| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Mai oameni buni eu nu cred in Dumnezeu si totusi simt ca el ma ajuta.Am crezut in Buddha si m-am inselat,acum nu stiu in ce sa mai cred,care e adevarul? Exista sau nu exista Dumnezeu,nu vreau sa cred ca Dumnezeu exista, eu vreau sa stiu daca Dumnezeu exista, deci sunt dovezi?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce inseamna credinta si ce inseamna cunoasterea,credinta nu are legatura cu a cunoaste ceva,cred ca in spatele meu este Hercule,da am tot dreptul sa cred,tu poti sa nu crezi,e treaba ta,dar daca spun ca stiu ca exista Hercule trebuie sa dovdesc asta prin dovezi,metoda stiintifica, in prezent nu exista vreo dovada ca exista vreun creator teist, panteist, deist, dar tu poti crede repet, iti recomand sa te rogi si la alti zeii
http://sites.google.com/......scandinavi
roaga-te si vei vedea efectul placebo in actiune, iluzia ca te ajuta

52 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns (pentru Holiday):

Esti un copilhappynu face nimic o data vei creste si tu mare. Pupici.

| Holiday a răspuns (pentru gemeni6226):

As vrea eu sa mai fiu copil sau macar tanar...
Dar si daca as fi fost, ce are sula cu prefectura? Faptul ca faci niste conexiuni fara nici o baza intre anumite evenimente e un fapt. Ca le pui lucrurile pe seama actiunilor unui spiridus, personaj de poveste, iar e un fapt.
Zic si eu...tu macar ai citit tampenia aia de poveste numita Biblia?! Chiar n-ai sesizat absurditatea ei evidenta si faptul ca nu are nici o legatura cu realitatea?!
Eu am mai zis, cei care se lasa prostiti de altii cu aceste povesti, au o scuza, dar sa citesti personal Biblia si sa-i mai dai vreo sansa, mi se pare...naivitate si ignoranta, asta ca sa fiu delicat in exprimare.

| baru a răspuns:

Exista un Intreg...

| darrio2007 a răspuns:

Dumnezeu e una iar Buddha e alta. Inca nu esti hotarat ce religie iti doresti. Si daca ai crede intr-un cartof, nu stii sa faci diferenta.

| sierra1 a răspuns (pentru Eteda):

"nu incerca nici tu sa ii denigrezi pe cei ce cred"

unde dragă, ti-am spus eu cumva că ai fi indoctrinat sau inchistat sau docil sau meduză sau cu ochelari de cal sau fanatic sau needucat sau habotnic sau intoxicat sau ceva de genu'?
Nu ți-am zis, deci nu abera.

| Meme10Memu a răspuns:

Stiinta din prezent e inca incapabila sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt de acord cu tine-dar nici nu vreau sa te conving. Crede ce doresti, eu la rindul meu la fel.Nu sunt misionara sa te fac sa crezi.E treaba mea caci cred si e treaba ta ca nu.Atit.

| gemeni6226 a răspuns (pentru GouDidodino):

Eu stiu de ce dar nu doresc sa-mi povestesc aici toata viata.Dar merit atacurile pentru ca trebuia sa pastrez tot secret pentru mine.Si crezi ce vrei nu ma doare, nu ma inchin la nici o cruce nu merg nici macar la biserica doar cred in Dumnezeu dupa credinta mea si atit. Daca pe tine te doare ca eu am credinta e problema ta nu a mea.Sunt convinsa ca pana Pamintul va exista mereu vor fi pareri pro si contra:atei si crestini nu sunt eu Isus sa te conving de nimic.Fiecare cu misiunea lui pe acest Pamint.Atit.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru gemeni6226):

Decat sa ma inchin unui anume Dumnezeu care a omorat o ALTA persoana pentru ca EU am facut un juramant pe care nu l-am respectat, mai bine m-as inchina la diavol, ca macar in povestile crestinilor, le face toate poftele oamenilor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru brokxy):

Conform crestinismului, dupa ce mori sufletul tau va fi judecat si trimis in Rai sau Iad. Nu e loc pentru reincarnare, deci stabileste-ti credintele.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru brokxy):

