| anonim_4396 a întrebat:

Mai oameni buni? daca tot raspundeti la unele intrebari si bagati filosofie la greu ( sunt sigur ca nu toti dispuneti de aceasta invatatura ), ce cautati sa dovediti? Credeti ca imi este greu sa caut pe net citate, sa le fabric si apoi sa le postez si sa ma dau mare ca sunt toba de carte, nu tine! Nu credeti ca sunteti putin aiurea?

18 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu inteleg intrebarea.Cine baga filosofie la greu? Si daca eu as vorbi aici despre imperativul categoric al lui Kant si, dat fiind ca l-am inteles, ti l-as deslusi si tie ar fi asta o crima? Atunci ar fi filosofie la greu si nu daca sufletul e nemuritor, si ce cred unii si altii despre asta.Si spui o inexactitate:cauti citate pe net si le fabrici.Cum adica fabrici ceva ce exista? Si de ce nu ai curajul sa spui lucrurilor pe nume.Cine vrea sa se dea" tambour de livre" cum spunea Chiritoaia? Mie chiar imi place cand cineva pune in discutie o cugetare emisa candva de o minte luminata si noi ne straduim sa o intelegem.Ca nu toti suntem la fel nici macar in felul in care ne raportam la cultura...Ai vrea numai discutii a la Mircea Badea? Eu nu cred ca au intitulat gresit administratotii site-ului rubrica aceasta si daca nu-ti place nu intra.Personal,il apreciez pe Petru si pe oricine altcineva care ia si in serios lucrurile. E destula bascalie in tara asta "trista dar plina de umor", cum spunea Bacuvia. Ei, hai, acum taxeaza-ma ca l-am citat...In schimb nu l-am fabricat.Numai bine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar cine te-a suparat pe tine, Nicule, asa de rau? Cumva ne gandim la acelasi user? Ala nu ia citatele de pe net...sunt din mintea lui imbarligata.
Iar cand le ia de pe net, le ia de pe site-uri ale simpatizantilor legionari.

| Flav a răspuns:

Da bai, sunt naspa!

| Bacemi a răspuns:

Poate unii nu vor neaparat sa fie falsi ci doar cred ca aceea situatie poate fi exprimata cel mai bine prin acel citat. Inseamna doar respectarea si aducerea aminte a mintilor iscusite care au facut sau inca fac umbra pamantului. Sunt si unii care fac asta din grandomanie dar nu toti. Eu la un moment dat mi-am facut filozofiile mele. De exemplu : Omul este un satelit microscopic care prin micimea lui vede lucruri marete.

nony
| nony a răspuns:

Crezi ca ma intereseaza daca sunt aiurea sau nu? Am dat si eu citate, dar nu de a deslusi misterul din spatele cuvintelor, ci pentru a afla cum mai gandesc oamenii din ziua de azi in legatura cu anumite adevaruri sau aberatii scrise de mai marii vremurilor.
Deci, daca ma incadrez in categoria ta, scuza-ma.Nu se va mai intampla, promithee hee

nony
| nony a răspuns:

Nicule, nu stiu frate, poate am mancat stricat, sau poate sunt eu stricat din fire si ma bag unde nu-mi fierbe oala.Scuza-ma daca am intrat intr-un conflict, nu asta a fost intentia mea.Sincer,am avut destule conflicte pe aici ca sa mai ma cert si cu tine.Eu am vrut sa lamuresc un aspect despre unele dintre intrebarile mele.
O sa editez primul raspuns si o sa las doar un zambet.Pacat ca nu pot, considera-l pe asta : happy ca prim raspuns.pa pa

| emy a răspuns:

Concret:la cine te referi si ce mesaje te-au suparat asa?

| denyy a răspuns:

Ai mare dreptate asta e lumeasadsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filozofie? Aici e terenu lui hirciog, nu ma bag big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu nu dau citate.ci doar proprie experienta.si mai amintesc asa in treacat niste de astia micii, dealde cioran, noica, parceanu, tata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicu piticu'....auzi, te legi de petru? borodi? Ti-o iei, sa stii!
Am raspuns frumos, filozofic? Astept raspuns,
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce bine era pe vremea lui Ceausescu! N-aveam net ci carti! big grin
Pe de alta parte eu am avut sansa sa am cursuri de filozofie (eram la filologie-istorie). Nu ma simt vizata de interogatia ta (facusem doar o sugestie baiatului) pentru ca sunt noua aici si doresc sa-mi fac mai intai prieteni. Am sa va impresionez mai incolo. Pentru moment sunt consensuala.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandakeat, eu sint deja impersionat sa stii big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul meu ma intreb ce naibii caut la rubrica asta Nicule? Citeodata am porniri din astea meditative pe care, tind sa cred ca le are toata lumea, indiferent cit de toba de carte esti.Sint si din astia care vor sa demonstreze ceva.Adevarul este ca, daca esti intr-adevar versat, nu-i nevoie de nici o demonstratie.Se vede cu ochiul liber.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti printre putinii Nicule...Ai grija cind iesi pe scara comunitatii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...straight face
stai putin, toti incercam sa ajutam, de ce te bag pe terenul altora?
nu, nu-mi raspunde o las asa oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ai ma nebunule cu mine? si cu jidanii? si cu cei ce nu aud? ma nebunule ma. ce tiam facutara noi? apai mai nicule ...sunt negativ de tot.deci sunt unul dintre poli.tot e bine ca santem doi.care o fi celalalt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici se pune in avidenta de cele mai multe ori modul de a gandi al omului, si nu se cauta a se dovedi nimic si doar a se impartasi pareri despre anumite lucruri, ai putea avea multe de invatat de aici asa ca nu mai fi asa de revoltat.