| MariusDumitru92 a întrebat:

Întrebări pentru atei:
1. Poate ateismul să explice moralitatea și rațiunea?
2. La ce etalon se raportează ateii când decid ce e bine și ce e rău?

Răspunsurile să fie însoțite de dovezi concrete, nu de povești și link-uri!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Binele și răul, rațiunea și morala sunt înscrise în codul genetic, își au originea în proprietățile materiei, selecția naturală și evoluția în timp.
Binele și răul au sens doar pentru viețuitoare, sunt înscrise în codul genetic și sunt o caracteristică a viețuitoarei.
Selecția naturală face totul fără voință și fără știință. Aleator au loc mutații genetice care determină un anumit comportament al viețuitoarei, apoi viețuitoarele care fac ce trebuie supraviețuiesc și restul mor. Asta e toată selecția naturală și modul de a scrie codul genetic fără voința sau știința cuiva.

Ce e bun pentru o viețuitoare poate fi rău pentru alta și invers.
Binele pentru o viețuitoare e tot ceea ce înlesnește executarea programului de viețuitoare: strângere de resurse, adaptare la mediu și înmulțire.
O viețuitoare care nu știe ce e bine și ce e rău nu se poate adapta la mediu, nu se ferește de pericole, nu strânge resurse, nu se înmulțește și dispare cu tot cu codul genetic ce nu conține informații despre ce e bine și ce e rău.
La fel se întâmplă și cu voința și cu sentimentele.
Pentru altcineva în afară de viețuitoare, binele și răul n-are nici o valoare. Un zeu sau o piatră nu e afectată dacă eu trăiesc bine sau prost, dacă ma simt bine sau nu, dacă trăiesc sau nu.
Prin urmare, dacă aș presupune că există un zeu atotputernic, acela nu e sursă de moralitate, de dreptate, de bine sau de rău.
Ce e bine și ce e rău știe fiecare viețuitoare fără a fi nevoie de un zeu care să-i spună ce e bine și ce e rău și pentru că veni vorba de indicațiile zeului, un zeu invizibil, surdomut, inexistent și care nu face nimic în mod cert nu e sursă de informații de nici un fel.
Oricine poate spune orice în numele unui zeu invizibil și surdomut și nu avem nici o confirmare din partea zeului.
În felul acesta zeul devine o sperietoare de tip Bau-Bau, o minciună menită să justifice dorințele și acțiunile unor oameni necinstiți care profită de naivitatea omului cerând credință și încredere în numele unui personaj inexistent, personaj de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă.

82 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Aveti 35000 de secte care se contrazic intre ele, care credinta autentica omule, nu e una si 35000 de crestine, repet doar crestine, numai vb de islam, iudaism pentru ca dz este interpretat total diferit, chiar pavel spune ca mesia evreilor nu este iisus

| doctorandus a răspuns:

Un exemplu de etalon: la etica (o disciplina universitara) inveti ca Rawls si Nozick sunt mai intelepti decat Biblia si Coranul.

Dap, am avut curs de etica aplicata cu Adrian Miroiu, iar el n-a pomenit Bibliia, nici macar ca s-o critice.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Isaia, cap. 43/11; Osea, cap.13/4; Faptele apostolilor, cap. 10/25-26; Apocalipsa lui Ioan, cap. 22/8-9; Matei, cap.7/21; 12/32; 20/28; Luca, cap.16/17, 18/19; Ioan, cap.8/40, 14/28. etc.

Isaia, cap.43/11;

43/11: " Eu, Eu sunt Domnul, și afară de Mine nu este nici un Mântuitor! "

Domnul, este Dumnezeul mântuirii și nimeni altul, nu cum susțin unele prea deformate culte sau secte, precum că Isus ar fi, Domnul Dumnezeu!

