataca feroce.Nuuu,ma Kron, s-a dat la mine fara botnita, il fac sa rinjeasca cu dintii la stele.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Eu zic sa le rupi dintii si parlamentarilor, cu o rangawinking

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am uitat si eu pe un post la reportaj, sint de acord si eu cu sterilizarea, ma gindesc ca e prea abuziv sa-i omori in masa dar tot mi-e greu sa vad unele victime ale maidanezilor.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

De acord. Nici mie nu mi-ar conveni sa fiu agresat de vreun caine scapat de sub control.

| unu a răspuns:

In privinta animalelor poti sa ai doua pozitii:
1. Esti aparator al drepturilor tuturor animalelor (ca mai sunt si alte animale in afara de caini) si asta inseamna ca esti "vegan" (nu mananci si nu folosesti produse din animale) consideri ca animalele au valoare in sine, si nu doar prin faptul ca le sunt folositoare oamenilor. In situatia asta nu omori niciun fel de fiinta (probabil ca nici gandaci).
2. Crezi ca animalele trebuie sa fie folositoare oamenilor si trebuie sa ne folosim de ele in mod rational (asta include sa le omoram atunci cand populatia lor creste in exces).
Chestia asta care se petrece in Romania, cu indivizi care isi umplu matu' cu carnati si mititei si apoi protesteaza impotriva eutanasierii cainilor e o ipocrizie si o absurditate fara margini.

| Holocaust a răspuns:

De acord cu ce ai zis.în viaţa mea n-am fost muşcată de un câine.Imi plac cainii. Săracii,spre deosebire de primatele care sunt de acord cu eutanasierea lor, ei au suflet, chiar şi raţiune.La chestii de genu',chiar şi virtual,nu mă abţin să nu comentez şi să aduc argumente clare în legătură cu abuzul ăsta.Dar nu acum, că's obosită.Cum au zis mulţi pe-aici, doar oamenii proşti sunt muşcaţi de câini.Prostia se simte. Câinele nu sare fără rost să te muşte.în caz că se întâmplă,dă-i una,dar nu merită să fie ucis.
Dacă aş vedea un tembel lovind un câine fără rost, ar iesi urat.M-aş duce şi i-aş da şi eu una lui, în faţă. Dacă i-aş muta maxilarul ar fi foarte bine.Acum,na,cică să ţin cu semenii mei.Dar ce faci dacă semenii tăi sunt complet ieşiţi din minţi şi retardaţi?! Nu ştiu cum fac alţii, dar eu schimb tabăra.
Ce culoare are sufletul lor? Cam ce culoare are şi al acestora: http://www.ptroa.co.il/petition/.De rahat.Merită arşi pe rug.

| Romanian a răspuns:

Zau ca m-am saturat de persoanele ignorante ca si tine.Dar de cei zeci de mii de oameni ucisi,lasati handicapati pe viata,mutilati, imbolnaviti de cainii comunitari ce zici? Cator copii nu li s-a distrus viata din cauza cainilor comunitari? Cate familii nu au fost distruse de actiunile cainlor comunitari? Iti spun eu si statisticile:zeci de mii de oameni, mai ales dupa revolutie.Si asta din cauza a 2 lucruri:1.Dobitocii care le da drumul pe strada.2. Ignorantii amorezati de animale ca si tine,care apara chiar si cainii comunitari care au ucis,mutilat ori muscat oameni,de la copii mici pana la batrani, toti fara aparare impotriva haitelor de strada.
Da-mi voie sa te intreb:stii cat da statul pe luna, per total pentru un caine de la adaposturile de stat? 300 DE LEI PE LUNA! Si pentru un copil da 40 de lei pe luna.
Ai adoptat vreun caine comunitar? Cati "iubitori de animale" am vazut cu caini de rasa, cumparati de la crescatorii, in loc sa ia unul de la adapost.Veti plati voi si toti amorezatii de animale pentru toate vietile distruse sau ucise de cainii comunitari? Bineinteles ca nu,nu v plati absolut nimeni.Ce culoare are sufletul unui om care lasa bestii libere prin parcurile in care se joaca copii? Mai ales vara,cand toti cainii innebunesc! Nu am nimic impotriva animalelor,in copilaria mea mereu am avut caini in curte, caini care ma iubeau, dar totul are o limita.Nu voi accepta niciodata sa pun mila fata de animale deasupra vietilor semenilor mei.Si acestea nu sunt doar vorbe.De fiecare data cand in zona mea se intampla vreun caz grav cu cainii comunitari, eu, impreuna cu alti prieteni mergeam si le dadeam salam cu pastile de otrava in el.Stii cum curata cartierele? Ma bine ca toti hingherii din lume.Intotdeauna voi pune mai presus suferinta semenilor mei decat niste animale daunatoare si nedorite de nimeni, animale cu potential fatal, demonstrat de-alungul a zeci de mii de cazuri.Lasa cainii si gandeste-te la propria specie mai intai.Gandeste-te la copii si batranii, practic fara aparare in fata haitelor.Gandeste-te la toti a caror viata este distrusa de caini.Gandeste-te la ei inaintea cainilor.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Daca esti atat de "uman", de ce nu-i ucizi pe cei din guvern?

