| Thunder a întrebat:

De ce a trebuit sa-l trimita Dumnezeu pe Iisus pe pamant pentru a fi torturat si omorat, doar pentru a ierta niste pacate? Chiar era nevoie sa chinuie o fiinta umana, nu putea sa ierte pacatele pur si simplu?

Răspuns Câştigător
| GyeBaek a răspuns:

Ca sa ne dovedeasca iubirea lui fata de noi.

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai daca nu era si povestile astea noi de ce mai discutam acum.

| Hombre a răspuns:

Daca nu era Isus!? Stai linistit isi gasea alt VIP nu ramaneau ei incurcati.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ancutsa410: thunder91 exact la asta incită. La gândire logică şi la gândire critică, aspecte la care tu ai carenţe majore.
Şi-n plus, dacă ne scrii "gandesty logik", vrei după aia să fii şi luată-n serios?laughing
"Luată-n", poate, dar nu în serioshappy.

| mihaibrasov a răspuns:

E vorba de un exemplu. Si ce exemplu poti da mai bine, dacat daca il pui pe insusi fiul lui Dumnezeu intr-un om pentru ca el sa patimeasca?

| DorelSudoru a răspuns:

laughingA vrut sa ne faca o vizitalaughing. Daca d-zeu era el "atotputernic" putea sa iere pacatele si fara sa-l trimita pe fisu sa fir torturat si omoratlaughingNu vis se pare ciudat sacrificiile pentru zei sunt de condamnat dar totusii d-zeu la trimis pe fiul saulaughing

| NickiMinaj a răspuns:

Voi chiar credeati ca vogue stabileste trendurile? before vogue there was The Allmighty.

| Thunder explică:

@ancutsa410. ALOOOO! Cum sa apreciez uciderea unui om?
@Catalin. Doamne-doamne e omnipotent, deci nu avea cum sa fie ocupat.
@Punishment. Pai si bine ca e nevoie de drama. Cat mai multa violenta ca sa stie omul de frica.
@Lovepoison. Probabil ca Dumnezeul atotstiutor nici nu si-a dat seama ce o sa se intample. Cumva a avut atunci un moment de slabiciune in gandire. Probabil ca voia sa ne ierte cat mai repede si a omis faptul ca un om ar putea fi ucis.
@kongeriket. Imi umblam deja in soft ca sa "ga-ndesk m-ai logi-cka"
@lomna2011. Prin crima?
@MrSmith. Pro Tv-ul a avut de unde sa se inspire. Daca o carte sfanta contine multa violenta, de ce nu ar fi si un post tv la fel?

| Thunder explică:

@laurentiu. O sa pun intrebari pana o sa iti stergi contul de pe TPU. Ce zici? Care renunta primul? N-am inteles raspunsul tau. Inteligenta ta ma depaseste. Eu sunt un om pasnic, nu accept varsare de sange.

| Thunder explică:

Q.E.D."faptul pentru care o sa iti petreci o vesnicie in iad pe mine cel putin nici nu ma mai face sa ma gandesc la lumea aceasta stind si fiind constient ca am putin timp pe pamant foarte putini ani de trait pe langa o vesnicie!"
Deci tu crezi de frica. Uite eu imi traiesc viata cu gandul ca asta e singura viata pe care o am.
"aici daca ai avea inteleptiune ai intelege profunzimea lucrurilor pe care le-am spus! dar pacatul a acoperit inima!"
Ce intelepciune ma? Care pacat ma? Intelepciunea ta e ca te c*** pe tine de frica cand auzi de faptul ca o sa stai o vesnicie in iad daca nu slujesti un zeu. Faci totul de frica, nu ca asa iti dicteaza constiinta. Aici suntem foarte diferiti. Exemplul cu copilul e irelevant, cum sa nu inceapa sa creada acel copil in povesti, cand il ameninti cu pedepse imaginare.

Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu a răspuns:

Iar tu cu intrebarile tale straight face pana cand?no talking
bai omule Dumnezeu ierta pacatele si inainte cand nu a fost trimis pe Isus Cristos,da le ierta asa cum spui tu pur si simplu,si acum iarta pur si simplu,dar pentru om nu e de ajuns sa aiba pacatele odata iertate fiindca el tot va pacatui si nu va ajunge in rai!
Dumnezeu a trimis pe Isus Cristos nu numai pentru pacate sa ajungem acolo unde noi nu puteam sa ajungem in rai! (bine pentru cei care cred, iar cei care nu cred mania Lui ramane peste ei)
iar Biblia spune ca fara varsare de sange nu exista iertare, oameni de ce aduceai jertfe? si de ce varsau sangele lor? mda! ai inteles? cred ca nu!

| laurentiu a răspuns:

Thunder91
daca intr-adevar erai un om pasnic iti vedeai de treaba ta si nu te bagai acolo unde nu este indicat.
ceea ce tu nu intelegi este ca o persoana a suferit pentru fiecare om in parte si pentru tine(om pasnic) a suferit in locul tau fiindca locul fiecarui om pacatos care era acolo la moarte! dar daca il accepti pe El si crezi a suferit pentru tine atunci esti scapat!(credinta) iar daca esti necredincios rasplata tio iei vesnic in iad! faptul pentru care o sa iti petreci o vesnicie in iad pe mine cel putin nici nu ma mai face sa ma gandesc la lumea aceasta stind si fiind constient ca am putin timp pe pamant foarte putini ani de trait pe langa o vesnicie! aici daca ai avea inteleptiune ai intelege profunzimea lucrurilor pe care le-am spus! dar pacatul a acoperit inima!
si voi da un exemplu un copil de numai 10 ani cuminte, la auzirea cuvantului vesnicie a raspuns in urmatorul fel, 'numai spune fiindca ma sperie cuvantul acesta fiindca nu pot sa il inteleg! deci a cazut greu pentru el! am spus asta fiindca te face sa te gandesti unde iti vei pentrece vesnicia atunci cand vrei sa intelegi cuvantul!

| laurentiu a răspuns:

Orbule despre ce frica vorbesti? poate a celui care e constient ca se duce in iad!
Dumnezeu nu a ales frica ca modalitate de a ne atrage la El,si blandetea pana la un punct,dar daca ar folosi frica atunci toti oameni sar fi intors la El, a ingaduit ca fiecare om sa alega bine si raul dupa cum alege fiecare va avea urmari dupa alegere, din asta in lume e atata rataceala si oameni fara frica de Dumnezeu fiindca au majoritatea au ales raul sau indepedenta de sine!

| yoo23 a răspuns:

Si daca nu venea Iisus pe Pamant, chiar ca 95% din populatie era ateista.El a trimis pe fiul sau, ca sa ne faca sa credem in El. Daca nu aparea, ce argumente mai aveam noi?

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Nu.

1.Dumnezeu la trimis pe Iisus, ca oamenii sa stie ca Dumnezeu exista, ca ne vegheaza.

2.Sa rastignit suferind multa durere,ca sa ne arate cit de mult ne iubeste,si daca nu ar fi rastignit, toata lumea ar pieri, deoarece ar uita cine e Dumnezeu.

3.In a treia zi a inviat, si asa a aratat printr-o minune, ca El cu adevarat este Fiul Lui Dumnezeu.

4.Si apoi sa inaltat, nu e acesta o minune? si de aici iar stim ca Iisus ne vede, si este cu noi.

