| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Mai oameni buni eu nu cred in Dumnezeu si totusi simt ca el ma ajuta.Am crezut in Buddha si m-am inselat,acum nu stiu in ce sa mai cred,care e adevarul? Exista sau nu exista Dumnezeu,nu vreau sa cred ca Dumnezeu exista, eu vreau sa stiu daca Dumnezeu exista, deci sunt dovezi?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce inseamna credinta si ce inseamna cunoasterea,credinta nu are legatura cu a cunoaste ceva,cred ca in spatele meu este Hercule,da am tot dreptul sa cred,tu poti sa nu crezi,e treaba ta,dar daca spun ca stiu ca exista Hercule trebuie sa dovdesc asta prin dovezi,metoda stiintifica, in prezent nu exista vreo dovada ca exista vreun creator teist, panteist, deist, dar tu poti crede repet, iti recomand sa te rogi si la alti zeii
http://sites.google.com/......scandinavi
roaga-te si vei vedea efectul placebo in actiune, iluzia ca te ajuta

52 răspunsuri:
| Eteda a răspuns:

In primul rand, de ce nu ai crede in Dumnezeu? Sunt atatea dovezi pe care noi le vedem zilnic si totusi le ignoram, daca tu nu l vezi asta nu inseamna ca nu exista. Daca ai asta implementat in creier, nimeni, niciodata nu o sa te convinga contrariul. dar stii cand vei crede? cand vei avea nevoie de El cu disperare.

| StrongHeart a răspuns:

Budha a fost un om, nu un zeu.Ca ai adoptat credintele lui e altceva.

| gemeni6226 a răspuns:

Mie o dovada mai mare nu mi-a trebuit decat ca o data am cerut ceva acus 9 ani si am jurat ca daca m-i se indeplineste acea dorinta ma abtin de la ceva.Nu m-am abtinut, mi-am calcat juramintul dat Divinitatii -primul semn a fost cand am coborit din taxi sa merg sa-mi incalc juramintul:o pasare moarta la picioarele mele.Iar in acelasi an la 3 luni de la fapta fata mea a avut accident, si a trebui sa fie operata de 3 ori la picior, peste o luna de la accident imi murea sotulasa ca am zis ca eu cit voi trai nu o sa mai incalc nici un juramint.Am mai jurat de atunci ceva daca voi fi ajutata, am fost ajutata sa obtin ce am dorit dar eu de atunci oricit sa ma ademeneasca ori si cine sa-mi incalc juramintul:niciodata altul.Si stiu ca rugaciunile sunt ascultate.Dar Dzeu nu este un automat ca introduci o moneda(rugaciunea)si iese imediat si automat raspuns la cerere dar in timp sigur se rezolva problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarea asta e la misto, nu? Logica si bunul-simt contrazic intru totul elucubratiile din biblie privitor la creatie si cum "e" acest asa-zis "Dumnezeu". Creationismul pur si simplu, lasind deoparte prostelile religioase, are niste puncte interesante si nu e complet de aruncat. Ce e cert e ca nu exista teorie 100% infailibila privitor aparitia rasei umane, iar legat de "simt ca el ma ajuta" asta al tau... ia si studiaza un pic legat de autosugestie, subconstient, si ce poate face OMUL. Pina una-alta, singurul dumnezeu din universul cunoscut e OMUL.
@jadviga: Cu un psihiatru ai discutat?

| MayongoStamly20 a răspuns (pentru gemeni6226):

Eu cred in Dumnezeu si am doar 11 ani.
M-a ajutat in multe.

| Panamax a răspuns:

Depinde la ce religie vrei sa faci abonament.Incearca-le pe toate si decizi la urma.

| sierra1 a răspuns (pentru Eteda):

In primul rand, de ce ai crede in dumnezeu? Nu există nici o dovadă concretă!

| brokxy a răspuns (pentru sierra1):

Ba da oamenii de stiinta au dovedit.
,, Un renumit fizician din aceste timpuri, pe numele său, Michio Kaku, a afirmat că a descoperit date relevante care confirmă existenţa unei puteri care stăpâneşte totul. Michio Kaku a lucrat la o teorie care pare-se demonstrează că Dumnezeu chiar există,,
https://www.avantaje.ro/......-confirmat

| Eteda a răspuns (pentru sierra1):