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vor veni alti zece in locul celor ucisi? Nu vor folosi oare,precum americanii,scuza terorismului,pentru a impune lei martiale,cu ajutorul carora sa controleze populatia mai bine,folosindu-ma pe mine drept exemplu? Si tu chiar crezi ca cei din guvern sunt cei care dicteaza lucrurile? Te inseli! Ei sunt doar alogeni,naturalizati in Romania,cu nume schimbate si istorii falsificate,urmasi de generali si securisti,ori tradatori cu destui bani,sau prosti ce nu inteleg nimic.Ei sunt pusi acolo de Uniunea Europeana,de marile companii,de marii bogati si sutele de firme detinute de ei,etc.Ei doar primesc comenzi, si in schimbul indeplinirii lor, sunt lasati sa fure.Vezi ca nu stii mai nimic din cum merge lumea asta? Vad ca in poza de avatar arati destul de matur, da-mi voie sa te intrebLcati ani ai, pentru ca esti la fel de naiv precum un copil de 12 ani care isi incepe educatia politica, de partea patriotica. Apropo, eu am doar 16 ani.

greece12
| greece12 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=NFP14WDab_M
Nu poate avea culoare lipsa de suflet.

| GusWaters a răspuns:

Ma,mie imi plac animalele, si cainii se numara printre preferatii mei.Da' au o mare slabiciune.Cum a zis si Robert de Niro,in filmul ala cu socrul nu mai stiu cum: ''Cainele,pe langa ca e prietenul omului,e si cel mai bun lacheu al sau''. Compara-i cu alte animale.O pisica,daca ii dai un picior,o sa fuga de tine, ca de dracu, si nu o sa-ti mai poarte acel minim respect pe care il poate avea un animal pentru stapanul sau.Pe cand,cainele o sa schelalalie nitel,o sa fuga cu coada intre picioare,si dupa cateva ore,o sa se intoarca,gudurandu-se pe tine, uitand ca i-ai dat un picior sanatos, sau ai urlat la el.Si asta ma enerveaza la ei,ca se comporta fix ca niste lachei lipsiti de orice urma de mandrie(asa si sunt unii dintre ei). Parca imi place mai mult cainele maidanez,care,chit ca-i jerpelit saracu' si cu o tona de purici,are mandria si rautatea aia in ochi,si nu cedeaza,chiar daca nu te musca,arata ca are respect de sine(oare e posibil asta,chiar si cainesc vorbind?).Dar cazurile de caini mandri de ei sunt rare, multi sunt vai de capul lor si lipsiti de recunoasterea lucrurilor ce le pot face-caninele pot face foarte multe lucruri de care oamenii ori nu sunt capabili, ori le e frica.

De culoare a sufletului nu stim daca putem vorbi.Toata treaba cu eutanasiere se poate rezuma foarte simplu.Cei ce promoveaza eutanasierea sunt absurzi si nemernici.Ii putem foarte bine steriliza si/sau sa le facem vaccinuri anti-rabice,ca sa nu mai sara la oameni...Da' stii ca e o vorba: Cainele il musca pe omul prost,si mi se pare din ce in ce mai adevarata! Cei ce eutanasiaza cainii sunt hingherii,si nu prea au un salariu stralucit oamenii aia,si,ei se gandesc ca trebuie sa manance,ca car,ca mar,dar,clar,nu trebuie sa omori nejustificat sute de mii de caini,doar pentru ca vreo cateva sute au fost violenti si aia muscati au fost suficienti de retardati incat sa n-o rupa la fuga.Dar oricum,ideea de eutanasiere a venit de la prefectul Bucurestiului,un nene al carui nume nu mi-l amintesc, dar e cert ca dupa fata lui, nu are toate doagele la butoi.

| Romanian a răspuns (pentru GusWaters):

