| anonim_4396 a întrebat:

Mantuitorul Iisus Hristos si-a dat viata pentru tine, pentru pacatele tale, tu ce faci ca sa II multumesti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebare.

Fac tot ce pot pentru a ma apropia de El, adica incerc sa fiu din ce in ce mai bun inaintea Lui, sa cresc in ochii Lui, incerc sa inteleg voia Lui, sa fiu curat inainta Lui.

Dar daca fac asta sunt certat si dusmanit de carte lume, si e si normal fiindca lumea place tot ceea ce face parte din ea, daca iubesti ceea ce nu face parte din ea esti urat de ei sau marginalizat, dar Isus ne a invatat ca tot ce e pamantesc putrezeste si e mancat de catre molie, si aruncat la gunoi, doar sufletul omului conteaza in aceasta cursa,, viata" daca nu ne uitam la ce e mai important cadem in muritor, lumesc, scarbos si pierzator. Ajungem sa dam sufletul pe pofte si vesnicia pe averi.

17 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Alyn, fac apel la inteligenta dar mai ales la intelepciunea ta de-a nu mai posta intrebari pe tema religioasa. Stii prea bine ce dueluri ies, care trec de limita bunului simt. Multumesc.

| Ben. a răspuns:

I-am cerut eu asa ceva? imi pare rau pentru bietul om, dar eu n-am nici-o vina. nu cer nimic nimanui, darmite sa-si dea viata pentru mine.
e mai linistisera lucrurile alyn, de ce nu lasi slujbele sa se oficieze-n temple?

| Ben. a răspuns:

Da' de ce sa nu parasesti tu? dar de data asta de tot, si cauta un TPU prin iran sau printre talibani unde sa pui o cruce mare cat tine in centrul pietii unde sa vina fanaticii ca tine si sa faca matanii.lasa copiii care intra pe site sa fie liberi de dogme de acum 2000 de ani care nu au nici-o legatura cu lumea in care traim.

| BUBULINA a răspuns:

Incerc sa nu pacatuiesc
si sa-L caut pe Domnul

| lbtc a răspuns:

Sa porti Chipul Inimii LuiHristos...sa "scoti inima de Natura din tine", sa o "Faci Dar Domnului" care sa o prefaca in Trupul Inimii Sale, din care si tu sa te impartasesti... poate ar fi bine sa vorbesti cu un preot...

| lbtc a răspuns:

Sa porti Chipul Inimii LuiHristos.....sa "scoti inima de Natura din tine" , sa o "Faci Dar Domnului" care sa o prefaca in Trupul Inimii Sale,din care si tu sa te impartasesti.....poate ar fi bine sa vorbesti cu un preot.....

| Klara a răspuns:

Stop being obssessed! angry Iisus n-a facut nimic pentru mine, personal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Să mă căiesc pentru păcatele făcute cu voie și cu nevoie!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu iar incepi? Nu ai alte intrebari?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E problema mea ce intrebari pun, nu-ti comvine poti sa nu raspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Convine*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vina mea ca ateii au chef sa atace daca o sa o faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alin, ai tu vreo dovada ca iisus si-a dat viata pentru mine? gandeste-te ca daca s-a nascut precum un om obisnuit, adica dintr-o femeie, normal era sa moara tot in acelasi mod.de aceea el nu poate fi numit zeu. a fost un muritor de rand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nu ai citit destul, dar nu e vina ta.
Mamma mia, s-a sacrificat cineva pentru mine? Wow! Stai, eu nu existam atunci. Ce tampenie! Mai bine... dar lasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@alyn - sa contribui cu o lamaie?
Ai dreptate, e profunda ultima ta postare. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerc sa implinesc in mine insumi chipul celui ce m-a facut avand exemplul viu al mantuitorului IIsus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu fur, nu dau in cap, stii tu, cele zece porunci...Mai gresesc si eu, dar incerc sa ma schimb. Ajut cat pot pe altii, cu un sfat sau cu ce se poate.Mai ales incerc sa nu incurc pe nimeni, sa nu fac rau nimanui, dar, cum am mai zis...mai gresesc si eu.Singurul meu merit e ca imi dau seama macar ca nu fac bine si apoi ma indrept cum pot, imi repar greselile