| Cynthia20 a întrebat:

De unde a aparut acel citat atribuit lui Einstein:
Dumnezeu nu joaca zaruri?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

A aparut din punctele de vedere diferite ale lui Einstein si Bohr, asupra esentei realitatii, a ideii destul de nelinistitoare ca traim intr-un univers nedeterminist.
De aici s-a nascut paradoxul Einstein-Podolsky-Rosen, iar intre Interpretarea Copenhaga a lui Bohr si Paradoxul E.P.R., "arbitru" a fost Inegalitatea lui Bell, o ecuatie atat de complicata (care a si invalidat teoria variabilelor ascunse) incat chiar nu are sens sa o explic pe TPU.
Pe foarte scurt, trebuie sa intelegi ca punctul de vedere al lui Bohr explicat simplu era ca odata aruncate zarurile, acestea au TOATE valorile, in acelasi timp...cat timp se afla in aer. Sunt nedeterminate.
Daca inlocuiesti zarurile cu atomi si electroni, iti dai seama in ce situatie s-a aflat Einstein, care a afirmat atunci ca "Dumnezeu nu joaca zaruri", si a contraatacat cu Inseparabilitatea Cuantica...si etc.

2 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns:

Era un argument între el și Bohr despre Mecanica Cuantică, practic criticând ideea că anumite evenimente fizice ar fi oarecum aleatorii.

Afirmația este una deloc religioasă, dar Einsein nu era ateist or creștin, avea o credință într-un Dumnezeu similar cu cel a lui Spinoza.(judecând după categoria întrebării presupun că te întrebi de religia lui Einstein)