| anonim_4396 a întrebat:

Intuitia implica automat inteligenta?

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Stiind ca intuitia este descoperirea brusca a unei solutii,a unui adevar,fara a fi constient de modul in care am ajuns la acel adevar,putem spune ca ea are legatura cu inteligenta,presupunand anume calitati ale perceptiei precum finetea senzatiei,dar,in acelasi timp,faptul ca in intuitie sunt abandonate restrictiile logice, pot ajunge la o rezolvare intuitiva si indivizii cu un grad de inteligenta mediu, deoarece cunoasterea de tip intuitiv are loc pe baza unor perceptii subliminale, ce tin de subconstient.Este drept ca in acest caz persoana ce a intuit o solutie, o realitate, are posibilitati reduse de a exprima ceea ce intuieste.De aceea nu spune :"intuiesc "ci: "simt ca",ceea ce este acelasi lucru,pana la urma. Intuitia merge la subiect direct,fara echivoc, si fara minciuna, neelaborat logic. Nu stai sa construiesti o intuitie:ea se impune.Pe de alta parte,toti oamenii au intuitie,dar in grade diferite; psihologii spun ca ea se manifesta mai ales la indivizii acare au anumite trasaturi de personalitate cum ar fi independenta,nonconformismul, comoditatea, increderea in sine sau fantezia.Traditia vorbeste despre intuitia feminina, dar si barbatii sunt intuitivi numai ca au reticente in a pune gasirea unei solutii pe seama intuitiei, ei vor sa fie logici; femeile au o atitudine relaxata in privinta logicii si nu ezita sa numeasca intuitia cu numele ei.

| harciog a răspuns:

Categoric,este parte din inteligenta. Daca inteligenta este spontaneitate logica demonstreaza ca intuitia este primul pas al ei demonstrind inca o data ca depinde in cit de scurt timp intuiesti o anumita directie.Si,cum toti oamenii intuiesc, nenorocirile se intimpla de fapt cind intuiesc dar deja este prea tirziu sa mai poata schimba ceva.

| Flav a răspuns:

Adica, tu faci femeia inteligenta? Vrei sa ne batem, sa ne scoatem ochii? Eu stiu ca e duminica, dar mai usor cu minunile!

| anonim_4396 explică (pentru Flav):

laughing Eu doar am intrebat. Spune-mi tu care-i treaba big grin

| KyraW a răspuns (pentru Flav):

Rasist much? Trebuia sa "intuiesti" ca ai zis ceva gresit, deci cred ca nu ai avut parte de "inteligenta".

regis
| regis a răspuns:

Intuitia asa cum o inteleg eu, nu are legatura cu inteligenta, ba dimpotriva, dintr-un anumit punct de vedere ele se afla chiar la antipozi. Astfel, pentru a ajunge la un rezultat cu ajutorul inteliegentei, trebuie urmata o anumita cale de rezolvare, se fac calcule, se identifica solutiile, se elimina cele imposibile, se stabilesc dupa anumiti algoritmi solutiile mai putin probabile samd. Rezultatul va fi in schimb unul exact si sigur. Intuitia il va ajuta tocmai pe cel care nu are capacitatea sau nu este dispus sa parcurga toti acesti pasi, rezultatul aparand spontan si fara efort, dar in acelasi timp riscant si lipsit de precizie.
As ilustra inteligenta si intuitia cu o investitie. O investitie facuta cu inteligenta este cea in depozite banesti, garantate si cu dobanda fixa. Aceasta va aduce un castig prestabilit, mic dar sigur. O investitie intuitiva este o investitie in actiuni, care poate aduce un castig substantial, insa imposibil de calculat cu exactitate si mai ales nesigur.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo da, iscusinta!

| CoquineNoire a răspuns:

De cele mai multe ori da.
cand ai un plan bine pus la punct, intuiesti ce se va intampla.

e posibil ca intuitia sa mai aiba legatura si cu anumite premonitii, presimtiri (exista cazuri), dar aici intram prea in amanunt.

| Eva a răspuns:

Nu neaparat, dar poate sa fie un bun surogat pentru inteligenta.

| justitiarul a răspuns:

Neaparat!
Si cum femeile o cam detin(pentru ca toata ziua se lauda cu ea:
"-stiam eu!
-de unde draga?
-intuitie feminina"...hai sa le recunoastem inteligenta.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Aham. Doar ca ele o spun la plesneala sa vada ce raspundem, iar noi o luam de buna si ne dam de gol laughing... uneoriwinking

| soupflood123 a răspuns:

Intuitia implica inteligenta, dar nu implica neaparat inteligenta ta proprie.

| justitiarul a răspuns (pentru soupflood123):

Dar a cui? Daca intuitia e a ta,inteligenta a cui e?
Actionezi de exemplu intr-o situatie extrema, conform intuitiei! Multi dintre noi am spus ca intuitia implica si inteligenta.
Daca intuitia de a actiona favorabil a fost a ta, inteligenta a cui e? raised eyebrows

| soupflood123 a răspuns (pentru justitiarul):

Oamenii mai comunica intre ei (si nu numai) si prin intermediul unor medii deocamdata neintelese de stiinta, nu crezi?

| sonny89 a răspuns:

Si deschiderea unei usi implica inteligenta.