Anna
| Anna a întrebat:

Mai exista minuni?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Eram suparata foc pentru ca mama nu imi dadea bani sa merg in excursie la manastiri. Am luat-o frumusel de acasa cu un rucsac cu haine, periuta de dinti si un sapun si m-am indreptat pe jos spre casa colegei si prietenei mele Gilda. Incepusem sa plang pe strada, de fapt imi plangeam soarta si exageram, asa cum o fac toate adolescentele. Din spatele meu am auzit pasi...cineva ma urmareste, mi-am zis eu. Am incetinit pasul si barbatul respectiv m-a depasit, s-a uitat o data in spate si s-a oprit la o ghereta. Eu am mers repejor, inima imi batea cu putere. Ma gandeam ca asta mai imi lipseste, sa ma si violeze careva sa fie meniul complet. Cand am crezut ca am scapat de belea, iar pasi in spatele meu... vaiii, nu va imaginati ce sudori m-au trecut! In schimb, barbatul acela mi-a intins un trandafir... am ramas socata. Aratam groaznic! plansa toata, un par de tot praful si el imi intindea o floare. Nu mi-a zis nimic, am luat-o si el a plecat fara sa imi ceara nimic in schimb. Am vrut sa alerg la el sa ii spun multumesc dar... se pierduse prin multime.
Pentru mine a fost o minune, un inger de la Dzeu coborat pe pamant, care sa imi spuna ca sunt iubita de EL... nu mai are rost sa va spun cat de fericita am fost si ca am zambit toata ziua, nu?

30 răspunsuri:
Anna
| Anna explică:

Sa incercam sa nu mai raspundem asa superficial, la modul general. mi-ar placea sa aud exemple concretehappy

Anna
| Anna explică:

Nu am cerut defintii. Mi-e foarte la indemna sa consult dex-ul.Am cerut exemple pentru ca imi place sa vad cum si in ce fel gandesc oamenii.Si da, iti pot da cateva exemple. Faptul ca traiesc, ca am sanatate, ca ma pot bucura de viata, sunt lucruri mici, pe care nu le apreciem.Eu le consider minuni.Si lista poate continua.
P. S: Daca nu ai un raspuns constructiv, atunci te rog sa te abtii.

Anna
| Anna explică:

Ada, si eu am niste prieteni care au avut acceasi problema.Desi medicii le-au spus clar ca ea nu poate avea copiii niciodata, in urmatoarea luna a ramas insarcinata.Asta a fost cu adevarat o minunehappy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primavara aste e o minune pentru mine: soarele, mirosul de pamant reavan, verdeturile din piata.
Daca ma intrebi de alte minuni gen vindecari miraculoase, salvari in extremis, n-am vazut cu ochii mei nici una care sa ma convinga, dar inca cred in ele.
Singura minune adevarata pe care am vazuta e un copil nou-nascut. E atat de perfect ca numai o minune Dumnezeiasca l-a putut plamadi.
Scuze daca nu am fost constructiva, am simtit nevoia sa raspuns fiindca mi-a placut intrebarea.

eileen
| eileen a răspuns:

Eram suparata foc pt ca mama nu imi dadea bani sa merg in excursie la manastiri. Am luat-o frumusel de acasa cu un rucsac cu haine, periuta de dinti si un sapun si m-am indreptat pe jos spre casa colegei si prietenei mele Gilda. Incepusem sa plang pe strada, de fapt imi plangeam soarta si exageram, asa cum o fac toate adolescentele. Din spatele meu am auzit pasi...cineva ma urmareste, mi-am zis eu. Am incetinit pasul si barbatul respectiv m-a depasit, s-a uitat o data in spate si s-a oprit la o ghereta. Eu am mers repejor, inima imi batea cu putere. Ma gandeam ca asta mai imi lipseste, sa ma si violeze careva sa fie meniul complet. Cand am crezut ca am scapat de belea, iar pasi in spatele meu... vaiii, nu va imaginati ce sudori m-au trecut! In schimb, barbatul acela mi-a intins un trandafir... am ramas socata. Aratam groaznic!! plansa toata, un par de tot praful si el imi intindea o floare. Nu mi-a zis nimic, am luat-o si el a plecat fara sa imi ceara nimic in schimb. Am vrut sa alerg la el sa ii spun multumesc dar... se pierduse prin multime.
Pentru mine a fost o minune, un inger de la Dzeu coborat pe pamant, care sa imi spuna ca sunt iubita de EL... nu mai are rost sa va spun cat de fericita am fost si ca am zambit toata ziua, nu?