The End!)))

| deeeeeebora a răspuns:

La inceput Dumnezeu a vrut ca oamenii sa traiasca frumos sub dragostea si protectia Lui, El i-a dat si sfaturi:sa nu mancati fructul oprit"! caci aceea reprezenta moartea
Dumnezeu nu obliga pe toti oamenii sa-L alega pe El, iar rastignirea Lui Isus pe cruce a fost un dar pentru oamenii de pe pamant
darul acesta se poate si refuza si primi.
Dumnezeu a fost drept:a spus ca plata pacatului este moartea
depinde a cui moarte...

| Lovepoison a răspuns:

Toate faptele astea s-au intamplat cu foarte mult timp in urma, si nimeni nu poate schimba trecutul, dar e gresit sa spui ca Dumnezeu L-a trimis pe Iisus ca sa fie omorat, L-a trimis ca sa-i invete pe oameni despre Dumnezeu si despre credinta. Dumnezeu Il iubeste pe fiul Sau, nu L-ar fi trimis niciodata la moarte!

| Tania a răspuns:

Pai asta este foarte posibil sa fie inventia oamenilor si credinta fiind o mare farsa a omenirii(este buna ca asa nu se omoara toti intre ei mai stie de frica),dar gandeste-te si tu ca Dumnezeu nu e cel mai bun si iertator etc.
Oamenii trebuie sa dea vina pe cineva cand se intampla ceva rau:„asa a vrut Domu ce sa faci?"
Dupa ideea ta chiar se poate da seama ca e posibil sa nu existe si multe altele.
Iar daca era bun si etc,etc, nu mai ingaduia atatea razboaie, culmea si in numele credintei adica sa murim pentru ellaughing

| Tania a răspuns:

Hmm pai lovepoison sa stii ca daca se zice ca Dumnzeu le stie pe toate nu avea cum sa nu stie ce avea sa se intample cu fiul lui.

| Tania a răspuns:

Eeee Laurentiu, raul in lume a existat din totdeauna

| Tania a răspuns:

Si simple, eu cred ca Dumnezeu e misoginlaughingnu i-au placut deloc femeile ca cica Eva de vina ca a mancat fructul oprit...

| Tania a răspuns:

Ce subiect sensibil este atunci cand vine vorba de credinta. Oamenii se agita, enerveza si revolta cand vine vorba de Dumnezeu, cred ca de aia erau persecutati crestinii...
...sa mai vina si acum un Iisus si in timpurile noastre ca sa vedem si noi laughinglol
Pana cand si in credinta noastra cand o persoana zice ca vb cu Domnul este considerata nebuna.

| Punishment a răspuns:

Fara drama? nu avea acelasi impact. Desi e posibil ce zici asta presupunand ca Dumnezeu poate face ce doreste fara consecinte, ceea ce nu e sigur...

| saymoon a răspuns:

Iisus nu este si nu a fost o fiinta umana ca noi toti, El a fost trimis pe Pamant intruchipat in om si nu era vorba doar de niste pacate ci de viata vesnica petrecuta in Rai a oamenilor buni, pentru ca zice in Biblie ca inainte ca Iisus sa vina pe Pamant, oamenii care mureau, indiferent ca erau buni sau rai, printre care si Adam si Eva erau in Iad, dar dupa invierea lui Iisus acestia au fost scosi din focul vesnic din Iad.
Dumnezeu si a sacrificat propriul Fiu, acceptand ca acesta sa fie torturat si rasticnit pe cruce alaturi de talhari, tocmai pentru noi, pentru ca ne iubeste atat de mult si nu si doreste ca Creatia lui : Omul sa fie chinuit in focurile iadului.
Nu stiu daca era nevoie sa fie chinuit, tot ce i de la Dumnezeu are un rost si un scop.Totul.

| ancutsa410 a răspuns:

Si cine credea? mai aprecia cineva sacrificiul acela? nici asa nu apreciaza nimenioh go on ma rog.incearca sa gandesty logikhappy

| Catalin_3561 a răspuns:

Neah,, lo trimis cine stie de plictiseala ori era prea ocupat sa se ocupe el de noiwinking

| danny_1954 a răspuns:

Bah chiar imi pare rau pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact din aceleasi cauze nedeslusite in care trimite pe altii sa manince rahat despre orice religii sau culte.