Ok, scuza-ma.
Ti-ai schimbat numele si nu mi-am mai dat seama ca esti miss succubus pana sa iti citesc intrebarile. Nu voiam sa fiu rau cu tine, numai cu ceilalti necunoscuti.

| brokxy a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E ok laughing

| gemeni6226 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

El era deja bolnav de 10 ani.Era ateu.Nu de aceea a murit, fata a avut ma gindesc acel accident-dar tot din mila Domnului s-a facut bine.Eu am avut de invatat o lectie si am invatat-o.Nici el nu trebuia sa sufere daca se lepada de ateism. Boala este consecinta gindirii negative a omului si nu vine de la Dzeu.Omul are liber arbitru poate sa aleaga sa faca lucrurile intr-un fel sau altul.Pentru asta nu putem sa dam vina pe Divinitate.Si eu cum incep sa am ginduri negative cum ma infurii cum ma imbolnavesc.Cum imi vindec sufletul de trairi si ginduri negative cum ma fac sanatoasa.Sunt si doi autori germani care au scris o carte pe aceasta tema.Asta pe scurt.Nu am intentia sa dezvolt aici tot ceea ce stiu in domeniu, cine doreste gaseste literatura de specialitate.Cine nu vrea sa creada alege cealalta varianta sa citeasca numai carti ateiste si sa ignore tot ceea ce reprezinta stiinte spirituale.

| Celcestietot a răspuns:

Sunt dovezi ale existentei lui Dumnezeu, iar tu i-ai dat funda unui ateu... trist sad

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Faza cu creștinismul este că a fost inventat de evrei ca să distrugă religiile păgâne ale gentililor/non-evreilor, ceea ce s-a și întâmplat dacă arunci o privire la istoria religiilor lumii. După ce creștinismul a fost legalizat în Imperiul Roman, treptat a interzis credințele păgâne și i-a torturat până la moarte pe cei care s-au opus conversiei la creștinism. Această inițiativă s-a numit inchiziție.
https://tinyurl.com/y3kgsbnk

„Dumnezeu" adică Yehova, Allah și așa mai departe, zeul fictiv din cele 3 religii avraamaice, nu a fost decât o invenție menită să controleze păgânii convertiți la creștinism (și Islam). Asta încă se mai întâmplă în zilele noastre unde copiii de la naștere sunt spălați pe creier cu forța cu dogme creștine pe care apoi devin incapabili în a le mai discerne. De asta are creștinismul atât de mulți adepți, pentru că a fost implementat cu forța, nu pentru că ar fi propovăduit orice fel de adevăr.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Eteda):

De fapt creștinii au implementat în creier de la naștere să creadă în personajele creștine. Ar fi o ipocrizie să negăm asta, omul nu se naște creștin sau musulman, ci îi sunt băgate pe gât aceste dogme cu forța de către părinți, școală, mass-medie, biserică și așa mai departe. Nimeni nu a dovedit vreodată că aceste dogme sunt reale, ci sunt bazate pe frică și credință oarbă.

| Eteda a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Chiar n-am chef sa ma contrazic cu ateii, o sa vada fiecare la sfarsitul vietii sale adevraul, si cu asta inchei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt man ai dreptate

| GouDidodino a răspuns (pentru gemeni6226):

Isus asta până nu-l vad fizic, nu închipuiri cum aveti voi, nu ma poate convinge de nimic

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Faci o mare greseala, Dumnezeu e singurul care te mai tine in viata.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Eteda):

Pai nu te contrazici cu niciun ateu din ce observ, poate doar alde sierra1 de mai sus.

Buna replica ai ales, e tipic crestinilor sa zica asta cand nu mai au niciun argument (de obicei nu prea au deloc, mai ales pe Youtube unde doar arunca cu insulte).

| Eteda a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Eu nu sunt pusa aici sa conving pe nimeni, daca eu cred in ceva iar voi nu, asta e problema voastra. Important e ca o sa vina un moment in care o sa vedeti cine are dreptate, si nu vreau sa specific momentul, de ala toti vom avea parte, numai bine.