Da,sarmanii copii si batrani, acei "sute" zeci de mii de oameni, ce prosti au fost ca n-au alergat cu 45 km la ora, sa scape de haitele de caini.Prostii aia de parinti,care nu dau kalasnicovuri la copii,cand acestia mearga la magazin, sau in parc, ca sa se apere. Sper sa ne demonstrezi tu cum poate un om sanatos alerga cu peste 40 la ora.Si tot tu sa ne arati cum pot copii de 5 ani si batranii trecuti de 70 sa alerge cu viteze mai mari.Da-mi voie sa te intreb:vei despagubi tu miile de persoane,distruse pe viata de catre caini? Veti despagubi voi, amorezatii de animale zecile de mii de oameni muscati de bestii, chiar daca numai mergeau pe strada.Citeste-mi comentariul de la intrebarea aceasta, si ai sa te lamuresti de ceea ce vreau sa exprim.Nu uita:semenii tai, inaintea animalelor!

| GusWaters a răspuns (pentru Romanian):

1.Mi se rupe de semenii mei, sunt mizantrop. Oameni sunt 7 miliarde,si multi sunt niste inapti si atat de prosti, incat isi vomita balele, cat sunt treji.Caini nu stiu daca sunt mai mult de 400 de milioane,si sunt si mult mai folositori,psihic decat un om.Un caine ii poate fi de folos la orientare unui om orb,si foarte putin probabil sa-l muste,pe cand orice om,daca ii sare tandara,poate sa fure de la tine, cat esti orb.

Si eu aproape ca am fost muscat de o catea din fata blocului, cand aveam 6 ani.Da' nu am stat ca prostu' acolo, am fugit cat m-au tinut puterile sa scap de ea.Nu stiu ce avea,dar probabil am enervat-o cu ceva.

Nu sunt mare iubitor de animale,doar cat imi plac putin pisicile(si astea fac rau?),si mai putin chiar cainii.Dar a zis John Lennon odata, ca iti poti da seama de cum este cu adevarat omul, dupa cum se comporta cu animalele.Nu am de ce sa le fac rau animalelor, atat timp cat ele nu imi fac nimic.Si,trebuie sa ma repet,doar oamenii prosti sunt muscati de caini.Tu,dupa raspunsul pe care l-ai dat,sigur esti un bucurestean frustrat,care a fost muscat de un caine,si acum tipi in gura mare ca toti cainii sunt rai, daca unul te-a muscat.

Sa li se faca vaccinuri anti-rabie, si sa se construiasca adaposturi.Sa vedem daca mai musca oamenii si dupa aceea.Nici nu trebuie despagubiti cei ce sunt muscati,maxim merita sa fie scuipati intre faruri,ca sunt atat de prosti, incat se lasa muscati.Da-i un picior daca sare, nu poti?

| Romanian a răspuns (pentru GusWaters):

Da,cum sa nu,un caine poate ajuta orbii mai bine decat un alt om. Oricum,nu uita,acel caine a fost dresat de oameni,nu de animale, sau el singur, deci exemplul tau pica din start.Sunt sigur ca un caine ii poate aranja lucrurile din casa,astfel incat sa-i fie de ajutor orbului, sunt sigur ca un caine il poate trata medical la ochi, sunt sigur ca acel caine o sa-i tina loc de familie.Mda,cainele e mai folositor pentru or decat oamenii.Ba,cum poti sa debitezi astfel de prostii? Tu tot nu intelegi ca nu numai cainii cu rabie ataca oamenii.Si daca te musca un caine de strada, nu te poti imbolnavi numai cu rabie.Cat despre adaposturi, de ce nu construiti voi adaposturi, si dati 300 de lei/luna per total pentru un singur caine? De ce? De ce nu-i luati in casele voastre, sa nu mai omoare copii si batrani? Si tot prost ai ramas.Un copil de 10 ani nu-i Arnold Schwartzeneger, sa se lupte cu cainele.Si nici un mos amarat nu e Jackie Chan sa faca scheme cu carja, si sa se lupte cu o haita de caini.Si nu,nu sunt bucurestean,sunt oradean,si crede-ma,pe aici abia mai vezi cate un caine, si acela, au grija oamenii sa dispara repede.Nu am fost muscat niciodata de un caine, nici macar de cei pe care i-am detinut.Si crede-ma, eu nu detineam sobolani cu blana.Am avut de toate,de la corcituri, pana la un Rotweiler, care inca il mai am.Si cine mama dracului e atat de sado-masochist incat sa se lase muscat de caine.Sa fie oare copii din parc,dezaxati mintal,incat lasa cainii sa le mutileze fetele,din placere? Sa fie trecatorul, care trece pe langa o masina, sperand sa iasa 2-3 caini sa-l muste, ca sa-i faca placerea de masochist? Hai ba, deja aberezi.Parca ai fi rabinul cainilor.ine crezi ca sta ca prostu cand il ataca o haita de caini? Insa cand ai 8 ani, si se tine 5 caini de tine, nu vad cum ai putea fugi.Incultule,vai tie,prostie intruchpata, ca tii mai mult cu animalele, decat cu proprii frati.Iti doresc a de acum inainte,doar animalele sa-ti fie companie, pana devii mai intelept/Ma dezgusti, esti exact ca un extremist.