Faptele Apostolilor, cap.10/25, 26;

10/25, 26: "Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieșise înainte, s-a aruncat la picioarele lui, și i s-a închinat. Dar Petru l-a ridicat, și a zis:„ Scoală-te, si eu sunt om! "

Deși era apostol al lui Isus, nu a permis un astfel de sacrilegiu, o astfel de încălcare a Legii, al Tanahului!

Apocalipsa, cap.22/8-9;

22/8-9: " [... ] m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: " Ferește-te să faci una ca asta! Eu sunt împreună slujitor cu tine, și cu frații Tăi (evreii), prorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu "

Matei, cap.7/21; 12/32; 20/28;

7/21: " Nu oricine Mi zice (lui Isus): " Doamne, Doamne! " va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri."

12/32: "Oricine va vorbi împotriva Fiului omului (împotriva lui Isus), va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt (împotriva lui Dumnezeu), nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor."

Întrebarea mea este: „Cum nu poate fi iertat două veacuri adică, 200 de ani, în situația în care nu se acceptă reîncarnarea?" Oare Isus n-a știut ce spune, o fi glumit, o fi aruncat o vorbă așa […] ca să se afle-n treabă? Exclus, categoric exclus, însă nu pentru […] ermetici!

20/28:"Pentru că nici Fiul omului (Isus) n-a venit să I se slujească, ci El să slujească și să-Și dea viața ca răscumpărare pentru mulți "

Oare cine și pentru ce greșește cu astfel de exagerări? Oare cine falsifică adevărurile scripturale în vederea unor vieți de huzur? Îi știu dar nu mai repet, căci este, în zadar!

Luca, cap.16/17, 18/19;

16/17: Afirmație personală al lui Isus: „ Este mai lesne să treacă; cerul și pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege (legea fiind Tanahul = Vechiul Testament!)." Of Doamne, cât de mulți și cât de mult o mai măsluiesc!

18/19: " Pentru ce Mă numești bun? I-a răspuns Isus "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu"

Ioan, cap.14/28;

14/28: " [...] Mă duc la Tatăl; căci Tatăl este mai mare decât mine " Afirmația lui Isus! O fi glumit? Pentru unii, am impresia că da!

Ioan, cap. 8/40:

8/40: " Dar acum căutați să Mă omorâți, pe Mine (pe Isus), un om, care v-am spus adevărul, pe care l-am auzit de la Dumnezeu."

Cât de multă BLASFEMIE și MINCIUNĂ create și revărsate de către zeloșii supuși adepți ai Fiului Nelegiuirii, ce-L numesc pe Isus, Domnul Dumnezeu!

FILIP GAVRILĂ MARIUS

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

?
Tu, te auzi ce spui? Tu, treci prin filtrul gândirii ceea ce spui? Ce e etica fără un ETALON SUPREM?
Lumea ar fi Rai dacă respectam o singură poruncă a lui Hristos Dumnezeu : Iubește pe aproapele tău ca pe tine însuți!
E atât de simplu! Porunca asta cuprinde în ea toată moralitatea și toate legile lumii.

| MariusDumitru92 explică (pentru RAY):

Se scrie "Iisus".
Tot nu îmi răspunzi la întrebări?
Materia s-a creat pe sine?

| Holiday a răspuns:

Credinta nu are nicio legatura cu moralitatea, sau cu ratiunea. Ba dimpotriva.

| RAY a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Esti cap sec, ateismul nu explica nimic omule, ti greu sa gandesti vad, 5, 5 miliarde de persoane sunt atei fata de religia ta, povestea magica cu virgina si sf duh

| MariusDumitru92 explică (pentru Holiday):

Ce întreb eu și ce răspunzi tu...
Vă place să deviați mereu de pe cale și să ieșiți pe câmp...
Prost obicei...

| gabicoo a răspuns:

1- Da! Regimurile totalitare comuniste au înlocuit morala creștină cu morala și etica socialistă! Vezi cazul Chinei comuniste!
Le spune partidul ce este bine și ce este rău! Vezi cazul Coreei de Nord!

