| Celcestietot a întrebat:

INTREBARE PENTRU ATEI : Daca va intalniti cu un crestin, cu o persoana care crede in Dumnezeu, ce argument/argumente ati putea sa ii dati cum ca nu exista Dumnezeu? Trebuie neaparat sa ii dati un argument convingator sau mai multe convingatorare. Care ar fi acel argument/acele argumente?

Tratati serios aceasta intrebare. Nu vreau raspunsuri cum ca nu exista "zei", pentru ca este un argument pentru cei fara argumente, este egal cu 0 acest argument.

Răspuns Câştigător
| Sindbad a răspuns:

Remarci ca toti incearca sa mute argumentatia in terenul lui "da demonstreaza tu!"
Daca te ajuta cu ceva niciunul nu o sa poata veni cu argumente pertinente de ce este ateu, Ce am remarcat eu este ca toti ateii (spre deosebire de agnostici) au trecut candva in viata printr-o trauma majora. Pot sa fie oameni exceptionali, dar au o trauma nerezolvata. Bine, in realitate niciunul nu este ateu 100% (pozitia este imposibila) si au ceva de impartit personal cu Cel de Sus. In rest au diverse credinte care mai de care mai sturlubatice.

177 răspunsuri:
| Roelly202 a răspuns:

Argumentul este ca Dumnezeu existaAcum zi-mi si mie un argument cum ca "nu exista"

| Celcestietot explică (pentru Roelly202):

Pai eu sunt crestin. Intrebam pentru cei care nu cred, practic de ce au ei convingerea asta. Oricum nu am intrebat cu rautate, doar in scop informativ. Nu instig la ura deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea ateilor din Romania nu au habar sa scrie si sa citeasca... Mai bine intrebi pe Quora un ateu englez sau american. Chestia e ca ateii inteligenti nu se baga in treburi de-astea deoarece ei nu cred pur si simplu, dar au habar de logica si cum ca nu poti dovedi ca ceva nu exista, cu exceptia numerelor pe anume intervale. Poti dovedi ca exista, dar nu poti dovedi ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot aduce dovezi solide care să demonstreze că divinitatea creștină nu există, precum nu pot face cu nicio altă divinitate, dar pot aduce argumente care să arate că această religie nu este nimic altceva decât un program de control în masă.
Nu am această credință, dar nici nu am ceva anume cu cei care o urmează, am răspuns doar fiindcă s-a întâmplat să-ți citesc întrebarea, deci dacă ești creștină/creștin, nu-mi sări că fac hate, te rog, nu-mi place cearta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca omul crede, nu am ce sa ii fac eu. Poate o sa ii treaca asta cand copilul lui va face cancer. Sau poate cand va ajunge in vreo zona de razboi. Nu ca as dori cuiva astea de mai sus. Bine, e suficient sa te uiti la ce nermernici se erijeaza in reprezentantii divinitatii pe pamint ca sa iti dai seama ca nu e posibil sub nici o forma sa existe un dumnezeu constient, rational, cu vointa, care sa ii tolereze pe de-alde baniel, pornohaci, si pe ceilalti ca ei.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Crestin sunt. Am intrebat ca sa aflu si eu parerea voastra. Nu o sa ma certwinking.

| RAY a răspuns:

Fi fericit ca ti am dat cerere de ignor,cat despre intrebarea ta
Daca va intalniti cu un crestin, cu o persoana care crede in Dumnezeu

nu ma intereseaza /nu ne intereseaza in ce crede acel omul,nu aducem in discutie asa ceva,adica scopul unui ateu nu este acesta,din contra teisti incep aceste discuti,ei sunt cu propaganda

, ce argument/argumente ati putea sa ii dati cum ca nu exista Dumnezeu?

din nou repet un ateu nu face propaganda atee,el nu aduce argumente decat daca cineva incearca sa il convinga de credinta lui,ateu fiind lipsit de credinta, ce argumente sa aduca?
ateismul nu este afirmatia = ba noi stim ca nu exista si avem argumente,ateismul este lipsa credinteti atat, in principiu teisti incep cu argumentele,propaganda lor,pai ce sa faci daca vezi ca omul e fanatic il lasi sa iti termine conversatia si parasesti discutia,ca nu ai ce discuta cu un fanatic,e cu un om deschis la minte ai avea, un deist, panteist, dar cu fanatici nu ai ce discuta, repet atei nu au de ce sa argumenteze nimic

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are scrisul, cititul cu religia in dumnezeu, toti crestini stiu sa scrie, citeasca, asta e heate, ura

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Eu inteleg ce spui tu, dar sincer, ai argumente cum ca Dumnezeu nu exista? Vreau macar un argument.

| Helper07 a răspuns:

Gasesc ei, stai calm. Dar tu, la cat te certi cu ei nu ai retinut niciunul? Sau vrei altele autentice.

| Notmyaccount a răspuns:

Ok, buna intrebare, mai ales tinand cont ca in ultima vreme tot mai multi oameni se intituleaza ca fiind atei fara sa stie neaparat de ce fac asta. Eu de exemplu sunt in proces de cunoastere asa ca nu ma pot plasa in niciuna dintre tabere. Cu toate acestea, la un moment dat, eram foarte pasionate de modul in care s-a format lumea si chiar am urmarit nenumarate articole si filme in care era explicat detaliat modul in care au aparut primele forme de viata, de exemplu. Bine-inteles ca nu am retinut prea multe informatii, dar a fost destul cat ca sa imi demonstrez mie ceva. Un alt argument pe care obisnuiesc sa il folosesc uneori este faptul ca a crede in ceva e o alegere, prin urmare anumite persoane nu pot crede in ceva atat de abstract precum Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule trebuie sa tot iti repet acelasi lucru

, ateismul este lipsa credinteti atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu are legatura, dar pe langa ca sunt putini atei in Romania, si aia mai rasariti pleaca, raman doar cei analfabeti.

