| Flavianadx a întrebat:

Mai sunt oameni pasionati de OZN-uri, asa cum erau multi in trecut? Daca va considerati, cum ati caracteriza cerul din ultimele luni?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Eram în drum spre stația de autobuz și era afara o mare bezna, nu mergea nici iluminatul public și cu ceva timp înainte a plouat rău și ma uitam sa nu calc în lacuri (ca la țară). Mergând asa mai atent pe jos decât pe sus, am văzut o chestie de mărimea unei roti de camion, la vreo 3-5 m deasupra mea. Îți dai seama ca nu am mișcat, practic am simțit fiecare vas de sânge din corp și fiecare fir de par din cap, dacă ma înțelegi(în gândul meu a fost "gata, m-a luat). S-a rotit în jurul meu după care a făcut o flama și a dispărut. Nu se auzea zgomot sau ceva, dar era o chestie recirculanta în centru ei și exteriorul era de un gri deschis. Am povestit la câțiva despre, dar au zis ca sunt nebun...

43 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Pentru binele umanității, sper că numărul persoanelor care cred în genul ăsta de pseudoștiințe scade și va continua să scadă.

| rapandula a răspuns:

Sunt pasionat de ele si sunt motivul pentru care cred ca inca mai tin legatura cu noi sau ca la un moment dat au facut-o.
Ce sa caracterizez what? Cerul e ok, nimic neobisnuit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din ce am vazut le History... sunt. Sau era reluare? thinking
O sa ramana un mister.

Daca nu ma consider, nu pot sa raspund? sad
Ei bine, tot o fac: cerul este ca pana acum, parerea mea. Cand ma mai uitam la el, noaptea... cand se vad stelele (nu de la oras), chiar este fascinant... ireal parca, de neatins (cel putin de catre mine) (momentan).

Daca chiar ar fi OZN-uri... nu ar sta ele pe aici pe la noi. Sunt alte lucruri pe cer, mult mai frumoase de vazut, decat sa ne pierdem in fluturi imaginari.

| rapandula a răspuns:

Iarta-l pe primul user care a comentat. Ne spune ca spera sa scada numarul celor care cred in asta pentru ca na, el nu crede, dar nu a spus ca spera sa scara si numarul proștilor si analfabetilor pentru ca na, e si el inclus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru chuckmanson):

Iti dai seama ce pseudo-timpenie ai debitat? OZN - obiect zburator neidenfiticat. Unele dintre ele ramin neidentificate pentru totdeauna si un anume procent cu siguranta nu are inca o alta explicatie decat "ceva din spatiu care zboara dubios si nu poate fi explicat INCA". Vezi un caz de la noi mediatizat, de exemplu - https://www.hotnews.ro/......gherla.htm
Bonus - https://ro.wikipedia.org/wiki/Contacte_cu_OZN-uri_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as caracteriza interesant si din care inveti cateva ceva.
Ca drept dovada anul trecut s-a petrecut un fenomen de care habar nu aveam si sunt convins ca nici altii nu stiau si anume ca Jupiter si Saturn au trecut una prin fata celeilalte, iar fenomenul a fost vizibil cu ochiul liber de pe Pamant.

Mai jos link cu imaginea clara a conjuncturii celor doua planete :
https://www.nasa.gov/feature/the-great-conjunction-of-jupiter-and-saturn

| RoCkKiD a răspuns:

OZNurile nu mai sunt la moda. Acum stim ca extraterestrii sunt ingeri si pamantul e plat.

| djmikestevenromania a răspuns:

Da, daca au profil fals de Facebook, si stau in Grecia, nu?

| Frank51 a răspuns:

Nu există OZNuri, tot ce este zburător sau care se deplasează în spațiu este identificat. Acest concept este idolatrizat de necunoscători.

| Meme10Meme a răspuns (pentru RoCkKiD):

Wow! Mi-ai preluat teoria laughing

| Meme10Meme a răspuns (pentru rapandula):

Da ma, si piramidele au fost facute de egiptenii care nu aveau excavatoare. Si liniile nazca la fel. E clar, extraterestrii exista. Ba chiar, eu am o teorie cum ca noi suntem o civilizatie extraterestra. Adica, maimutele alea au fost aduse de extraterestrii pe Terra ca sa faca experimente. Si nu sunt sarcastic.

| Meme10Meme a răspuns (pentru chuckmanson):

Da ma, si cum explici OZN-urile care nu au vreo explicatie?

| NunuNini a răspuns:

Cerul in ultimul an? Plin de nori. Nu am vazut soarele decat atunci cand am mers in Bucuresti.

OZN (sau UFO) = obiect zburator neidentificat. Pentru ca nu am "prins" niciunul sa vedem ce e acea "zburatoare".