De ce cred? Pentru ca exista! Dovezile le vezi cu ochiul liber, atatea feluri de animale, pamant, cer, pe scurt... tot ce ne inconjoara. Cine crezi ca a avut atata putere sa faca asta? Si nu ma lua cu teoria exploziei si asa mai departe. Convingerea mea o am in suflet, nu sunt o persoana bisericoasa... nu ma duc la biserica, pentru ca; ca majoritatea dintre voi. nu cred ca in asta consta credinta.

| sierra1 a răspuns (pentru brokxy):

Gata, m-ai convins!

mai incearcă

| brokxy a răspuns:

Dumnezeu exista, am vazut prea multe ca sa nu cred in existenta sa..https://www.avantaje.ro/......-confirmat

| GouDidodino a răspuns (pentru gemeni6226):

Asa de dușman sa fie Dumnezeu asta? Iti omoară toata familia ca ai încălcat un jurământ? Parca Dumnezeu era bun si iertaror

| brokxy a răspuns (pentru sierra1):

Ma rog, o sa vezi tu in alta viata, cel mai probabil sper ca te vei naste intr-o familie de crestini si oricum vei uita ca ai fost ateu in viata asta.
God bless you

| RAY a răspuns (pentru Eteda):

Care dovezi?

| sierra1 a răspuns (pentru Eteda):

"De ce cred? Pentru ca exista! ...Convingerea mea o am un suflet,"

să fii tu sănătos. Crezi ce vrei tu dar nu incerca să convingi pe altii de asta

| sierra1 a răspuns (pentru brokxy):

"o sa vezi tu in alta viata"

nu ești curios de noua ta viață (așa zisă următoare)?

| RAY a răspuns:

MiaSunshine minciuna, acel savant nu a dovedit nimic, a spus ca nu neaga ca ar putea exista un creator deist, panteist, numai il bagati pe zeul vostru mereu ca astia ca si Einstein la refera la ceva panteist nu la zeul vostru crestin

| Eteda a răspuns (pentru sierra1):

Bun, dar nu incerca nici tu sa ii denigrezi pe cei ce cred. Daca tu nu crezi asta nu inseamna ca ai tu dreptate. La fel, sanatate multa!

| Ineys a răspuns (pentru brokxy):

Pai si daca exista Dumnezeu, de ce mor atatia copii inainte sa se nasca? De ce mor atatia copii nevinovati la cateva zile dupa ce se nasc? De ce sufera atatia copii de boli nemaivazute, etc etc? De ce sufera atata lume? Dumnezeu le face asta? Sau pur si simplu nu-i pasa?

Parca Dumnezeu era cel care ne ocroteste si e bun cu noi. Sau de fapt Dumnezeu e o forta atotputernica impartiala careia nu-i pasa ce se intampla cu creatia sa?

Cand vezi pe cineva ca sufera iti spui in gand " Doamne da-i putere!" sau iti spui " De ce il face Doamne sa treaca prin asta? ".

Parerea mea ca daca ar exista o forta divina care ne-a creat ar si avea grija de noi, dar din pacate suntem singuri si trebuie sa acceptam asta. Stiintific nu exista nici o dovada concreta. Ceea ce a vrut Michio Kaku sa spuna e cu totul altceva. Sunt destul de sigur ca nu crede in Iisus din biblie care a mers pe apa si a inviat dupa ce a fost ucis.

"When scientists use the word God, they usually mean the God of Order. For example, one of the most important revelations in Einstein’s early childhood took place when he read his first books on science. He immediately realized that most of what he had been taught about religion could not possibly be true. Throughout his career, however, he clung to the belief that a mysterious, divine Order existed in the universe."

https://bigthink.com/......t-that-god

Citeste aici mai in detaliu.

