| MariusDumitru92 a întrebat:

Întrebare pentru atei!

Ce a apărut prima dată:
ADN-ul sau structura proteică?
Albinele sau florile?
Oul sau găina?
Nervul optic sau retina?

Răspunsurile să fie însoțite de dovezi concrete! Mulțumesc!

40 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Eu nu am spus teorii, am spus ce se intimpla.De aberat tu esti cel care abereaza.
Hai sa vorbim ca oamenii,asta daca poti gindi macar putin.
Nu exista plante deloc pe planeta,aduci un animal,ce face,sa nu spui ca ala maninca ce anume?
Maninca piatra,am uitat laughing deci ce faci? Aduciu ceva care sa manince piatra,adica cine maninca piatra? Plantele,alea maninca piatra,apa si soare si cam aia e tot,se dezvolta,se inmultesac etc.
Ce zic nu-i teorie,is chestii practice.

Dupa ce ai plante destule poti aduce un animal erbivor,maninca iarba,sxe inmulteste asa poti aduce un carnivor laughing
Deci cel care abereaza esti tu.
tu doara bati din gura sa faci zgomote,sa arati si tu ca traiesti prin lumea asta.
Daca eu aberez,arata tu care este adevaru,dar arata clar,sa vedem si noi. Poate esti unu de asta geniu si noi nu stim laughing

Deci indiferent a cui rezultat este viata,cam in ordinea asta a fost creata,adusa,aparuta etc,
Tu ai intrebat ce aparu prima data florile sau albinele,deci daca spui ca multi pe aici abereaza,scuze dar esti praf amice.

Tu te duci pe o alta planeta care are atmosfera,apa etc,ce faci duci albine acolo? Pff tu ori esti nu mai zic cum ori,in sf se pare ca nu sti sa te exprimi, nu stii sa intrebi ceva.

Invata sa pui o intrebare, pentru ca din ce raspuns dai esti total pe linga.
Tu de fapot voiai sa intrebi cum aparu viata, asta era o alta intrebare, nu cine aparu prima data, albina sau floarea laughing

Cum zic nu mai fa praf ca te faci de ris laughing

| relian a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Amice esti indoctrinat rau de tot, stai jos laughing. Daca Dzeu aer fi facut ce spui, nu le facea atit de complicate.Viata vesnica laughing cred ca ai gresit categoria,mergi la aia religiosii,aici nu-i de tine,tu mnu mai poti fi salvat deloc,esti irecuperabil,cu tine nu se poate discuta,tu nu accepti nimic,nu vad pentru ce mai intrebi,odata ce tu nu vezi,nu auzi,nu acdepti altceva decat pe dzeu? Intrebi sa ce? Sa arati cit esti de ingramadit si indoctrinat?
Asta stiu mai toti ca religiosii asa sunt,saraci cu duhu si indoctrinati de mici.
Cine spune ca totul aparu din nimic? Greu pentru tine sa pricepi ceva,dar nu-i de mirare doara esti indoctrinat.
Faptul ca oemnirea nu cunpaste multe,asta nu inseamna ca le-a facut cineva gen Dzeu.
Dar depinde sic e intelegi tu, banui ca tu esti adeptul aluia care pocneste din degete si face de toate, doar ca nici el nu stia de faprt ce face laughing deci facea si el tot la intimplare.

Dupa cum observi chiar din cartea ta aia de indoctrinat ce esti, insusi Dzeu facea lucruri la plesenala laughing hai sa fac X lucru, si vazu dzeu ca era bun ce facuse laughing adica inainte nu stia ce o sa iasa laughing a facut toptu la intimplare.

Daca creatorul tau face lucrurile la intimplare, de ce nu ar fi si viata tot o intimplare aparuta fara dzeul tau?
Banui ca esti deja depasit.In sf hai ura si la gara, nu stam sa discutam cu indoctrinatii religiosi pe aici.

| MariusDumitru92 explică (pentru relian):

Învață să scrii corect și apoi discutăm lucruri serioase! Habar nu ai pe ce lume trăiești...

| RAY a răspuns:

Ateismul nu este o stiinta,nu afirma nimic,nu pretinde nimic,stiinta e stiinta, ateismul este lipsa credinteti nu cunoasterea ca exista sau nu exista,un ateu raspunde astfel, nu cred in nimic dar nu stiu daca exista simplu, de ce bagi stiinta in ateism, credinta nu are legatura cu stiinta, cum nici ateismul, apare vreo explicatie pentru adn in definitia ateismul, daca dumnezeu a creat si apoi a lasat evolutia cum cred catolici

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Nu trebuia sa raspunzi, ateismul nu este stiinta

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nu trebuia sa raspunzi, ateismul nu poate explica ceva sau pretinde ceva

| RAY a răspuns (pentru Denly):

Ateismul nu are legatura cu stiinta

| relian a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Iti dau un sfat, nu mai bate din gura ca faci praf.Toti iti zic ca esti pe dinafara, tu o tot tii pea ta.
Deci cel care habart nu are pe ce lume este, ala esti chiar tu.
Tu nu stii daca esti in lumea asta, ori in alta lume laughing. invata sa gindesti apoi discutam ceva, asta daca ai un nivel cit de cit peste gradinita.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Eu zic ca ateismul e legat de stiinta. Credincios in zei poate fi doar un nestiutor naiv care nu gandeste. Stiinta demonstreaza clar ca zeii nu exista. Lucrul acesta nu se spune direct pentru ca religia e un instrument de manipulare si se doreste mentinerea ei. Stiinta e adevar, iar religia e minciuna.

| Denly a răspuns (pentru relian):

Sunt in lumea asta. Eu gandesc pentru ca ofer diferite teorii, care sunt adevarate sau nu. E doar un punct de vedere.
Si prefer argumente bazate pe realitate sau stiinta pentru ca oamenii au plecat dintr-un punct din care vezi tu triburile alea care inca se mai hranesc cu sange de animale sau fac diferite ritualuri nebunesti pentru niste "zei". Inainte se sacrificau oameni pentru ca zeul sa ii ajute, azi se numesc martiri pentru ca pentru un "zeu" te lasi ucis pe tine. Daca tii la viata intr-adevar, te iubesti prima data pe tine. La fel face si zeul daca e, se iubeste pe el prima data apoi pe restul.
Stiinta spune sa cauti ca sa intelegi ce e si cum functioneaza. Prefer sa cred ca inca nu stim ce e universu asta si cum functioneaza in totalitate, decat sa ma limitez la creatia unui zeu si sa las in seama asta tot ce exista.