| iKronstadt a întrebat:

Luându-mă după scrierile istorice, toți marii întemeietori de imperii au fost niște criminali. Și totuși, li s-au făcut statui, li s-au dedicat milioane de tone de cărți, și sunt lăudați prin școli, fiind dați exemple de inteligență / vitejie / blablabla. De ce nu are parte de asemenea laude și Hitler? Că doar n-o fi Adolf mai nemernic decât Napoleon, sau Elisabeta 1 a Angliei. Să nu mai spun de regele Ferdinand al Spaniei (cu Isabela lui cu tot), sau de Alexandru cel Mare și preamăritul Cezar. Toți au fost niște criminali, dar lumea îi iubește. Cum vine asta?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In fata mortii toti suntem egali!

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Ema... ți-aș spune câteva, d-alea lumeștiwinking Ce întreb eu, și ce răspunzi tu.
P.P. Sigur nu erai tu, tipa aia care se holba la mine din mașină, la bariera dintre Cristian și Râșnov? big grin

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Credeam ca intelegi ce doresc sa exprim in minim de cuvinte.
Nu toti ii apreciaza, gloria lumii trece, insa faptele raman. De aceea estec important modul in care iti traiesti viata, ce mireasma lasi in urma ta!
-Nu stiu, a trecut mult timp de atunci! Tu erai, tipul acela cu barba si cu sapca?! happy

| harciog a răspuns:

Istoria este facuta intodeauna de invingatori.De aia.

| Dumnezău a răspuns:

In primul rand, Hitler omora evrei.Si,mno,e nasoleanu sa omori evrei, coae.Ca nu e ca si cum de prin 1300-1400 erau banati in Europa si nu puteau decat sa aiba caracter mercantil, fiind mereu plasati la periferiile oraselor, de parca nu erau antisemiti europenii si, ocazional, unii lideri si atunci.Moda cu statuile s-a pierdut de ceva timp.Nici Napoleon n-are foarte multe statui, mai erau cateva rasfirate de-ale lui Lenin si Stalin, da' au disparut si acelea dupa '90.Napoleon,tin sa te corectez, nu prea e laudat.Hitler primeste doar termeni gen "cruzime","genocid","intunecime a mintii"(da,am vazut intr-o carte termenul atribuiut austriacului),in rest,de amandoi se spune ca erau mandri mana peste masura,incoronarea lui Napoleon e pusa in analogie cu episodul cand Hindenburg il face cancelar pe Hitler,unele carti il considera pe Napoleon putintel debil, per total, nu prea e laudat.

Cei ce i-ai pomenit tu, au ucis multi soldati si nevinovati, deopotriva, ca sa-si extinda teritoriile si pentru a-si face tarile bogate.Hitler,cel putin asa ni se spune,a omorat ovrei, tigani, homosexuali si pe oricine i se impotrivea, ca asa i se scula lui, ca s-o dam pe aia romaneasca. Evreii nu erau un impediment ce trebuia imperios eliminat, dar se spune ca a curatat vreo 9 milioane, alaturi de regimurile europene loiale lui.Vezi,aici e diferenta. Unii au cotropit si parjolit pentru tarile lor, Hitler a facut astea pentru amorul propriu, ca sa-si satisfaca o dorinta.Bine,si cei mentionati de tine,cotropeau si aserveau tot pentru a-si satisface niste pofte de marire si incrustare in istorie.

Oricum,treaba cu vitejia e cretina din start.A zis Napoleon odata: "Soldatii sunt cei ce lupta, dar generalii iau tot meritul". Asta cu "lumea ii iubeste" e suprageneralizare, rusi, englezi si nemti il urasc pe Napoleon, sunt si foarte multi francezi ce il urasc pe Napoleon, pentru ca se comporta ca un lider despotic.Nici n-avea cum altfel.Depinde si de justificarile acelui criminal.Hitler si Stalin nu au nicio justificare, cel putin al doilea a fost un taran cretin care lua bataie cu furca de la ta-su, cat inca era Georgia si avea numele de nastere, georgian.Hitler ar putea avea o scuza, insa a omorat evreii din partea gresita a lumii; in SUA era de el si planurile sale antisemite.

| sabin89 a răspuns:

Nu cerceta aceste legi...Ai dreptate, sunt toti niste criminali (i-ai uitat pe Hanibal, pe Scipio...). Totusi, comparatia cu Hitler nu prea merge. Asta a chinuit si a exterminat oameni, ceea ce Alexandru cel Mare sau Cyrus (ca sa dau numai doua exemple) nu au facut.
Dar de cei care au omorat in zilele noastre mii de talibani sau de irakieni ce zici? (sau de egipteni, sau de libieni, sau, de ce nu...de romani?).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am uitat in groapa si am vazut oase goale.si am spus; care e imparatul si care e ostasul, care e stapanul si care e robul? cine cauta slava lumii acesteia va pierde pe cea vesnica.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu puteai ma titirisca sa spui si tu o vorba doar din glava ta fara sa faci o extractie de slava biblica.

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Te-ai uitat cu ochii închisi! Dă-te jos de pe schiuri, bea un vin fiert, apoi stai și cugetă. Dar, fă-o încet! Întâi mestecă, abia apoi înghitewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hitler a trait mai recent si atrocitatile lui sint mai vii in mintea oamenilor, mai ales ca au fost si filmate. In rest, cum era voba aia? "Daca omori citiva oameni, esti criminal. Daca omori sute de mii, esti cuceritor". In cele din urma insa, totul depinde de istorici si in ce lumina te pun eiwinking Oamenii uita ca razboaiele sint pornite din lacomie si dorinta de cucerire, de a stapini cit mai mult. Crimele, violurile si jafurile sint uitate, in final se priveste per ansamblu. Imperiul Roman a fost o civilizatie cit se poate de avansata si doar asta se aminteste. I-a mai civilizat pe unii-altii, dar s-a uitat sa se aminteasca si ca i-a facut pe altii civilizati sa para barbari si i-a sters de pe fata pamintului (recte Celtii pe care i-a ras). Imperiul la care visa Hitler n-a dainuit cum si-a dorit, a pierit din fasa, altfel probabil ca era si asta prezentat intr-o lumina favorabila si nu se mai vorbea nimic despre fabricile lui de killerit oameni pe banda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne place sa ne faca viata amara, mama lor de baieti rai laughing)