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Pai da, dar tu de ce nu crezi? Ce te-a facut sa te lasi, sau nici nu te-ai apucat de credinta?

| RAY a răspuns (pentru Notmyaccount):

Depinde ce inseamna acel dumnezeu, ultima conversatie a mea a fost despre un dumnezeu non religios, un fel de deism cu panteism

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Autentice happy. Parerile difera de la om la om, eu doar vreau sa aflu de ce nu cred. Sunt curios.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

99% din romani sunt crestini, 1% sunt atei, agnostici, deisti, panteisti, da multi atei au o facultate si pleaca dincolo

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum spune mircea credinta este ceva intim

| Notmyaccount a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, parerea mea e chiar invers. Cred ca poti dovedi ca nu exista, dar mai greu ca exista. Pana la urma exista multe ipoteze despre cum s-a format lumea, despre primele forme de viata. Exista si o gramada de explicatii a ceea ce crestinii numesc minuni, asa ca, mi se pare mai greu sa demonstrezi ca exista o forma de divinitate. Doar o parere!

| RAY a răspuns (pentru Notmyaccount):

Ateismul nu inseamna = nu exista dumnezeu, este doar lipsa credintei in zeii atat, majoritatea persoanelor atee sunt atee agnostice

| Celcestietot explică (pentru Notmyaccount):

Poti demonstra prin istorie ca exista divinitatea, prin anumite evenimente istorice, dar si prin multe altele.

Bula
| Bula a răspuns:

Din partea mea, am o intrebare:
CE intelegeti voi sub denumirea "Dumnezeu"?

Intrebare anexa, corelara:
Daca exista un singur dumnezeu, atunci de ce mohamedanii au alt dumnezeu decat crestinii sau hindusii etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Toti ateii din judet deja s-au dus in America si Danemarca pentru studii. Si eu drept crestin tot o sa plec dar imi place mai mult clima in UK asa ca acolo merg dupa ce fac masterul aici.

| Celcestietot explică (pentru Bula):

1) Dumnezeu=Creator, Tata etc
2) Este mult de explicat si implica subiect religios, care ii enerveaza pe unii. Unii cred in acelasi Dumnezeu, dar au religia derivata, cu credinte gresite, altii cred in extraterestrii/zei etc. Am spus-o pe scurt.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te grabesti ca vor sa iasa din UE

| Henry34 a răspuns (pentru RAY):

Pai daca 1 la suta atei au facultate si pleca in strainatate, inseamna ca 99 la suta stau in Romania? Credeam ca au plecat 2 milioane nu poate sa insemne 1 la suta din populatie invata inainte sa scrii

| RAY a răspuns (pentru Henry34):

Mai copile care ai 14 ani si ne ceri sa iti spunem ce sa faci cu dragonul timpul de 4 ore nu ma mir ca nu intelegi

| Henry34 a răspuns (pentru RAY):

Pai logica spune ca nu poate 2 milioane de romani sa reprezinte 1 la suta din populatie adica atei cu faculatate despre care vorbesti

| AnastasiaK a răspuns:

Ai inteles gresit ideea laughing Crestinul este cel care trebuie sa argumenteze. E absurd sa ceri unui om sa vina cu argumente pentru orice personaj in care nu crede...ar fi o infinitate (Zana Maseluta, Iepurasul de Paste, Mos Craciun, Tinkerbell, Spiderman, Superman, Zeus, Thor, Amun Ra, Alba-ca-Zapada, Harap-Alb sunt doar cateva exemple). Maxim ateul poate veni cu contraargumente la ceva ce sustine crestinul, dar asta DUPA CE crestinul isi explica foarte clar credinta. Altfel e greu, ca unii cred in Biblie, altii au alte teorii despre Dumnezeu, unii interpreteaza Biblia cuvant cu cuvant, altii sustin ca-s numai metafore, altii aleg doar ce le convine...nu stii peste ce crestin ai dat. De asemenea, povestea trebuie sa fie cat de cat concreta, nu merge ideea cu "a fost odata". Daca nu e concret, poate fi contrazis tot fara nimic concret.

Iti las totusi niste intrebari de analizat:

Dumnezeu a creat tot? Cine a creat raul? Dumnezeu e atotstiutor? Stia ca va exista si rau? Dumnezeu e atotputernic? Poate sa opreasca raul? In conditiile astea, e Dumnezeu BUN? Cu ce e crestinismul mai presus decat orice alta religie? De ce Dumnezeu si nu zeii greci sau cei egipteni sau oricare altii?

| RAY a răspuns (pentru Henry34):

Omule nu toti care au plecat erau atei, nu gandesti si tu asa putin