| Holiday a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Faptul ca nu intelegi tu legatura, nu inseamna ca nu exista. Serios vorbind, tu ai retard?!

| MariusDumitru92 explică (pentru gabicoo):

Cum poți compara morala absolută a Creștinismului cu nebunia totalitarismului? Chiar ați înnebunit complet?

| MariusDumitru92 explică (pentru Holiday):

Dacă doresc să îți trag un glonț în cap pentru că eu așa consider că așa e bine, tu cum îmi poți demonstra contrariul, sanătosule?

| Holiday a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Exista situatii cand e bine sa-i tragi cuiva un glont in cap. Cand e bine si cand e rau, nu e atat de greu de inteles.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Nici Valentin Muresan n-a pierdut timpul discutand despre Biblie la cursul sau de etica. Pur si simplu Biblia nu este importanta pentru disciplina academica numita etica.

Nici macar eticienii crestini nu propun argumente de tipul "scrie-n Biblie deci este adevarat/etic". Etica se bazeaza pe argumentare rationala, iar "scrie-n Biblie" nu e un exemplu stralucit de argument rational.

| nukeyly a răspuns:

Link 1: link 2: link 35.
Liberul arbirtu introdus de biserica e fake, cand tu crezi ca ai luat o decizie si alegi actiunea, decizia a fost luata de subconstientul tau inainte sa-ti dai seama si e servita pe tava [s-a demonstrat stiintific], deci Liberul arbirtu e fake.

Plus ca daca exista un atotputernic omniprezent nu poti zice ca nu poti fi influentat de el in tot ce faci fara sa-ti dai seama, ca el e atotputernic si omniprezent in orice quark.

| doctorandus a răspuns (pentru nukeyly):

Ma rog, in Biblie nu scrie ca exista liber arbitru, iar calvinistii au dedus din ea predestinarea: nu conteaza ce faci timpul vietii, daca ajungi in rai sau iad a fost hotarat inainte de a te naste.

Sigur, ei zic ca faptul ca mergi direct in iad nu e o scuza sa incalci poruncile lui Dumnezeu.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru cei care citesc pe aici.

Drept credinciosul Marius nu e primul care si-a pus intrebarea asta, e o tema care exista cel putin de la Platon, deci cu cateva sute de ani inainte de crestinism) si a fost tratata de o gramada de filosofi, printre care si Kant, deci exista material de studiat pentru cel putin cateva vieti.

In aceiasi masura, Marius nu intelege ca nu exista dovezi concrete pentru dezbaterile filosofice, de aia e liber sa creada in ingerasii lui fara repercusiuni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nukeyly):

Dacă nu există liber arbitru care e diferenta dintre o secventa predeterminata de picuri de ploaie care cad pe pamant si o secventa predeterminata de cuvinte pe care le folosesti in argumentatia ta?
Dacă nu există niciun adevăr în picurile de ploaie (deoarece este doar o secventa predeterminata de evenimente arbitrare) de ce ar exista adevăr în cuvintele tale?(la fel o secventa predeterminata de cuvinte arbitrare)

| relian a răspuns (pentru Anonim123i):

Cred ca e din asta cu isus,adica orice in afara de ortodox sau catolic,vezi ce raspunsuri da,foloseste doara pe isus,de dezeu nu aminteste laughing deci is de astia care se lelapda de Dzeu asa cum sa lepdat iuda de isus laughing de fapt pentru ei dzeu n-a avut nici o treaba,ei sau folosit de dzeu sa isi faca biserica lor,altfel nu se putea.