Bula
| Bula a răspuns:

DA!
Este o minune si ca niste tineri entuziasmati DIN ROMANIA au facut asemenea site-uri GRATUITE, folositoare pentru tot romanul: TPU.ro, gustos.ro etc.
Bravo lor!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Atunci cand ti se pare ca totul se naruie sub pasii tai, cand nu mai ai nici macar speranta, cand te simti singur si deznadajduit...si in clipa urmatoare cineva iti intinde o mana si-ti ofera dragostea si prietenia neconditionat...sigur este o minune... ea vine de la El... un Tata iubitor care nu te lasa sa suferi, aducandu-ti alinare in momente de cumpana si suferinta...Cati copii bolnavi grav, fara speranta de supravietuire, cu trupurile schilodite de boala si cu durerea de a nu se mai juca... sunt ajutati spre vindecare, prin dragostea si empatia oamenilor...prin multa daruire si sacrificiu...toate acestea sunt minuni pe care oamenii de langa noi le fac... pentru care le multumim.

| mariusres a răspuns:

Anna draga, spune-ne ce intelegi prin minune si da-ne niste exemple. nu mai pune intrebari asa generaliste.
eu de exemplu pri minune inteleg un ratat care reuseste sa termine medicina, un habotnic religios crede ca imagine lui isus intr-un cartof e o minune.
defineste conceptul si pe urma discutam.

| mariusres a răspuns:

Anna draga, spune-ne ce intelegi prin minune si da-ne niste exemple. nu mai pune intrebari asa generaliste.
eu de exemplu pri minune inteleg un ratat care reuseste sa termine medicina, un habotnic religios crede ca imagine lui isus intr-un cartof e o minune.
defineste conceptul si pe urma discutam.

cristian
| cristian a răspuns:

Da exista multe minuni, dar ca orice minune tine numai trei zile.
Pa cuvant, ca romanu nu-i nici unu, unde-s multi putea fi unu!

Janina
| Janina a răspuns:

Acum 2-3 luni am aflat ca o colega de facultate are o boala necunoscuta si ca este pe moarte. o stiam f putin abia daca vorbisem cu ea de cateva ori, in liceu fusese colega iubitului meu.
intr-o marti ni s-a dat vestea tragica - mai are cateva ore de trait. eram la cursul de lb franceza. mi s-a facut rau, am inceput sa plang.
m-am rugat cu atata dorinta la dumnezeu sa o faca bine...in drum spre casa am vazut o biserica, am zis catre dumnezeu ca daca o va face pe grety bine eu voi crede ca El exista cu adevarat.
peste cateva zile a sunat telefonul...pe grety o aduceau acasa... traia.
acum o saptamana am vazut-o... e aceeasi pe care o stiam ...zambeste.
e o fata extraordinara care merita sa traiasca, iar eu vreau sa cred ca este ruga mea catre Dumnezeu a tinut-o langa noi.

| Dl.Inginer a răspuns:

Da, mai exista cu siguranta.depinde de fiecare, cat de deschisi ne sunt ochii ca sa le putem vedea. o minune viata mea.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA! >>> "Nu crede in minuni! Lasa-te in voia lor!" Murphy DECI >>> DA! DA! DA! E una din sintagmele pe care le folosesc cand incerc sa ajut pe cineva la anaghie!>>... DA! >> DA! >> DA! >>...

| Dara a răspuns:

Da! Se intampla cate o minune in fiecare zi, dar oamenii sunt prea ocupati, prea grabiti, prea furiosi si obositi sa mai vada! Majoritatea si-au pierdut inocenta sufleteasca si au uitat sa mai creada in minuni!

| kh1ss a răspuns:

Da... minuni sunt in fiecare zii... doar ca noi nu avem destul credinta pentru a le putea vedeawinking

| kh1ss a răspuns:

Cand deschizi ochii dimineata este o minunetongue

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Eu nu cred ca mai exista minuni, cel putin lu le-am vazut eu... or exista ][][

| DenissaDeea a răspuns:

