| 4b a întrebat:

Joaca omul zaruri cu Universul?big grin

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Joaca mai multe jocuri big grin

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Universul joaca cu omul.Arunca numai sase sase iar omul nu face decit sa urle;-Ai trisaaattt, aiii trrriiissaaat.

| Dumnezău a răspuns:

Invers.Iar omul joaca postura de musca beata, ca pana si pozitia de pion e prea mare pentru el, intr-un mecanism atat de complex si inaccesbil pentru dejucare lui.Agasant e faptul ca omul, in superioritatea lui inchipuita, de taranus ajuns in sfere la oras, crede ca e centrul Universului si poate restabili ordinea, fara sa sufere consecintele in jocul asta cu zaruri.

| shadovv a răspuns:

Se joaca dar nu cu zaruri.

| Andrei7520152 a răspuns:

Nuuuu. sper sa nu, dar depinde cum o iei. omul descopera putin cate putin despre natura universului, apoi o exploateaza in folosul propriu unde poate.

| Dreamer a răspuns:

Vrei sa subliniezi faptul ca ar trebui sa fim mai precauti?! ...sa nu dea vreun 6-6?big grin
Eu cred ca procedam bine si suntem pe drumul cel bun spre era cunoasterii, pana la urma noi suntem esenta Universului (cunoscut) asa ca nu avem de ce sa ne fie teama.

| sabin89 a răspuns:

N-au cum. Universul nu are mana sa apuce zarurile.

| ThePoet a răspuns:

Pai de ce sa nu joace? Si crede-ma ca omul e si foarte bulanos si ii mai da cate o pereche de sesari la univers de-l depreseaza de tot.

| pyma a răspuns:

Ei joacă... Universul joacă darts cu omul.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Poate invers.
Universul jaoca zaruri cu omul.
Singurul dezavantaj e ca Universul stie cum, cand si ce trebuie sa dea ca sa castige.

De ce sa ma intind pe mai multe randuri cand intreaga noasta existenta si viata e un continuu joc de noroc.

| doctorandus a răspuns:

Conform interpretarii multor lumi a mecanicii cuantice, cand un om ia o decizie alegand dintre mai multe optiuni, el scindeaza universul in mai multe universuri alternative. Cum zicea la Discovery, ar putea exista lumi similare cu a noastra, in care atentatele de la 11 septembrie au fost comise de fundamentalisti crestini sau in care planurile teroristilor au fost dejucate, iar turnurile gemene nu s-au prabusit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicidecum,doar incearca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cand atunci este invitat de catre univers pentru ai mai da cate-o lectie de viata, trebuie tinut cont ca Universalul da numai zaruri mari asa ca trebuie sa avem girja si sa fim lucizi la ce punem in joc