E mai mult la figurat daca vrei spus in cuvinte simple.

| RAY a răspuns (pentru Eteda):

Exprimarea libera inseamna denigrarea altora? ce ti-a spus rau ca nu crede

| Elelei a răspuns (pentru gemeni6226):

"am jurat ca daca m-i se indeplineste acea dorinta ma abtin de la ceva.Nu m-am abtinut"
Indiferent daca crezi in divinitati (Dumnezeu, Allah, Budha, Baal, Zeus, Zâna Măseluță, Iepurașul de Paște, etc) sau nu, cand faci o promisiune, trebuie sa o respecti. Altfel, subconstientul tau actioneaza. Si iti joaca feste.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Elelei):

Subconstientul produce accident al unui membru al familiei aflat la 340 km distanta?

| Elelei a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu, dar iti induce tie vina asta.

| gemeni6226 a răspuns (pentru GouDidodino):

Nu mi-a omorit-sotul deja era bolnav de mult, iar fata nu a murit si-a revenit pe urma.In puterea lui sta orice.Fiecare are dreptul sa creada ce vrea.Iar credinta mea nu a inceput acus 9 ani cand s-a intimplat ce s-a intimplat ci cu mult mai devreme, despre ce am povestit era una din multele dovezi.Am fost crescuta crestina voiam sa cred si nu puteam, mergeam la biserica si voiam sa cred, dar nu reuseam il simteam pe Dzeu rece si foarte departe si foarte de neinteles era doar o idee nematerializata si de neconceput. Dupa ce am nascut prima oara dupa aceea am simtit ca exista anumite lucruri in aceasta lume ce nu pot fi explicate logic si care in mod sigur stau in puterea Divinitatii. Daca continui sa dai replici negative sincer nu ma supar-o sa consider ca e doar lupta sufletului tau care vrea sa creada dar nu poate.

| gemeni6226 a răspuns (pentru GouDidodino):

Dumnezeu e ca un parinte nu te lauda daca faci ceva in neregula.Si parintele isi iubeste copiii dar le mai scutura cand o iau razna si nu fac ce trebuie-asta spre binele copiilor.Iar sotul daca a murit acum nu mai sufera, a avut o boala de care suferea de mai bine de 10 ani.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Elelei):

Nu.Am scris un raspuns lung-din greseala am sters=o scriu pe scurt doar atit ca am avut o perioada intunecata in viata mea in care am trai o viata de ateu perfect dar pentru nimic in lume nu m-as intoarce la acea perioada.

| Holiday a răspuns (pentru gemeni6226):

"Nu m-am abtinut, mi-am calcat juramintul dat Divinitatii -primul semn a fost cand am coborit din taxi sa merg sa-mi incalc juramintul:o pasare moarta la picioarele mele.Iar in acelasi an la 3 luni de la fapta fata mea a avut accident, si a trebui sa fie operata de 3 ori la picior, peste o luna de la accident imi murea sotulasa ca am zis ca eu cit voi trai nu o sa mai incalc nici un juramint."

Al naibii spiridus, ce razbunator e...laughing

| gemeni6226 a răspuns (pentru Holiday):

Nu e razbunator -mi-a aratat ca e foarte gresita calea pe care am apucat si a avut perfecta dreptate.Un mic amanunt-interesant-fata mea a avut accident exact in primul an de facultate dar inca din clasa 4 a avut vise premonitorii ca se afla intr-un spital.Ea mereu credea ca de aceea se viseaza ca e intr-un spital ca soarta vrea sa devina doctorita. Abia dupa accident si-a dat seama ca de fapt a avut vis premonitoriu referitor la accidentul ce avea sa aiba.

| Holiday a răspuns (pentru gemeni6226):

"Nu e razbunator -mi-a aratat ca e foarte gresita calea pe care am apucat si a avut perfecta dreptate."

Ai si tu dreptate, nu e nici macar razbunator, e de-a dreptul tembel. Adica unul face ceva si altii trag ponoasele ca sa-i arate spiridusul nu stiu ce aluia. Cat de idiot sa fii sa faci asta?
Bine, vorbim de un personaj dintr-o poveste tampita si fara sens, dar daca unii o cred, totusi intrebarea are sens.

"...dar inca din clasa 4 a avut vise premonitorii ca se afla intr-un spital."

Fix pix. Eu am visat ca faceam sex. Si chiar am facut. Premonitie divina?!

| GouDidodino a răspuns (pentru gemeni6226):

Arunci de ce nu ti l-a salvat dumnezeul tău si l-a lăsat sa moară, ba chiar l-a lăsat si 10 ani sa se chinuie? Ce dumnezeu e asta? Esti oarba si îndoctrinata, daca vrei un rahat in forma de cruce, te închini la el.