| GusWaters a răspuns (pentru Romanian):

Ma! Eu am zis ca sunt mult mai multe sanse ca un om(semeni de-ai nostri,cum le zici tu) sa profite de un om orb,decat ca acel om sa fie muscat de caini.Un caine nu are neparat nevoie de dresaj, e ceva ce se numeste atasament si apreciere, ce ii face pe cainii ce au stapan sa fie atat de apropiati de ei.Nu exista dresaj emotional,ei cand ajuta oamenii,sau in cazurile mai rare,in care le fac rau, au instincte emotionale, fix ca oamenii.Nu o sa ii aranjeze lucrurile, nu o sa-l trateze la ochi(ca de aia sunt doctori), dar in privinta familiei nu sunt asa sigur.Nu va putea avea efectul de compasiune pe care il are o familie asupra unui om bolnav, dar va avea afectiune.Ma enerveaza ca tot cauti nod in papura, ca sa justifici dumneata de ce cainii sunt naspa si trebuie sa ii exterminam.Si,mie,da,chiar mi-ar fi mai folositor un caine in preajma mea,decat majoritatea oamenilor,in aceeasi situatie.

Nu au doar rabie, dar multi dintre cei ce musca oameni o fac instinctual, la fel ca oamenii.Si acum,am o intrebare pentru tine. Daca tot iti doresti tu atat de mult,sa fie eutanasiati cainii care fac rau oamenilor, esti de acord sa fie eutanasiati si oamenii ce fac rau oamenilor?

Mie mi se pare ca tu debitezi prostii, cand zici de 300 de lei/; una. Daca vrei,acum imi fac bilete de tren pentru Oradea,si iti pot demonstra ca un caine,ca sa traiasca o viata decenta,atat dpdv al ingrijirii ce i se ofera,cat si dpdv al duratei vietii, nu ii trebuie mai mult de 150, maxim-dar deja e exagerat, 170 de lei.O paine pe zi mi se pare mai mult decat suficient pentru un caine(o paine o luam la 2 lei X 30 de zile = 60 de lei), si sa zicem ca ii mai iei un sac de Pedigree care ii ajunge vreo 20 de zile(nu stiu exact, n-am avut, nu stiu in cat timp o consuma)care costa vreo 100 de lei,dar cainii ce i-am avut eu de-a lungul timpului la tara, n-au mancat Pedigree, si tot au dus-o 9-10 ani, dar deja e mult.Mai baga si vaccinurile-care se fac anual, si tot nu te duci mai mult de 160 de lei pe luna.

Zi-mi tu, cati oameni sunt anual desfigurati in Bucuresti de cainii vagabonzi? 20, maxim 30? Nu zic amu' ca o muscatura nu e nasoala, dar mi se rupe daca il musca, atat timp cat nu ma musca pe mine.Si nu vor face asta.Nu am luat caini in apartament,ca mi-e lene sa am grija de el,si pe deasupra,ma streseaza, dar sunt animale pe care le apreciez, si atat.

Ai vreo evidenta in care sa se arate cati copii de 10 ani, si batrani de peste 60 de ani au fost muscati de caini, ca sa te simti atat de ofensat si ofuscat? De cand inteleg eu cum sta treaba cu cainii maidanezi(de prin 2005), nu cred ca am auzit la stiri(si ma uit des) sa fi fost omorati de caini mai mult de 7-8 oameni? Amu', gandeste-te ca poate oamenii aia le-au facut ceva.Si,apoi,gandeste-te cati oameni nu omoara alti oameni fara ca acestia sa le faca nimic.Doare logica.

Daca esti amabil,imi poti spune cum au grija oradenii sa dispara cainii? Otravuri,adoptii,sau ecarisaj? Bineinteles ca n-ai fost muscat,doar un sub-retardat ar putea fi muscat de un animal pe care il detine.

