| AndriciTpu a întrebat:

M-a framanta o intrebare. Inca nu am invatat la scoala, si pe internet nu am gasit :
Ce forta invarte pamantul de atatea milioane de ani, cu aceeasi viteza, in jurul axei sale si in jurul soarelui? Are cineva o explicatie...
Funda.

3 răspunsuri:
| ImiUrascViata a răspuns:

E simplu lor tongue este forta gravitationala desigur.
Imagineaza-ti spatiul ca pe o patura tinuta de toate capetele iar in centru se afla o minge mare(soarele) in jurul careia se invart alte corpuri mai mici (Pamantul si alte planete). Iar explicatia pentru care se invarte neincetat este deoarece nu exista forta de frecare in spatiu deoarece este vid tongue. Chiar si Issacc Newton spunea ca daca pe Pamant nu era aer atunci cand arunci o minge in sus s-ar misca cu o viteza constanta depinzand de masa acesteia si viteza cu care a fost actionata tongue. Concluzie forta gravitationala si lipsa fortei de frecare a cauzat aceasta rotatie de revolutie (in jurul soarelui ) iar cea in jurul axei proprii este cauzata de lichidul din interiorul Pamantului (magma care este agitata de la miscarea in jurul soarelui daca tin bine minte tongue). Funda?

| cotan a răspuns:

E simplu. Oricum e bine ca te pasioneaza asa ceva... poti sa continui cu studiu.dar sa revin eu cred convis ca numai Dumnezeu ar putea face asa ceva... adica Dumnezeu cu puterea lui face ca pamantul sa se invarta in jurul axei de atatia ani.

| AndriciTpu explică (pentru cotan):

Asa m-am gandit si eu.