Chestia e valabila pentru toti crestinii,au luat pe dzeu de la altii,si au creat in jurul lui o alta poveste, adica NT, adica pe isus, si-au facut o alta biserica.
VT nu se pune, ala oricum nu este al lor laughing aia cu VT erau destepti, astia cu NT is de astia vorba cuiva habotnici laughing

| Brizbriz a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, chiar nu o inteleg deloc
PRACTIC tu spui ca moralitatea, ratiunea, binele si raul sunt emise si decise NUMAI DE PREOTI/RELIGIE
CU CE OCAZIE?!?

spune-mi si mie unde vezi tu religie aici:
https://dexonline.ro/definitie/moralitate
https://dexonline.ro/definitie/ra%C8%9Biune
https://dexonline.ro/definitie/bine
https://dexonline.ro/definitie/r%C4%83u
?!?

| gabicoo a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Din punctul lor de vedere totul este perfect și logic!
Ambele regimuri practică o îndoctrinare extrem de agresivă înlocuind în mintea celor supuși morala religioasă cu etica și morala socialistă!

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Prietene, ateismul nu are treabă cu moralitatea și nici cu rațiunea, ateismul este doar lipsa credinței în zei, atât. În rest, ateii sunt oameni normali, cu moralitate, rațiune, prejudecăți și credințe proprii și care pot fi diferite de la ateu la ateu. Întrebarea ta nu are nici o logică pentru că conceptele menționate de tine nu au o legătură directă, e ca și cum ai întreba cum e mai bine să fierbi cartofii cumpărați de la librărie, sau ce cursuri vei face și care e orarul la facultate la jilava.

| LoveSleep a răspuns:

1. Nu. Lucrurile care nu se pot explica (inca) nu au raspunsul "Dumnezeu", chiar daca pare socant pentru cei 14 neuroni ai tai.

2. La niciun etalon. Se raporteaza la "ce nu-mi place mie, nu-i fac lui.
Si cei care nu au inteligenta asta, se raporteaza la cum au fost crescuti de parinti. Orice decizie luam, este influentata de felul in care am crescut.

Daca tu faci un copil si ii explici toata viata ca exista extraterestrii, are sanse mari sa moara peste 70 de ani cu gandul acesta. Nu e vorba de credinta aici, e doar felul in care il dresezi.

Daca unii au inteligenta necesara sa-si puna intrebari, poate ar putea sa revina cu picioarele pe pamant.

Ai fost mintit, Raiul e impartit in 2.
O parte vor fi credinciosii, aia cu un iq scazut, care prin constructia lor biologica si prin evenimentele din viata lor, atat cele de dinainte de 5 ani cat si cele de dupa, nu au fost capabili sa gandeasca mai mult decat li s-a spus.

Si o parte vor fi ateii, care vor avea cate 2 sclavi crestini care sa ii ajute cu treburile gospodaresti in cer, asa cum pe pamant aia de n-au reusit sa treaca clasa sunt sefii celor care luau note bune.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusDumitru92):

Modelul tău de Dumnezeu: un Kim Jong Un cosmic, care pedepsește cu iadul crimele mentale.

Dap, dupa el erezia, necredinta, dubiul, scepticismul, a avea intrepretari personale ale Scripturii, a avea idei proprii in materie de teologie, etc., sunt crime mentale predepsibile cu iadul.

Sansa ca oricine gandeste profund sa aiba idei eretice, deci sa mearga-n iad, este practic 1.

Ce facea Dumnezeu inainte de a crea lumea? Pregatea focul iadului pentru cei care pun astfel de intrebari.

| MariusDumitru92 explică (pentru doctorandus):

Mă uimește percepția deformată pe care o ai asupra realității. Din acest motiv te scalzi în mocirla ateismului.
Prostie + mândrie = ateism.
Dumnezeu nu pedepsește pe nimeni. Noi ne pedepsim singuri prin faptele noastre.
Trebuie să înțelegi că Dumnezeu a creat totul, inclusiv regulile. Ești absolut liber să faci ce dorești, când dorești. Suntem dotați cu liber arbitru. Dar, la sfârșit să nu uiți că tot tu vei plânge dacă vei face alegerile greșite.
Dumnezeu este exact ca un tată care îi explică copilului ce să facă și pe unde să meargă ca să treacă în siguranță prin viață. Dacă copilul ascultă îi va fi bine. Dacă nu ascultă și se abate de pe drumul bun, ajunge în mari probleme. E vinovat tatăl pentru asta, sau copilul?

