| redred1 a întrebat:

Luna este de 400 ori mai departe si de 400 de ori mai mica decat soarele, din cauza asta in timpul eclipsei par ca au aceeasi dimensiune.
Vedem o singura parte a lunii mereu deoarece luna se invarte in jurul axei sale cu aceeasi viteza cu care luna se invarte in jurul pamantului.
Pamantul se invarte in jurul axei lui cu 1, 670 km/h, se invarte in jurul soarelui cu 107, 000 km/h, sistemul solar se deplaseaza cu 720, 000 km/h si noi nu simtem nimic. Cum de steaua polara a ramas nemiscata la fel si stelele de pe cer? (dar asta e alta intrebare).
Vedem cratele de pe luna dar nu vedem nici un satelit din cei 4987 care orbiteaza pamantul?
Statia spatiala internationala, o constructie atat de importanta si de unica si nu avem nici o filmare cu construirea acesteia. Si cum putea ea oare sa fie construita intr-un mediu in continua miscare? (dar asta e alta intrebare).
Cum se face ca sunt atatea filmari pe internet pe care multi le ignora, unde in mod concret ceva nu este in regula, se vede clar ca sunt editari grafice (gen cabluri cu care sunt suspendati "astronautii). De ce nu trimit animale de companie pe statia internationala? (dar asta e alta intrebare).
Nu mai zic de gravitatie care nu are nici un sens. Poate sa tina un tanc de cateva tone la nivelul solului dar nu poate sa tina o pasare sau un fluture sau un balon cu heliu? Nu de fapt este vorba de densitate si flotabilitate? (dar asta e alta intrebare).
Putem sa dam zoom pe luna si sa ii vedem craterele cu o amarata de camera video, am trimis roboti pe luna si nu am putut monta o camera video si sa transmita live pamantul? Sa dea zoom in timp real (teoretic ar trebui ca zoom-ul spre pamant sa fie mult mai puternic deoarece pamantul este mult mai mare) si am vedea si noi in timp real cum avioanele zboara invers spre exemplu.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Agenia Spatială Americană a pierdut imaginile originale filmate în 20 iulie 1969.
Au fost furati chiar si bolovanii adusi de pe luna.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum de steaua polara a ramas nemiscata la fei si stele de pe cer?
Stelele de pe cer nu rămân în aceeași poziție. Astronomii văd deplasările lor. Nu mă refer la deplasarea nocturnă a stelelor datorită rotației pământului.
=====
Vedem cratele de pe luna dar nu vedem nici un satelit din cei 4987 care orbiteaza pamantul?
Deplasările unor sateliți se văd cu ochiul liber, dar nu numai de acum ci de când s-au lansat primii sateliți artificiali.
=====
Statia spatiala internationala, o constructie atat de importanta si de unica si nu avem nici o filmare cu construirea acesteia. Si cum putea ea oare sa fie construita intr-un mediu in continua miscare? (dar asta e alta intrebare).
Mediul acela nu este în continuă mișcare cum susții dta.
Ea este construită din module care se asamblează între ele ca un joc lego.
=====
dar nu poate sa tina o pasare sau un fluture sau un balon cu heliu? (gravitația)
Păi tocmai că le ține. Dacă nu ai habar de fenomen, dacă ai trecut prin școală ca rața prin apă fără să-ți uzi penele, doar așa poți să faci asemenea afirmații
=====
De ce nu trimit animale de companie pe statia internationala?
Trimiterea fiecărui kg pe orbită costă enorm. Întrebare pusă aiurea.
=====
Trăiești normal într-o lume normală sau ai cumva probleme?
Te putem ajuta și altfel?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Du-te fa seppuku intr-un canal.