| anonim_4396 a întrebat:

Oameni buni...de ce raspundeti la intrebari care va depasesc cunostintele? De ce va chinuiti sa cautati pe google? De ce va chinuiti sa intoarceti un adevar? Sunteti de acord sa nu se mai raspunda la intrabari fara un raspuns la subiect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Eu, răspund la întrebările unde cunosc (fără să caut pe Google), nu dau răspuns fără noimă, să mă aflu în treabă pentru a câștiga puncte (am primit ceva acuzații!).
Am ceva școli la activ și nu mă consider o persoană lipsită de informații.
Ori dacă stau să gândesc problema la rece, copy/paste îl face pe acel user să citească înainte de a trece la pasul următor și automat ceva îi rămâne în memorie, iar asta nu face decât să mai câștige o informație (fie ea și insuficientă), este un stimulent, totuși.
www (internet), este o sursă nesecată de multitudinea de informații, trăim în secolul XXI.
Sunt mulți useri care exact ce ai afirmat, fac, nu comentez pentru ei, dar asta este. Nu sunt în măsură să iau astfel de decizii.
Pentru mai multe detalii, te poți adresa Ralucăi, adminul site-ului, la: contact@tpu.ro.
Mult succes.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o sa se poata face asta. Din pacate, sunt multi useri care dau raspunsuri dupa ureche, care nu se documenteaza inainte si fac greseli care pot pune vieti in pericol. Am observat ca pentru unii e o umilinta sa citeasca, sa se documenteze. Pentru oamenii astia nu exista leac. Asa ca mi se par mai putin periculosi cei care pur si simplu iau informatii cu copy si paste. Macar acolo se vede si cititorii aplica un filtru de neincredere.

mira
| mira a răspuns:

Nu raspund niciodata de pe Google fiindca n-am nevoie deocamdata.Nu as ezita sa fac insa acest lucru. Nu mi se pare ceva condamnabil sa te informezi tu insuti mai intai, iar rezultatul sa-l comunici altui user. Exista pericolul interpretarii gresite a informatiei, dar participarea mai multor persoane la dialog poate restabili adevarul.Comunicarea pe TPU chiar trebuie sa stimuleze dorinta de cunoastere, de largire a propriului orizont intelectual.Chiar sa ramanem la acelasi bagaj de cunostinte toata viata?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Politica capitalista e de vina. Numai ca pe TPU, capitalul nu se calculeaza in bani, ci in puncte si fundite. Aproape toti copiii, mai mici sau mai mari, alearga dupa fundite, raspunzand in stanga si in dreapta, ca si cum ar concura cu cineva. Sa vezi cum s-ar limpezi siteul, intrebarile si raspunsurile, daca s-ar renunta la fundite...

| cîrne a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, personal raspund fara sa dau copy/paste acolo unde nu este nevoie, dar de multe ori trebuie ca raspunsul sa fie cat mai complet sau mai concret si apelezi si la copy pentru ca nu o sa scrii in cuvintele tale informatii care-ti iau mult timp, DAR chiar daca este un copy/paste si este interesant de parcurs pentru cel care are nevoie de informatie, este bine venit, poate nu am gasit informatia necesara pe google sau nu cautat cu atentie, atunci primesc si copy si sunt multumita, daca apare de doua ori la cautarea cu google nu-i nici un bai, cei care citesc de doua ori se informeaza si aici si pe google, daca citesc de doua ori, o data, cateva cuvinte tot se memoreaza chiar si fugitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acord aici cu informarea pe google, dar nu sunt de acord sa primesti un raspuns total gresit sau nefolositor doar ca sa fie ala primul cu raspunsul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Total de acord, dar cu un amendament! Sa am voie sa ironizez, chiar si sa ma autoironizez, ca altfel, intru in colaps! tongue
Sunt multe motivele pentru care sa da raspunsul imprumutat de la "cap patrat"asta care stie mai multe decat mine: o fundita, recunoastere, raspuns exhaustiv...etc...n-are paunul pene!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru cei care inca mai cred cu tarie ca google este util.va las spre lecturare raspunsurile de la acest post:
http://www.tpu.ro/......ai-adesea/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma bag acolo unde stiu sa raspund, in rest...nu e treaba mea.Nu caut pe google, cine vrea un raspuns la fix, este in stare sa isi caute singur/a.
Cei care apeleaza la TPU, o fac pentru ca isi doresc explicatii pe intelesul lor, cred eu.
Iar eu, poate nu sunt in stare sa raspund la subiect, poate nu ma duce mintea, poate vreau doar sa incurajez...nu mi se pare corect ca raspunsurile sa fie triate si din acest punct de vedere. Daca se va ajunge aici, pe mine nu ma mai prindeti pe aici, nu sunt capabila sa raspund scurt si concis, tot timpul gasesc loc de inca o explicatie...

| franceska a răspuns:

Parerea ficareia nu se discuta, daca cuiva nu ii convine de un anumit raspuns nu este obligat sa procedeze ca atare suntem liberi doar de a face ceea ce dormi nu? Asa cum mana are 5 degete si sunt diferite asa sunt si oamenii la fel si pareriile.