| MariusDumitru92 a întrebat:

Întrebări pentru atei:
1. Poate ateismul să explice moralitatea și rațiunea?
2. La ce etalon se raportează ateii când decid ce e bine și ce e rău?

Răspunsurile să fie însoțite de dovezi concrete, nu de povești și link-uri!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Binele și răul, rațiunea și morala sunt înscrise în codul genetic, își au originea în proprietățile materiei, selecția naturală și evoluția în timp.
Binele și răul au sens doar pentru viețuitoare, sunt înscrise în codul genetic și sunt o caracteristică a viețuitoarei.
Selecția naturală face totul fără voință și fără știință. Aleator au loc mutații genetice care determină un anumit comportament al viețuitoarei, apoi viețuitoarele care fac ce trebuie supraviețuiesc și restul mor. Asta e toată selecția naturală și modul de a scrie codul genetic fără voința sau știința cuiva.

Ce e bun pentru o viețuitoare poate fi rău pentru alta și invers.
Binele pentru o viețuitoare e tot ceea ce înlesnește executarea programului de viețuitoare: strângere de resurse, adaptare la mediu și înmulțire.
O viețuitoare care nu știe ce e bine și ce e rău nu se poate adapta la mediu, nu se ferește de pericole, nu strânge resurse, nu se înmulțește și dispare cu tot cu codul genetic ce nu conține informații despre ce e bine și ce e rău.
La fel se întâmplă și cu voința și cu sentimentele.
Pentru altcineva în afară de viețuitoare, binele și răul n-are nici o valoare. Un zeu sau o piatră nu e afectată dacă eu trăiesc bine sau prost, dacă ma simt bine sau nu, dacă trăiesc sau nu.
Prin urmare, dacă aș presupune că există un zeu atotputernic, acela nu e sursă de moralitate, de dreptate, de bine sau de rău.
Ce e bine și ce e rău știe fiecare viețuitoare fără a fi nevoie de un zeu care să-i spună ce e bine și ce e rău și pentru că veni vorba de indicațiile zeului, un zeu invizibil, surdomut, inexistent și care nu face nimic în mod cert nu e sursă de informații de nici un fel.
Oricine poate spune orice în numele unui zeu invizibil și surdomut și nu avem nici o confirmare din partea zeului.
În felul acesta zeul devine o sperietoare de tip Bau-Bau, o minciună menită să justifice dorințele și acțiunile unor oameni necinstiți care profită de naivitatea omului cerând credință și încredere în numele unui personaj inexistent, personaj de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă.

82 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Nu există atei. Așa cum nici tu nu ești un drept credincios, ci mai degrabă un habotnic.

| Anonim123i a răspuns:

Ce credință și? Vei spune că nu e important, dar e că să știu cu cine vb

| Anonim123i a răspuns (pentru Anonim123i):

Ai*

| ionur a răspuns:

Atei cui? Contra cui? în fata cui? Lui? El este unul contra toți lui nu au șanse nici unul din ei în fața lui. atei))))))

| MariusDumitru92 explică (pentru IceRope):

Ne cunoaștem, dragă frate? Poate încerci să răspunzi cu seriozitate la întrebările mele...
Te-ar ajuta mult să îți pui problema și dintr-o altă perspectivă...

| RAY a răspuns:

Poate ateismul să explice moralitatea și rațiunea?
Ateismul este lipsa credintei fata de zeii
La ce etalon se raportează ateii când decid ce e bine și ce e rău?
pai sa vedem tariile atee sunt cele mai libere, mai putin corupte cu o educatie superioara, unde femeile au drepturi egale cu barbati, tu de frica lui dz nu omori
China este cea mai puțin religioasă țară din lume, potrivit unui sondaj realizat de WIN/Gallup International. Doar 9% din țară se consideră religioasă, în timp ce 67% pretind a fi ateu - mai mult de două ori mai mult decât orice altă țară.