Tu tot o tii pe a ta, dar nu faci o conexiune vitala. Poate copiii aceia le-au facut cainilor ceva, de ei au sarit.In plus,nu uita ca acestia(cainii) sunt mult mai putin inzestrati mental decat oamenii, si pot avea anumite motive stupide(cum ar fi faptul ca ei vad totul in gri).Nu sunt rabinul cainilor, dar ii gasesc mai de incredere decat multi oameni.Ai o problema daca eu tin cu animalele, in anumite cazuri? Nu imi plac oamenii, sunt plini de mai toate lucrurile ce-s nasoale pe lumea asta-uite si un motiv.Multam de urare,chiar mi-ar placea,si ma gandesc,dupa faculta,sa ma mut intr-o cabanuta vreun an cu o pisica si un caine, si sa ma ocup de ce-mi place.

Sunt extremist, incantat de cunostinta.

| Luori a răspuns:

Nu consider ca este vina cainilor pentru comportamentul lor. Sunt si ei o responsabilitate, un lucru care trebuie ingrijit si nu ignorat.
Da, o RESPONSABILITATE, pentru ca majoritatea cainilor isi formeaza "temperamentul" datorita stapanului( sau lipsei lui ) si a mediului in care a trait.
Daca un caine a trait din totdeauna pe strada, trebuie sa te gandesti ca acesta a trebuit sa isi pastreze/marcheze teritoriul si sa se lupte pentru hrana; nu este deloc de mirare cand te latra sau fugareste un caine pe o straduta ceva mai ascunsa. Deasemenea, te poti mira atunci cand mai gasesti cativa care dau din coada atunci cand te apropii de ei, avand in vedere ca se gaseste si lume care sa terorizeze un caine care nu a avut nici o treaba cu persoana in cauza, datorita "amuzamentului"/prostiei/nepasarii/mintei scurte/caracterului de 2 bani. In al doilea rand, este tot vina oamenilor pentru ca acei caini sunt lasati liberi pe strada si nu ingrijiti ( nu tinuti, ci ingrijiti ) intr-un centru, ceva.
Si pe mine a sarit un dulau care semana mai mult cu un urs si am crezut ca mi-a cazut inima-n chiloti. A facut asta fiindca am ajuns pe teritoriul lui si eram o amenintare. Nu a fost drept fata de mine sa sara, dar nu a fost drept nici pentru caine sa fie lasat sa traiasca in asa fel incat el sa se vada nevoit sa actioneze astfel.
Ramai surprins sa descoperi cate poti invata de la cainele de care ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma? problema nu e ca m-a muscat.da nu se putea mai bland? ca nu-i facusem nemica.a apucat cu dintii si mai sctura si din cap in timp ce tragea si maraia.sa-mi fie cu iertare.eu nu am nimic cu ei.da ala ce-a avut cu mine? dar fiica mea? daca era singura? o data facea HAP si gata.ca el era mare si ea mica. apai, drept este? ca mie mi-e mila de catelusi.lor de ce nu le e, de bebelusi? ce culoare are ce? sufletul? ce e ala?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu duc aici o politica de incurajare a lasarii in libertate a cainilor fara stapan. De ce te compari cu un animal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca si oamenii si-au atribuit unii altora caracteristici si asemanari ale animalelor.incapatanat ca un catar.contemplativ ca un bou.siret ca o vupe,inselator ca un sarpe,fata de cal,ochi porcini,ochi de vultur,crud ca o fiara, beat ca un porc.ce sa spun nu am vazut porci beti, da oameni da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cainele nu devine agresiv de la sine. Tot omul este cel care ii formeaza apucaturile. N-o mai da in metafore cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai kron? multam di raspuns da m-ai deranjat di la un subiect foarti important; moartea fara glorie a interlopilor galateni,chiaburu,frosa si altii. voiam sa vad ce religie aveau interpolii astia. da, in fine, n-o dau ma in metafore; ii inteleg si pa ei.parasiti de stapanii lor,si de viata in cusca sau in lant,vazandu-se liberi fara stapan, sunt nevoiti sa se adapteze fizic si pisihic la noile conditii de viata.le e greu na, da ei se inmultesc mai repede decat noi fiindca nu au nici o lege.si acum cand vor astia sa faca una hop ca nu e constitutionala.da trebuie sa avem o plitica demografica in privinta lor nu?

| Iuly1598 a răspuns:

Serios acum: cainii sunt prostii si au tupeu, de-aia musca ei oameni. Se caca peste tot si noi ai unde sa mai calci. Nu zic ca trebuie exterminati sau ca e vina lor, dar nici oamenii de la oras nu sunt nebuni...