| Vizitiul a întrebat:

Iti pierzi cumpatul, iti pierzi valoarea?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Un om cand isi pierde stapanirea de sine,scoate cuvinte care pot sa raneasca foarte tare, sau recurg la gesturi extreme, pot deveni violenti.Alcoolul face multe victime in randuri multor familii.Tot mai multe familii destramate, tot mai multi copii cu inimioarele zdrobite de durere.Alcoolul ca si drogurile au un efect negativ asupra creierului, omul isi pierde controlul, si face fapte reprobabile.De aceea este bine sa fim oameni calculati in orice situatie,sa judecam la rece, sa nu ne pierdem cumpatul, pierzandu-ne din demnitate.

| Flav a răspuns:

Ca tot vorbim de valoare, uite ce raspunsuri valoroase ai capatat: ''da'', ''nu cred''. laughing
Orice om isi pierde cumpatul, indiferent ca este o fire calma si echilibrata. Valoarea se observa prin felul in care se comporta atunci cand este nervos, prin reactiile lui, prin felul de-a judeca la cald unele situatii. Si totusi, cunosc persoane care sunt painea lui Dumnezeu, dar atunci cand se enerveaza, prefer sa nu fiu langa ei. Dar lucrul asta nu ma face sa-i privesc cu alti ochi, fiecare om cu slabiciunile sale.
p.s. - n-ai vrea sa ma vezi la un meci de fotbal.batting eyelashes

| Angel0 a răspuns:

Doar in momentele critice iti dai seama cine esti cu adevarat.Atunci poti sa-ti evaluezi "valoarea".

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Depinde cat de des iti pierzi cumpatul... zilnic, o data pe luna, din an in Pasti?
Eu daca imi mai pierd rabdarea si ma lasa nervii uneori, nu-i o tragedie! Se intampla si la case mai mari, asta-i sigur! Dar, daca sunt o mahalagioaica si ma enervez zilnic din orice rahat, ba mai mult, devin si agresiva, inseamna ca am o problema! Si indiferent cat de multe alte valori as avea, faptul ca ma pierd cu firea, le-ar acoperi!

| DianaScorpio a răspuns:

Depinde cum actioneaza si ce face atunci cand isi pierde cumpatul.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Îmi pierd capul.

| Malphas a răspuns:

Aiurea întrebare. Aproape că a trebuit să gândesc. Ce efect ai asupra meabatting eyelashes!
Apoi, cât timp stai la rece nu prea are ce să ţi se întâmple. Da' dacă totuşi se bagă vreun bulangiu în treburile tale, şi pierzi echilibrul psihic (şi aşa fragil, după vreo 2 beri), atunci să vezi Răpirea din Serai, dumnezei, cruci şi altare. Şi dacă o luăm logic, în ochii cui ţi-ai pierdut valoarea? În ochii ăluia de l-ai mântuit? Ăla nu o să mai zică nici pâs. Treaba naşpa e că îţi pierzi valoarea în ochii tăi. Pentru că ştii că eşti mai bun de atât. Că poţi mai mult. Deci, concluzia, nu mai pune întrebări de genu', că fac draq scurt-ciurcuit.

greece12
| greece12 a răspuns:

Mor de drag de intrebarile tale!
Grecii au pe-aici o vorba,oricata dreptate ai,daca te infurii,ti-o pierzi.
Nu uita ca la furie orice om lasa ratiunea deoparte si scoate micul animal care-i salasuieste pe-acolo prin subconstient,bine ascuns.
Valoarea,ramane, nu o poti pierde, dar ce dezamagire...

| PetreConstanta a răspuns:

Normal Desteptul cedeaza primul

| pwp a răspuns:

Sunt Salam si am valoaree rolling on the floor)

| LotusRadioactiv a răspuns:

Depinde in fata caror persoane actionezi in acest mod.
Cele care te cunosc iti apreciaza si valoarea, chiar daca apare un incident in care reactionat agresiv.
Insa, daca iti pierzi cumpatul, nu vei crea o impresie prea buna, deoarece devii ridicol.
Nu-ti vei pierde decat din valoarea morala, pentru ca, de cele mai multe ori, ii vei rani pe cei din jurul tau. Totusi, omul este supus greselii.

| Luori a răspuns:

Cu totii avem momente in care ne pierdem cumpatul, in care nu ne mai putem controla, eventual suferim de-un blocaj emotional. Problema este atunci cand este intalnita de prea multe ori, dar si de cum este manipulata de partea din nou care inca mai are controlul. Important este catre cine sau ce indreptam furia/mania/dispretul si/sau celelalte emotii care ne cuprind si cum le rezolvam, ce metoda aplicam pentru a scapa de ele cat mai repede si sanatos.
"Momentele" sa nu devina "obiceiuri", caci atunci iti pierzi valoarea, si partea aceasta " intunecata" prinde radacini in comportamentul tau.

| Whiff a răspuns:

Cumpatul il pierzi de multe ori, dar reusesti sa revii "cu picioarele pe pamant". Valoarea o pierzi rar, dar si atunci cand se intampla, cu greu reconstruiesti totul...

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Intr-un fel, da.Este momentul in care lasi sa se vada prea mult.

| EllaEllii a răspuns:

Daca iti pierzi cumpatul asta nu inseamna ca iti pierzi valoarea.Persoanele care nu te cunosc foarte bine isi vor crea o parere diferita decat cea a prietenilor tai.Prietenii tai stiu cum esti cu adevarat.
Trebuie sa ai incredere tot timpul in tine.
Succes!

| Scherimuvi a răspuns:

Depinde daca te enervezi tare bineinteles ca iti pierzi Valoarea

| Andrewz a răspuns:

Da

| eDDy a răspuns:

Nu, daca iti pierzi cumpatu persoana care te-a inervat isi pierde dintii. Fiecare pierde ceva, tu cumpat el dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pierd inamicii. Imi place... Sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@greece12, unde-i animalu' din tine? Pe-al meu il tin legat de piciorul canapelei, fara botnita (animalu', nu canapeaua)winking

| kristiMan a răspuns:

Nu cred