Datele, care se bazează pe un sondaj efectuat pe peste 66.000 de persoane din 68 de țări, sugerează că încă 23% dintre chinezi nu sunt religioși. Rezultatele reflectă atitudinile față de religie în țară, deoarece regulile educaționale introduse în China anul trecut au spus că părinții nu ar trebui să promoveze credințele religioase stricte la copii sau să-i facă să se îmbrace în haine specifice. Noile reglementări interziceau și orice formă de activitate religioasă în școli.

Suedia, Republica Cehă și Marea Britanie sunt următoarele țări cu cele mai puțin religioase. În Suedia, 18% dintre oameni se definesc atei și 55% nereligioși, în timp ce Republica Cehă este 25% atei și 47% nereligioși. În Marea Britanie, 11% dintre oameni pretind că sunt atei și 58% nereligioși.

Dar există încă țări cu populație în mare măsură religioasă: la nivel global, 62% dintre cei chestionați s-au clasificat ca fiind religioși cu Thailanda (98%), Nigeria (97%) și Kosovo, India, Ghana, Coasta de Fildeș și Papua Noua Guinee (toate 94%). cele mai religioase țări. Doar 1% dintre oameni din Thailanda și 2% din India se definesc ca fiind atei, în timp ce nimeni din celelalte țări cele mai puțin religioase nu se înscrie în această categorie.

De asemenea, cercetarea sugerează că mulți oameni au credințe diferite fără a se identifica ca membri ai unei anumite religii. Șaptezeci și patru la sută dintre respondenți la nivel global au spus că cred că oamenii au suflet și 54% cred în viața de după moarte. Există, de asemenea, credința larg răspândită în ideea de rai (56%) și iad (54%). În Indonezia, Ghana, Nigeria, Kosovo și Azerbaidjan, 100% dintre cei chestionați au spus că cred în Dumnezeu, comparativ cu 16% în China, 22% în Suedia și 29% în Japonia.

| RAY a răspuns (pentru IceRope):

Cum sa nu existe, oricine nu crede ca iisus este dumnezeu este ateu =lipsit de credinta, asta e ateism, 5, 5 miliarde de persoane nu cred in asta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/......pean_Union

cu cat o tara este mai religioasa cu atat este mai saraca, corupta
Ateismul și agnosticismul au crescut în rândul populației generale din Europa, cu scăderea frecvenței la biserică și a numărului de membri în multe țări. [18] [19] Țările în care cei mai mulți oameni au raportat nicio credință religioasă au fost Franța (40%), Republica Cehă (37%), Suedia (34%), Țările de Jos (30%), Estonia (29%), Germania ( 27%), Belgia (27%) și Slovenia (26%). [4] Cele mai religioase societăți sunt cele din România cu 1% necredincioși și Malta cu 2% necredincioși. În UE, credința a fost mai mare în rândul: vârstnicii, cei cu o educație strictă, cei cu cel mai scăzut nivel de educație formală, cei înclinați spre politica de dreapta, și cei mai preocupați de problemele morale și etice în știință și tehnologie în detrimentul analizei risc-beneficiu. [6]

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Prietene, nu ai înțeles nimic...
În funcție de ce etalon decizi ce e bine și ce e rău? Dacă ai un portofel plin cu bani în față și nu îți aparține, îl iei sau nu?
Popoare religioase? Contează extrem de mult în cine și în ce crezi...
Țara noastră este extrem de religioasă, dar totuși este coruptă. Cei care ne conduc sunt corupți pentru că sunt credincioși? Sau care e ideea? Te învață Dumnezeu să furi sau să faci vreun rău?

| IceRope a răspuns (pentru RAY):

Nu este treaba mea ce și cum crezi tu.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Omule eu ți am dovedit ca atei sunt mai pașnici decât creștini, dumnezeu te invata sa violezi o virgina si dai 50 de aringinti si sa steea aia cu tine, daca e sa vorbim de moralitatea, moralitatea a provenit din Grecia antica, atei ca platon, artistotel si inca cati, regula de aur nu fa ceea ce nu ti ai face tie

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Țările menționate de tine ca fiind super civilizate datorită ateismului sunt exact ca merele din comerț. Frumoase la exterior și pline de chimicale (otravă) în interior. Țările lipsite de Dumnezeu sunt moarte sufletește. În afară de bani nu au nimic bun. Sunt cei mai depravate și reci țări din lume.
Apropos, știi în ce țară din lume este cea mai ridicată rată de oameni depresivi și sinucideri?
Ești un inconștient...