P. S Dumnezeu este infinit mai înțelept decât oricare dintre noi. Nu uita!

| MariusDumitru92 explică (pentru LoveSleep):

1. Unele lucruri nu vor putea fi demonstrate niciodată, indiferent câtă cunoaștere acumulează omul. Există o limită clară.
2. Trebuie să te raportezi la un ETALON SUPREM atunci când decizi ce e bine și ce e rău. Conform rațiunii tale extrem de înguste, fiecare decide ce e bine și ce e rău. Eu și părinții mei considerăm că să îți trag un glonț în cap este foarte bine. Este util pentru umanitate. Mai puține guri, mai mult oxigen, mai multă hrană pentru restul, etc. Ce zici de asta? Cum îmi poți dovedi că e greșit ce cred eu că e bine?
3. Pot să îi spun eu copilului orice. Dacă el își folosește așa cum trebuie rațiunea va ajunge la propriile concluzii. Eu îmi învăț copilul să caute, să cerceteze.
4. Nu comentez pe seama imbecilităților.

| MariusDumitru92 explică (pentru halogen001):

Cine le-a scris în codul genetic? Praful cosmic? Radiațiile? Pietrele?
Evoluționismul este o minciună ordinară pe care ți-o demontez în 5 minute. Selecția naturală nu există, prietene. Este doar fantezia voastră. Sunteți bolnavi grav la cap. Vă imaginați fel și fel de mizerii și începeți să le considerați adevăruri științifice.
Niciodată nu o să rezulte ceva pozitiv în urma mutațiilor.
Dumnezeu a creat totul incredibil de fascinant...
Nu poate o mână de nebuni oligofreni să explice ce a creat Dumnezeu. O singură celulă vie este mai complexă decât orice tehnologie umană.

| MariusDumitru92 explică (pentru halogen001):

Darwin a fost prima persoană care a avansat ideea că acest proces are puteri evoluționiste și astfel şi-a construit întreaga teorie pe fundamentul acestei afirmații. Numele pe care l-a dat cărții sale indică faptul că selecția naturală a fost fundamentul teoriei lui Darwin: Originea speciilor, prin intermediul selecției naturale"...
Totuşi, din vremea lui Darwin şi până în prezent nu există nici măcar cea mai mică dovadă că selecția naturală face ca viețuitoarele să evolueze. Collin Patterson, paleontolog cu vechime la Muzeul de Istorie Naturală din Londra și un foarte cunoscut evolutionist, a subliniat că nu s-a observat niciodată ca selecția naturală să aibă capacitatea de a face lucrurile să evolueze: Nimeni nu a produs vreodată vreo specie prin mecanismele selecției naturale. Nimeni nu a ajuns vreodată nici măcar aproape de aceasta și majoritatea discuțiilor în neo-darwinism sunt legate de acest subiect."
Selecția naturală susține că organismele vii care sunt mai potrivite condițiilor naturale ale habitatului lor vor domina datorită faptului că descendenţii lor vor supraviețui, în timp ce aceia care nu se vor potrivi vor dispărea. Spre exemplu, dintr-o turmă de căprioare aflate sub amenințarea altor animale sălbatice, în mod natural vor supraviețui cele care vor alerga mai iute. Şi acest lucru este adevărat. Dar indiferent cât de îndelungat va fi acest proces, acesta nu va transforma acea căprioară într-o altă specie animală. Căprioara va rămâne mereu caprioară. Atunci când studiem cele câteva incidente pe care evoluționiștii le prezintă ca fiind exemple observate de selecție naturală, remarcăm faptul că acestea nu sunt altceva decât nişte încercări de a înşela.