| Nane a întrebat:

Ce a aparut prima data? Oul sau gaina? De ce?

Răspuns Câştigător
| Krisaliz a răspuns:

OUL
pentru ca gaina a putut sa il faca rolling on the floor
existentiala intrebare.
parerea mea: GAINA

24 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu va mai saturati, frate, de intrebarea asta?
Oricum, esti primul de saptamana asta care o pune.

| Derye a răspuns:

Din gaina iese un ou. Iar din ou gaina.
Daca e sa credem in evolutie, deducem ca gaina a evoluat din "ceva". Deci gaina! Ceva care depune oua cel mai probabil.
Daca e sa credem in Dumnezeu, deducem ca gaina/oul a fost creat(a) deci nu se stie!

| profudereligie a răspuns:

Prima dată a apărut oul. Nu oul de găină, binenţeles, ci oul ca mijloc de perpetuare a speciilor. Viermii au ouă, peştii depun ouă (icre), reptilele depun ouă. În procesul dinamicii biologice păsările (care se trag din dinozauri - şi ei depuneau ouă) au păstrat această capacitate de "a face ouă". Oul a existat dintotdeauna, putem spune. Fi sigur că un ou nu va scoate un pui perfect identic cu găina, deci de fiecare dată avem un altfel de ou şi o altfel de găină. Asta înseamnă evoluţionism.

| Baiaaanca a răspuns:

Prima data a fost oul, pentru ca Dumnezeu a creat prima data animalele, pritre acestea si gaina, dupa care a urmat oul.

| cornel a răspuns:

Gaina logichee hee

| Ana a răspuns:

Gaina, cred big grin

| Anileda a răspuns:

Cocosul...

| aliona_6797 a răspuns:

Oul contine gaina si gaina contine oul. Este vorba despre universul manifest si universul latent, care se completeaza reciproc.

| Aurelia_6050 a răspuns:

Mi se pare imposibil sa fi fost gaina prima. Adica unde ati mai vazut voi ca apare o gaina din senin? Prima data este un ou, apoi iese un pui de gaina, dupa care se transforma in gaina propriu-zisa. Orice gaina a iesit mai intai dintr-un ou.

| Cathy_1290 a răspuns:

Gaina.Pentru ca gaina a facut-o Dumnezeu SAU fiecare fiinta poate aparea dintr-o molecula.

| LoveMusic a răspuns:

Prima dată a apărut oul pentru că din ou se transformă găina, însă oul îl face găina. Şi dacă găina face oul, înseamnă că ea a apărut prima, dar dacă găina iasă din ou etc. E complicat. Data publicarii: 27/05/2006
Un filozof si cercetator britanic a rezolvat enigma veche de mii de ani, "ce a fost mai intai, oul sau gaina?", descoperind ca oul a existat inaintea gainii. Cheia enigmei milenare consta in faptul ca materialul genetic nu evolueaza pe parcursul vietii unui organism
viu, in consecinta prima pasare care a devenit gaina a trebuit, mai intai, sa existe ca embrion in interiorul oului. D-zeu putea să facă prima dată ori oul, ori găina. Dar depinde, niciodată nu vom ştii gândurile lui D-zeu doar după ce le pune în practică happy

| rebela a răspuns:

Normal ca a aparut gaina pentru ca Dumnezeu a facut mai intai animalele si apoi pe celelalte, daca nu stiti informati-va.Si eu credeam la inceput ca oul a aparut prima data da mi-a explicat profa de religie.Si asa este Dumnezeu a facut mai intai animalele.Nu va mai luati dupa cercetari aiurea

| Karnivor a răspuns (pentru rebela):

Daca vorbim de ou ca obiect ovoidal...el exista de cand au aparut primele ovipare... daca ne referim strict la oul de gaina, atunci da, este cum a zis LoveMusic. Teoria ta cu Dumnezeu e neglijabila, din moment ce "El" nu exista, ar fi cazul sa te mai informezi tu inainte sa dai un raspuns, si sa mai faci si pe desteapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Galbenusul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Giana ca din ou iese puiul care se maturizeaza pentru a fi gainalaughingrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dadadadwada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaina

| YOLO3e333 a răspuns:

Oul deoarece nu specifica daca e ou de gaina sau de altceva.

| alessutz11 a răspuns:

Oul a fost sigur primul deoarece cand existau dinozaurii car sa faca oua, nu existau gaini, ele au evoluat din dinozauri. Asta e teoria mea (+ ca am vazut demonstratia asta pe National Geographic la emisiunea "I didn't know that")

| デイダラくん a răspuns:

O intrebare la care chiar nu m.am gandit

| MangoGirl a răspuns:

Gaina.care a facut oul din care a iesit gaina sau cocos...ca daca e oul nu esti sigur ce iese din el

| andrulina a răspuns:

Oul fiindca din ou iese gainalaughing

| Laraaa.Beibee<3 a răspuns:

Gaina frateelaughing cum sa apara oul?=]] ca sa fie ou e nevoie de gaina si cocos.laughing

Deci eu sunt de parearea ca gainaaaaa a fost prima:-l laughing

| Gabriela_5841 a răspuns:

Prima data a aparut gaina deoarece ea nu a evoluat dintr-un ou ci dintr-un mamifer!