In extraterestri, da, cred. Oricat ar sari unii "intelepti" pe aici, e imposibil sa fim singuri in Univers. Ca au sa nu, aceeasi forma ca noi. Spunea cineva cu umor ca "e imposibil ca Dumnezeu sa se fi obosit sa creeze Universul numai pentru oamenii de pe Pamant". Nu stiu cine este autorul. Am auzit-o reprodusa.
Cum spuneam, ca arata ca noi sau nu, ca au aceeasi tehnologie sau mai avansata, exista. Si cum noi incercam sa ajungem in spatiu pe diverse planete, asa incearca si "co-universalii" nostri.
A citit cineva ceva despre desenele rupestre de acum... mii de ani? Multe reprezinta umanoizi cu casti cum au cosmonautii nostri.
La Tassili n'Ajjer in Algeria, la Nazca in Peru, la Kimberley in Australia, la Karahunj in Armenia, sunt cele mai cunoscute "desene" in piatra ce reprezinta cosmonauti. Dar si in mitologia indiana sau cea irlandeza se vorbeste despe "care de foc".
https://www.google.com/......ps?/search

| gabicoo a răspuns:

La câte OZN-uri au în cap ăștia de la guvernare nouă oamenilor de rând nu ne mai arde de uitat după farfurii zburătoare. Avem destule farfurii goale prin bucătării!

| darrio2007 a răspuns:

Cam innourat.

| Flavianadx explică:

Off ce ignoranti majoritatea.

| Theo94 a răspuns:

Citesc diferite chestii (articole, carti) despre OZN-uri, dar nu caut, nu ma uit pe cer dupa ele, nu "casc gura" la orice. OZN poate fi orice care zboara si nu este identificat, poate fi o pasare, drona, etc., dar poate fi si altceva (nu ma refer la farse), ceva ce nu a fost identificat si nu stim ce este, asta nu inseamna neaparat ca este o nava cu extraterestri, pur si simplu nu stim ce este.
Stiinta nu accepta (inca) existenta ACELOR OZN-uri pentru ca fenomenul (OZN) nu s-a putut si inca nu poate fi studiat, doar observat ocazional (de unii indivizi sau grupuri) cel putin o parte a lui (poate e mult mai amplu si profund decat se arata).
Poate e un fenomen natural nedescoperit care se intampla rar si nu ma refer la fulgere globulare, poate este o inteligenta in spatele lui, poate cand v-a mai avansa stiinta vom afla ce este sau vom descoperii mai mult din el.

| TalentDinPântec a răspuns:

Eu cred!
Nu știu despre voi, daca ma credeți sau nu, dar în fine...eu am avut o intalnire sa-i zic asa cu un astfel de obiect.

| Flavianadx explică (pentru TalentDinPântec):

Bravos. Cum a fost? Dar sigur nu era vis / influenta substante?

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Harfagre):

Fenomenele naturale de natura auditivă și vizuală nu sunt obiecte. Are neil tyson un clip legat de subiect, dacă vrei să afli o părere avizată.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Harfagre):

E greu să crezi mărturia oamenilor, tocmai asta explică neil, dacă eu îți zic că am văzut ceva de ce m-ai crede? Dacă Einstein îți zice că a văzut ceva de de l-ai crede? Toți suntem egali când vine vorba de mărturie, deoarece suntem influențați de natură, creier și doar o dovada necontestabilă poate să fie acceptată.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu ne înțelegem. Ai fost acolo să vezi radarul? Nu. Deci trebuie să-l crezi pe pilot. Eu personal nu-l cred, și n-am nicio problema dacă tu îl crezi.

Este cam ciudat totuși că aceste obiecte se joacă cu noi, obiecte neidentificate curioase laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Harfagre):

Tocmai ai demonstrat că ești ca restul, deși inițial credeam că ești ok. Deja ajungem să ne judecăm unii pe alții.

Probabil că acel aparat înregistrează detecția, dar nu știu cum se poate extrage cu exactitate informația.

Eu nu ți-am contrazis credințele, le-am acceptat, în schimb am vrut să discutăm despre asta, expunând-mi părerile. Dacă nu dorești să le mai auzi, ne oprim aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu am contestat existența obiectelor sau fenomenelor care se întâmplă sau s-au întâmplat, contest inexistența dovezilor palpabile. Dacă chiar era ceva palpabil, precum o bucată de material sau un device, toată planeta știa și era ceva la ordinea zilei să vorbim despre asta. Dar cum niciodată nu am văzut (ca omenire), nici materiale, niciun fel de dovadă palpabilă (înregistrările, mărturiile, pozele, șamd nu se pun), științific vorbind nu există nimic neidentificat.

Te-am condus la neil doar ca să vezi și alt punct de vedere.

Răspuns utilizator avertizat