Eu cred ca exista minuni! Au fost si vor fi minuni in totdeauna:cand ti se intampla sa ai o minune atunci crezi ca exista minuni cu adevarat, chiar daca nu ti se intampla o minune in momentul in care tio doresti,, intarzaie dar va veni la timpul potrivit o minune,, Minunea si speranta moare ultima... Minuni exista daca credem cu adevarat in minuni...

| ada a răspuns:

Eu cred ca exista minuni... E ora tarzie, insa acum imi vine in minte o intamplare din viata celei mai bune prietene ale mele si as vrea sa o relatez pentru ca mie asa mi-a lasat impresia...Ca a fost o minune...Acum cativa ani parintii prietenei mele au decedat la scurt timp unul dupa altul, mama sa, apoi tatal... Pierdere imensa...Suferinta pe care nici ea nu o poate explica in cuvinte...Casatorita fiind, fata incerca sa ramana insarcinata de mai bine de 11 ani...In tot acest tip a fost consultata de medici renumiti, competenti, a urmat diverse tratamente, i-au fost facute o gramada de analize atat ei, cat si sotului, iar lista ar putea continua cu incercarile acesteia de a ramane insarcinata...De fiecare data raspunsul era acelasi:nu poti avea copii... Dupa atata stradanie renuntate la aceasta idee, considerand ca ar fi bine sa isi centreze atentia catre o adoptie... Dar nu a mai fost nevoie...La scurt timp dupa pierderea parintilor, Dumnezeu a facut o minune, iar prietena fara a mai recurge la alte tratamente, a ramas insarcinata... Dupa 9 luni a dat nastere unui minunat baietel, sanatos, care le-a inseninat viata parintilor lui dupa atatea chinuri si suferinte...Asta o consider chiar o minune si cred ca Dumnezeu are grija de fiecare mai devreme sau mai tarziu...

| LittleZyzy a răspuns:

Minunile exista, trebuie doar sa credem in ele.

| dragosh_1452 a răspuns:

Faptul ca ma trezesc in fiecare dimineata, ca ma pot bucura de sanatate, de natura din jurul meu...si cred ca pentru moment, in timpul crizei...ca am in continuare un loc bun de muncawinking...so... minuni xistawinking

| dragosh_1452 a răspuns:

Imi place ce a spus C. S. Lewis despre minuni..."Miracles are a retelling in small letters of the very same story which is written across the whole world in letters too large for some of us to see"

| mircea_9180 a răspuns:

Minuni.hm...un cuvant simplu dar face atatea minunihappy...pai una din ele ar fi aceea ca dimineata incepand cu primele raze de soare deschizi ochii.chiar daca sa ti spun sincer nu o merit si nu o meriti... a doua ar putea fi faptul ca desi nu meriti si merit nimic... El a murit pentru tine... iar o a treia minune ar fi aceea ca din nimic si dintr un nimeni El mi a dat o haina noua... iar acum sunt fiu de Rege...

| Adry a răspuns:

Se numesc minuni fenomenele care nu pot fii explicate prin stiinta (in opinia mea). Faptul ca traiesti, respiri, te vindeci si altele nu sunt minuni.

| cely a răspuns:

Da exista de la Dumnezeu

| otypa a răspuns:

Minunile l apoate face numai Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sint inca minuni, dar oamenii le spun coincidente sau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile si cit de mult ai cunostinta despre cea ce crezi ca este o minune cu cit stiinta avanseaza minunile dispar (o fi si asta o minune)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca exista minuni.Sa va povestesc.Am dat teza la mate si am gresit aproape tot am facut varza, cand am ajuns casa eram distrusa imi vena sa dau cu capul de pereti si alte tampenii.Inainte de culcare m am gandit ca doar o minune m ar putea ajuta(sa ne mareasca profa notele). A doua zi m am dus la scoala cu gandul la aceea portita de scapare.Nici in ruptul capului nu ma gandeam ca o sa se indeplineasca.Mare mirare a mea a fost ca am luat 9, 90big grinbig grinbig grin. M am bucurat enorm de mult si atunci am inteles ca exista minuni

Întrebări similare
  • anonim_4396

    anonim_4396 întreabă:

    40 răspunsuri