| Vizitiul a întrebat:

Lasand la o parte drepturile si obligatiile omului vehiculate prin societate, chestiuni de care toti sau aproape toti sunt constienti, ganditi-va putin la ce drepturi si obligatii aveti sau ar trebui sa aveti voi personal. Ce drepturi crezi ca ai? Ce drepturi crezi ca ar fi normal sa ai? Ce obligatii ai? Ce obligatii crezi ca ar trebui sa ai? Crezi ca drepturile si obligatiile tale trebuie sa fie in concordanta cu cele ale semenilor tai? Vreau sa va debarasati de tot ceea ce inseamna "legi scrise" sau "teorii contemporane" si apoi sa raspundeti. Fiecare trebuie sa aiba un considerent in acest caz. Mersi!

18 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

Ma, nu merita sa-i omori pentru ca nu merita o slujba religioasa si o inmormantare. La ce dracu sa apara minusuri in fonduri pentru tigani? Mai bine-i sterilizam si pe urma ii ignoram.laughing. Ignorarea noastra le va starpi rasa...in timp.

| Vizitiul explică:

Eu sap groapa. Tu oxigeneaza-i cerebral!

| shadovv a răspuns:

Toata lumea are dreptul la orice. Asta inseamna libertate. Legile fizicii sunt singurele care ne limiteaza. Obligatii? De asemenea, nu esti obligat la nimic. Suntem total liberi... ca esti bagat la inchisoare daca faci anumite lucruri, asta e alceva.

Dar ca niste "legi" ce trebuiesc aplicate si respectate as recomanda pe cele ale bunului simt. Pe cele nescrise. Pe acelea de le inveti in primii 7 ani din viata. Dupa mine, lipsa bunului simt transcede in timp spre crima!

| adyth a răspuns (pentru shadovv):

Nu doar lipsa bunului simt, lipsa educatiei, socializarii si prezenta unui mediu inconjurator precar.

| Woodenpints91 a răspuns:

Drepturi am destule.
Obligaţii nu. Obligaţiile pentru mine sunt doar necesităţi.

| Vizitiul explică (pentru Woodenpints91):

Drepturi ai destule? Daca-s atat de multe poti enumera cateva? Te rog fain. Pentru tine obligatii=necesitati; necesitati=obligatii...tot pentru tine?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Vizitiul):

Hai să-ţi spun cum stă treaba în cazul meu. Da,drepturi am destule... dreptul la libertate, la cultură, dreptul de a nu vedea ţigani pe stradă care trec prin faţa mea...etc.
Obligaţii nu am,am doar necesităţi. Dacă am nevoie de ceva, fac rost. Dacă nu reuşesc, asta este. Trec la alte treburi.

| Vizitiul explică (pentru Woodenpints91):

La faza cu tiganii...cred ca-i mai mult o obligatie decat un drept laughing. Adica, toti oamenii au dreptul la libertate, iar strada reprezinta o artera a libertatii. Eu cred ca, daca ti-ai scoate tiganii din minte, nu i-ai mai observa pe strada.laughing

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Vizitiul):

Când îi văd cum îmi întind mâna să le dau un ban,nu mă pot abţine.
De fapt, asta este şi problema cu ţiganii. Că toţi încearcă să-i ignore, dar nimeni nu face nimic împotriva lor.

| Vizitiul explică (pentru Woodenpints91):

Cred ca ignorandu-i cu adevarat, chiar faci ceva; ii descurajezi sa mai revina in strada. Si nu asta ar fi problema, ca revin sau nu. Problema e la nivelul omului care vede problema; ar trebui sa inchida ochii si sa privesca cu ajutorul mintii. Nu stiu cum sunt altii, dar eu asa procedez.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Vizitiul):

Dacă îi ignori,ei cred că nu te deranjează ceea ce fac, şi continuă. Cel mai bine e să-i ignori cu o gaură între ochi, prin care să le priveşti ceafa lată.

| Vizitiul explică (pentru Woodenpints91):

Ei na...si daca ar fi constienti de faptul ca prezenta lor in strada deranjeaza, crezi ca s-ar retrage? Tiganul e tigan pentru a fi tigan solitar in imbulzeala.winking

| Hombre a răspuns (pentru Vizitiul):

Ai inceput cu "toti oameni au dreptul la libertate" inclusiv tiganii si ai sfarsit in 'E sap groapa" tot pentru tigani. Hotarestete.

| Vizitiul explică (pentru Hombre):

Libertatea gunoaielor e in cosul de gunoi.

| Hombre a răspuns (pentru Vizitiul):

Asa spune, direct si la obiect ce o zmotocesti atata. Subscriu.

| adyth a răspuns:

Stii ce mi se pare ciudat? Vorbesti de legi nescrise, de educatie si bun simt, dar cand vine vorba de tigani sunt gunoaie. Cum vine asta?
Stiu ca tiganii nu sunt tocmai varful societatii... e foarte usor sa ceri si ai pretentia sa ti se faca, dar sa schimbi un intreg "popor" nu prea merge asa batand din palme. Si sigur ca da, nu trebuie sa generalizam. Asa bine exista si foarte multe persoane din familii de romani care sunt mai ceva ca tiganii, precum si tigani care si-au depasit conditia. La ei sunt foarte multe constrangeri, bazate mai mult pe traditie, indoctrinarea nu o scoti din cap usor omului. De aceea multe aspecte ale vietii lor nu se vor schimba prea curand. Si ei, spre deosebire de noi, restul, sunt uniti happy si incapatanati. Pentru ei nu exista alte legi decat ale lor. Sunt liberi, si-si asuma libertatea cu orice pret. Nu au obligatii daca nu vor, si au toate drepturile pe care le considera cuvenite. Uite-aici exemplu de libertate deplina laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am toate drepturile!
Este normal sa le am pe toate!
Obligatiile mi le fac de buna voie!
Nu exista obligatii pe care "ar trebui sa le am"!
Ma doare-n cot de drepturile si obligatiile celorlalti!
NOTA: Chiar ma doare-n cot!
P.P. Am transpirat. Mai desfac o bere...