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Dacă ai un portofel plin cu bani în față și nu îți aparține, îl iei sau nu?
din experimentele sociale in top sunt tarii atee
Țara noastră este extrem de religioasă, dar totuși este coruptă.
voi barfiti,criticati,judecati, mintiti, la furat prin ue, Romania e nr la puscariasi in eu, prostituate, avorturi

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Ești absolut bolnav...
Să te ierte Dumnezeu pentru exprimarea ta odioasă...
Vei avea o soartă groaznică și o moarte teribilă dacă nu te căiești până în final. Să nu uiți vorbele astea până mori...
Dacă doresc să îți trag un glonț în cap pentru că eu așa consider că e bine, tu cum îmi poți demonstra contrariul?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Bine ca aveti voi suflete bune, voi nu aveti nevoie de banii, culmea e ca si emigrati acolo
Trebuie spus ca, pe harta europeana a mortalitatii cauzate de suicid, Suedia se plaseaza pe un loc similar cu România, cu o rata situata între 10-12 morti la suta de mii de locuitori. În Suedia, guvernul a anuntat înca de anul trecut politica "Suicid - zero". Aici exista campanii nationale de informare a populatiei despre legatura dintre datoriile la banci si riscurile asupra sanatatii mintale si s-au creat institutii de stat care acorda sprijin datornicilor. Suedia a introdus în programele scolare ore de educatie în sanatate mintala si prevenire a violentei, dupa ce s-a constatat ca vârsta la care apar primele simptome ale depresiei coboara pâna la nivelul adolescentilor.

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Prietene, ești normal la cap? Eu te întreb ceva și te abați mereu de la răspunsul concret. Tu, ce ai face dacă ai vedea acel portofel plin cu bani?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Judecata apropelui este pacat ma, inseamna ca esti un sociopat liber
Judecarea aproapelui este un pacat. Daca Mantuitorul a venit in lume, nu ca sa o judece, ci ca aceasta sa se mantuiasca prin El (Ioan 3, 17), atunci nici omul nu trebuie sa vorbeasca despre caderile semenilor, ci trebuie sa caute venirea acestora in fire.

Adeseori se spune ca ajungem sa-l judecam pe celalalt, din dorinta de a-l indrepta. Ne uitam la faptele lui, vedem ce este nepotrivit, i le comunicam si ii cerem sa ia alt chip. Dar cand facem aceasta critica, mai tinem seama de cuvintele Mantuitorului: "De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau si nu te uiti cu bagare de seama la barna din ochiul tau? … Fatarnicule, scoate intai barna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti paiul din ochiul fratelui tau" (Mt 7, 1-5)? Ma tem ca nu. Nu mai spun ca de multe ori ceea ce i se pare omului drept, pentru Dumnezeu este nedrept.

Iar pentru a nu porni cu usurinta spre judecata, voi aminti de episodul cu femeia desfranata care urma sa fie omorata cu pietre. Mantuitorul le spune celor ce doreau sa arunce cu pietre in ea: "Cel fara de pacat dintre voi sa arunce primul cu piatra" (Ioan 8, 7). Si raspunsul acestora este pilduitor pentru fiecare dintre noi cei care dorim sa judecam: "Iar ei auzind, si mustrati fiind de cuget, ieseau unul cate unul" (Ioan 8, 9).

Potrivit judecatii omenesti, cel care a facut un rau trebuie judecat si pedepsit. Exista si credinta ca prin astfel de sanctiuni, cel care a gresit se poate indrepta. Dar pierdem din vedere ca judecata omului nu este judecata lui Dumnezeu. "Nu sunt gandurile Mele ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre" (Is. LV, 8). Cel care a ajuns la masura sacrificului de sine si la iubirea vrasmasilor, nu mai are nevoie de tribunale. Prin aceste afirmatii nu doresc sa se inteleaga ca Biserica este impotriva instantelor de judecata, ci doresc sa subliniez ca Biserica le accepta ca semn al neputintei omenesti de a iubi vrajmasii.

Ceea ce este important inaintea lui Dumnezeu este ca omul sa nu ramana lipsit de relatia cu cineva. El trebuie sa-i aiba in inima pe toti, chiar si pe cei cu care s-a certat. Iar asezarea in inima a celui cu care ai fost in conflict, nu se poate face decat prin iertare, nu prin justitie.

Inchei cu sfatul Sfantului Macarie "Cel ce se roaga sa nu judece pe cel ce lucreaza pentru ca nu se roaga; cel ce lucreaza sa nu judece pe cel ce se roaga, zicand ca acela sta, iar el lucreaza; iar cel ce slujeste sa nu judece pe altii. Deci, fiecare, de face ceva, spre slava lui Dumnezeu sa o faca. Cel ce citeste sa arate iubire si bunavointa fata de cel ce se roaga, cugetand intru sine ca si pentru el se roaga; iar cel ce se roaga sa gandeasca despre cel care lucreaza, ca fapta lui spre folosul tuturor se face".

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Mai ma si jignesti, bunul crestin

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Cine a spus că are suflet bun? Eu sunt un om plin de păcate care încearcă din răsputeri să își schimbe viața. Sper să reușesc cu ajutorul lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

As face ceea ce fac majoritatea pers atee, as duce portofelul la politie

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Eu nu am facut atac la persoana si tot tu esti sfant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceteaza cu "dovezi concrete" deoarece tu nu ai nici o dovada concreta pentru orice afirmatie pe care o faci, decat niste dogme obosite si povesti.
In plus daca nu ma insel ti-am mai spus deja, ateismul nu mai este la moda, agnosticismul este de actualitate.

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Minunat! Cunoști Legea lui Dumnezeu și scrierile Sfintilor Părinți! Și diavolul le cunoaște la perfecție. Crezi că îți aduce vreun folos?
O întrebare îți mai pun...: cum ar arăta lumea dacă am respecta Porunca lui Hristos de a ne iubi aproapele ca pe noi înșine?

| MariusDumitru92 explică (pentru anonim_4396):

Prietene, eu mă numesc "credincios". Eu mă bazez 80% pe credință și 20% pe rațiune. Tu, te numești ateu. Ateul pretinde că se bazează 100% pe rațiune. Cine se consideră atât de rațional nu ar putea să creadă ceva ce nu se poate DEMONSTRA CONCRET?

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Aveti 35000 de secte crestine,nu va intelegeti intre voi, pai tu iti iubesti facand atac la persoana,jigniri, cine esti sa trimiti oameni in iad, cum a spus iisus cel fara de pacat sa arunce piatra, cearta este a diavolului, tu cauti cearta

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateul pretinde că se bazează 100% pe rațiune. Cine se consideră atât de rațional nu ar putea să creadă ceva ce nu se poate DEMONSTRA CONCRET?

ateul nu pretinde nimic, doar nu crede in povestile tale atat, ateu e oricine care nu crede in iisus, nu intelegeti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Agnostic ateu

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Te ascunzi după deget...
Ești 100% conștient că ai deviat pe câmpuri, dar te ții mândru.
Eu am pus niște întrebări și atâta tot. Dacă ești capabil să răspunzi și să demonstrezi răspunsurile e bine, dacă nu, măcar abține-te. Eu dezbat cu atei de 15 ani. Cunosc fiecare aberație ateistă și fiecare cotlon al gândirii ateiste. Ateismul este o boală.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Ateismul este lipsa credinteti, imi pare rau de acei atei, saraci de ei

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Există o singură Biserică autentică, o singură credință autentică, un singur botez autentic și un Singur Domn autentic. Restul sunt rătăciri drăcești ale oamenilor care au luat-o pe câmp...